По време на събитие на Световната търговска организация (СТО) през

...
По време на събитие на Световната търговска организация (СТО) през
Коментари Харесай

Къде е мястото на Европа в сблъсъка между Китай и САЩ?

По време на събитие на Световната комерсиална организация (СТО) през септември някогашният английски министър председател Гордън Браун изрази на глас страха, който безшумно стартира да отеква в цяла Европа, написа Reuters в собствен разбор и цитира политика, който споделя:

" Европа не желае да се окаже притисната сред Америка и Китай, или да се трансформира в китайска, или американска колония ", визирайки сюжет, при който съперничеството сред Китай и Съединени американски щати може да докара до свят с две враждебни силови оси.

" Защото, даже Европа постоянно да избира Америка, от която зависи нейната сигурност, тя също по този начин знае, че нейната витална мощ, в доста по-голяма степен, в сравнение с за Съединени американски щати, е търговията ", прибавя Браун, който, откакто се отдръпва от политиката на Обединеното кралство, заема висши длъжности в Организация на обединените нации по световни въпроси.

Разрушаването на разпоредбите и връзките, които свързват международната стопанска система - по този начин наречената " геоикономическа фрагментация ", изглеждаше неправдоподобно единствено преди няколко години. Сега тя е водеща тематика на годишната среща на икономическите водачи на Международния валутен фонд в мароканския град Маракеш идната седмица, написа още осведомителната организация.

А няма район, за който въпросната геоикономическа фрагментация да е по-определяща, от Европа, чието благосъстояние постоянно е зависело от търговията - от нейната колониална история до преоткриването ѝ като самопровъзгласил се бранител на разпоредбите на СТО.

Заедно 27-те страни от Европейския съюз са най-големият търговски блок в света, който обезпечава 16% от международния импорт и експорт. Това ги прави мощно подвластни от артикули от други страни, вариращи от значими първични материали до кръвна плазма.

Но митата и другите търговски ограничавания се усилват, защото държавните управления се пробват да се опълчват на политически конкуренти-популисти, разчитащи на гласовете на тези, които са изостанали в границите на към този момент две десетилетия бърза глобализация, която включва и влизането на Китай в международната комерсиална система.

Както Съединени американски щати, по този начин и Европа втвърдяват позицията си по отношение на Пекин, като в същото време акцентират, че разпоредбите на международната търговия би трябвало да се ползват заслужено. Но съгласно някои наблюдаващи Вашингтон към този момент ревизира до каква степен могат да стигнат тези правила.

" Ясната увереност на Европа да се придържа към правилата на СТО в свят, в който другите две огромни сили не ги съблюдават, лимитира в някои връзки опциите ѝ за съдействие със Съединени американски щати ", декларира предишния месец в Брюксел Брад Сетсър, деец в региона на търговията и част от администрацията на Байдън.

Един от признаците за това е напрежението в договарянията в границите на американско-европейския клуб за " зелена стомана ", който издига търговски бариери, с цел да противодейства на Китай. Основната угриженост на Европейски Съюз е, че предложенията на Съединени американски щати могат да нарушат разпоредбите на СТО, като дискриминират трети страни.

Лошо готови

Още през 2020 година от множеството европейски държавни управления се чу въздишка на облекчение, когато Джо Байдън размени Доналд Тръмп на президентския пост. Но в този момент те признават, че всевъзможен консенсус в Съединени американски щати за свободна търговия от дълго време е липсващ и че би трябвало да се приспособяват - за предпочитане преди изборите в Съединени американски щати през 2024 година, които могат да върнат Тръмп в Белия дом, показва още CNBC и цитира документ за разискване, показан на финансовите министри на Европейски Съюз предишния месец, озаглавен " Справяне с икономическата (не)сигурност на Европа “, в който се споделя:

" Европейските компании би трябвало да бъдат готови за рискови сюжети, при които Съединени американски щати ги принуждават да изоставен Китай ".

Макар че сходни нападателни наказания против Китай не са настояща политика на Съединени американски щати, в документа на Европейски Съюз се отбелязва, че блокът е " зле квалифициран за свят на геополитическо съревнование и конкуренция на великите сили ", който може да сътвори сходни странични резултати.

Европейските водачи се срещат в Испания по-късно тази седмица, с цел да стартират да набелязват проект за икономическа сигурност, който да се оправи с уязвимостта на района, като задачата е да се реализира съглашение до края на годината. Но това няма да е елементарно.

От една страна, страните би трябвало да се спогодят кои технологии да бъдат обект на по-строг надзор върху износа и инспекция на изходящите вложения, като в някои случаи ще се приоритизират ползите на сигурността пред националните търговски изгоди.

От друга страна, европейските столици може да се наложи да отделят милиарди евро в допълнение, с цел да подкрепят локалната промишленост да се развива в региона на към момента непотвърдените стратегически технологии. Те ще създадат това, знаейки, че всички ограничения могат да провокират гнева на Пекин, а немските експортьори, насочени към Китай, да вземем за пример могат да изгубят повече от останалите.

Уан Хуйяо, президент на основания в Пекин мозъчен концерн Center for China and Globalization, декларира, че при формулирането на политиката си Европа би трябвало да вземе поради дългогодишните културни връзки и търговски ползи, които има с Китай.

" Разбира се, че Европейски Съюз би трябвало да подходи към Китай по друг метод от този, по който го вършат Съединени американски щати ", счита той и прибавя, че разликите във връзка с правата на индивида и идеологията могат да бъдат преодолени.

В последна сметка обаче действителната политика може да принуди Европа да работи. Анализ на МВФ от тази година стига до заключението, че в случай че международната стопанска система се раздели на американска и китайска, Европа би се справила най-добре, в случай че остане отворена и за двете, само че се означи също по този начин, че Старият континент " може да се сблъска с огромни разноски, в случай че подобен политически метод доста усили опцията за бариери сред него и Съединени американски щати ".
 

 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР