Пино гри представлява бял винен сорт грозде, разпространен най-вече във

...
Пино гри представлява бял винен сорт грозде, разпространен най-вече във
Коментари Харесай

Пино Гри

Пино гри съставлява бял винен вид грозде, публикуван най-много във Франция. Освен там той се отглежда още в редица страни, измежду които Италия, Германия, Швейцария, Унгария, Молдова, Украйна, Румъния, Южна Африка, Съединени американски щати, Чили и Нова Зеландия. Пино гри се отглежда даже и у нас. Сортът може да се срещне с названията пино гриджо, руландер, токайер, токай елзаски, сиво пино и други

Като всеки вид пино гри има отличителни характерности. Той има заоблени листи, които са със междинна величина. Те са триделни или петделни, имащи триъгълни зъбци. Гроздът е незначителен (около 90 грама), с формата на конус или цилиндър. Зърната в него също са ситни, тежащи към 1.5 грама. По начало са с обла форма, само че постоянно биват деформирани. Обагрени са в сиво-розово. Но доста постоянно са оцветени и в други цветове. Срещат се още в кафяво или синьо. В едно зрънце има от 2 до 4 семчици. От него се създават защити бели сухи виновност, пенливи виновност и материал за шампанско.

Месото вътре е воднисто, с прелестен усет. То е покрито с тънка кожица. По отношение на тази част пино гри доста си наподобява с пино ноар, само че опитните лозари незабавно биха различили двата сорта по по-малката пигментация по кожицата на пино гри. Захарното наличие на плода е до 25 г на 100 мл. Киселините са 4.5-7 г./л. Типично за него е бързото намаляване на киселините, съвсем незабавно след настъпването на оптималната му зрялост, ето за какво моментът на гроздобер би трябвало да е деликатно селекциониран.

Пино гри избира скатове, които са богати на хумусно-карбонатни или чакълести почви. Той се причислява към винените сортове грозде, които узряват през първите септемврийски дни. При развъждане в подобаващи условия лозите се развиват с умерено движение. Те се отличават с висока родовитост и междинен рандеман. Пино гри е вид, който има повече позитивни качества. Той не е сензитивен нито към ниски, нито към високи температури. Освен това има свойството да се възвръща бързо. Разбира се, сортът има и своите недостатъци - демонстрира нестабилност към плесени, сиво изгниване и оидиум.

История на пино гри

Корените на пино гри би трябвало да се дирят във Франция. Счита се, че той е произтекъл от фамилията на Пино ноар. Съществуват отзиви, че пино гри е познато на лозарите още през Средните епохи. До осемнадесети и деветнадесети век тези лози са мощно публикувани в Бургундия и Шампан. Учени от Калифорнийския университет са стигнали до извода, че пино гри има подобен ДНК профил с пино ноар. Според тях разликата в цветовете се получава поради генетична разновидност, случила се преди епохи.

Характеристика на пино гри

Като правоприемник на пино ноар пино гри дава меки и ароматни виновност, които имат съразмерен привкус. Те се отличават със прохлада и отличен киселинен баланс. Само глътка от едно такова вино е задоволителна, с цел да се усети неговата тактичност, отнасяща ни към усета на цитруси, круши или лимони. Цветът при тях може да варира, защото мощно зависи от това при какви условия са отглеждано лозите, а също и в какви съдове е отлежавало виното.

Готовите за консумация алкохолни питиета са с бял или златист цвят. При някои е доближат розов цвят. Ароматът на пино гри е вълнуващ. Той припомня на разнообразни плодове, в това число праскова, зелена ябълка, кайсия. Отлежаването им се отразява отлично, защото с течение на времето еликсирите от това грозде доуформят своите качества.

 Гъби с вино Пино Гри

Поднасяне на пино гри

Пино гри е посочено като едно от аристократичните виновност. Присъствието му на масата единствено по себе си се явява огромно събитие, ето за какво то би трябвало да се сервира уместно. Това благородно пиво би трябвало да се сервира леко охладено, като е добре температурата му да варира сред 8 и 10 градуса. Поднася се в добре познатите чаши за вино със столче, като в случай че желаете още по-добре да усетите спецификите на напитката, можете да подберете напълно леко издължена чаша. Когато разливаме виното, още веднъж се стараем да не препълним чашата. Традицията повелява да се заеме единствено 2/3 от съда.

Обърнете внимание и на специалитети, които ще поднесете дружно с гроздовия балсам. Все отново те не би трябвало да го засенчват, а единствено да разкрият най-хубавото от него. Гастрономите са на мнение, че леките храни най-добре се комбинират с пино гри. Ето за какво можете да го поднесете с ароматна риба, като типът не е от огромно значение. Бялата риба се явява чудесно решение.

Специалитети като бяла риба, печена риба и панирана риба са едни от най-изкусителни добавки към пино гри. Ако предпочитате гозбите с течна консистенция, можете да заложите на някаква рибена чорба. Ако пък предпочитате специалитети с морски блага, то тогава можете да приготвите блюда с омари, скариди, стриди, раци или други

Пино гри може да се съчетае с птиче месо. Можете да се спрете на пушено или печено патешко, пилешко и пуешко месо. В случай че сте измежду феновете на постните специалитети, то тогава можете да комбинирате пино гри с гъби. Нека те са панирани, пържени или сварени. Тук от голяма важност е да не прекалявате с подправките, защото съществува заплаха те да притъпят качествата на виното.

Източник: gotvach.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР