Откакто встъпи в длъжност като държавен глава, президентът Румен Радев

...
Откакто встъпи в длъжност като държавен глава, президентът Румен Радев
Коментари Харесай

Президент и премиер се изравниха по рейтинг

Откакто встъпи в служба като държавен глава, президентът Румен Радев е с персонален рейтинг, еднакъв на този на премиера Бойко Борисов. Числата демонстрират по 40% за Радев и Борисов. Резултатът е от национално представително изследване на " Алфа Рисърч ", извършено измежду 1000 пълнолетни поданици на страната посредством телефонно изявление в интервала 28 април-5 май.

Социолозите установяват спад в персоналния рейтинг на президента Румен Радев. Спадът има две числови и едно структурно измерение, разясняват от " Алфа рисърч ". Числовите измерения са ерозия на позитивните оценки с 8 на 100 (от 48 на 100 през декември до 40 % при започване на май) и 10 процентен скок на негативните отзиви - от 15 на 25 на сто). Структурната смяна е, че за първи път от встъпването в служба на президента, президент и министър председател се изравняват по доверие (40 на 100 - за Радев, 40 % - за Борисов), означават анализаторите.

Според тях този паритет основава радикално друга динамичност и конспирация пред идните през есента на идната година президентски избори, за които досега Радев беше най-силният претендент. Макар и по индиректен метод, завихряният от рецесията с ковид танц на рейтингите може да повлияе значително и на по-близките парламентарни избори, тъй като опозицията няма да може да разчита в такава степен на силата на един от дребното си представители със дарба да влияят върху публичното мнение, показват от " Алфа рисърч ".

Данните демонстрират повишение на цялостния рейтинг на Бойко Борисов, като той доближава вторите релативно най-високи стойности след " златните " първи години на първия му мандат - 40 на 100 позитивни оценки за активността му (ръст от 10 на 100 по отношение на декември), 31 на 100 негативни (спад от 8 на 100 по отношение на декември). Разгледано в малко по-краткосрочна ретроспекция, за финален път министър председателят има положителен рейтинг, само че с най-малък превес на утвърждението над неодобрението (37 % към 35 на сто) през юни 2018г., в края на българското европредседателство.

Макар и да е още доста рано да се вършат дълготрайни заключения, може да се каже, че три основни публични настройки обуславят това " насрещно придвижване " в рейтингите на двамата генерали, обобщават социолозите.

Първо, необикновената за българската общество консолидация зад тезата, че има неща, в които можем да се оправим не по-зле от доста други страни. 40 на 100 са на мнение, че страната ни се оправя по-добре от множеството европейски страни в битката против COVID-19, съгласно 38 % - в едни посоки се оправяме по-добре, в други по-зле. Едва 14 на 100 считат, че във всичко се оправяме по-зле. Тази оценка разумно усъвършенства позициите на изпълнителната власт, която пое отговорност за ограниченията, с които противодействаше на рецесията, и противоположното, утежнява тези на президента, който беше един от главните съперници и критици на подхванатата тактика, разясняват анализаторите.

Второ, за публичното мнение изходът от директните конфликти сред министър председател и президент, е в интерес на премиера. Предвид досегашната отдалеченост в равнищата им на доверие, това е много съществено превръщане на настройките, даже и да е единствено краткотрайно, означават анализаторите. 34 на 100 утвърждават позицията на Борисов по отношение на ограниченията за ограничение разпространяването на ковид в първичната остра фаза от рецесията, против 27 % поддръжка за позицията на Радев. По-сближени са оценките за позициите им по отношение на скоростта и метода към икономическото възобновяване - 28 на 100 утвърждават тезите на премиера против 24 % - на президента.

Трето, без значение от шумно изразяваните крайни отзиви, сечението на публичните настройки демонстрира сериозна поддръжка както за подхванатите ограничения през този интервал, по този начин и за метода, по който хората са се възползвали от тях, означават от " Алфа рисърч ". 70 на 100 утвърждават здравно-карантинните ограничения, чувствайки се по-сигурни с тях, 60 % - ограниченията в образованието и най-много своевременното въвеждане на отдалечено образование за децата им. 52 % е поддръжката за лансираните обществени ограничения, ориентирани към най-уязвимите и рискови групи. Преобладаващо сериозни настроения са налице само към към момента неразбираемите стопански ограничения, които могат да се окажат факторът, който да наклони везните в идващите месеци.

Ако погледнем към актуалните упования, ще забележим също, че въпреки изтощени, или изнервени от рестриктивните мерки, у хората към момента преобладават страховете и предпазливостта - избират по-бавното и последователно връщане към нормалността, в което да има по-малко люшкания и повече предвидими дейности (40 на сто), пред високата или доста мудна скорост, означават социолозите. Според тях в това отношение, досега Борисов съумя да съвмести и двете съществени публични настроения - на страха за персоналния и на околните живот и здраве, и на нетърпението за излизане от обществена изолираност. Радев зае една по-идеологическа позиция в отбрана на " жителя и стопанската система ", която обаче " увисна " откъм носители, защото неговите съществени гласоподаватели не са енергичните млади юпита, които са главните изразители на сходни настроения, а надалеч по-рисковите и по тази причина по-загрижени за личното си здраве хора от по-високите възрастови групи, което докара и до спада в неговата поддръжка, считат анализаторите.

Според данните 60 на 100 дават позитивна оценка на работата на ген. Венцислав Мутафчийски, който оглавява Националния действен щаб.

Двата месеца изключително състояние водят до двоен отрицателен резултат и за главната опозиционна мощ Българска социалистическа партия. Лидерът й Корнелия Нинова губи 6 пункта поддръжка и рейтингът й спада до равнище от 15 на 100. Съизмерими стойности е имал предходният ръководител на левицата Михаил Миков през 2015-2016г., преди да бъде заменен на лидерския пост от Нинова. Още по-сериозно наподобява отражението върху електоралната поддръжка за Българска социалистическа партия, установяват от " Алфа рисърч ". Спрямо декември партията губи към една трета от евентуалните си гласоподаватели (от 21.5 на 100 на 12.2 процента). Ако не преодолее този отрицателен процес през интервала на предстояща икономическа криза посредством привличане на изпадналите във финансови усложнения гласоподаватели, тя рискува да се трансформира в донор на гласове за други политически сили, означават социолозите.

В края на изключителното състояние, ГЕРБ прекрачва прага на предстоящата " нормализация " със съществено предимство на полето на електоралните настройки. Запазвайки позициите си от преди рецесията съвсем без смяна (20.8 на сто), единствено заради ерозията на Българска социалистическа партия (до 12.2 на сто), той получава съвсем двойна електорална преднина пред нея. На трето място остава хипотетична групировка на Слави Трифонов. Реалните електорални позиции на тази партия обаче, в случай че се яви на избори, могат да се окажат много еластични и това да докара до разбърквания и при други политически сили, прецизират социолозите. При останалите политически субекти основни промени няма. Почти всички те губят леко от рецесията, включително дребния съдружен сътрудник Обединени патриоти, които остават в сянката на огромния ръководещ.

Така, рекапитулацията от първия стадий от рецесията сочи, че сходно на доста други страни, и в България поддръжка получиха политиците, които сложиха като приоритет ограничението на здравните последствия от пандемията, даже и с цената на рестриктивни за всекидневието на хората ограничения, обобщават от " Алфа рисърч ". Това време обаче, най-малко на този стадий, завършва, а позитивите от досегашната обстановка наподобяват към този момент изконсумирани. Оттук нататък паралелната борба ще е за персоналното физическо, само че и за икономическото здраве на обществото. Този, който има по-ясна визия, предложи по-работещи ограничения и съумее да балансира другите ползи на обособените обществени групи, ще получи новото стратегическо преимущество, разясняват анализаторите.

Те шеговито обобщават обстановката - " двама генерали сближават рейтингите си надалеч под безвредните два метра отдалеченост, един нов военачалник излиза на сцената - на солидно разстояние от останалите, със забележителните 60 на 100 утвърждение и едвам 15 на 100 отрицание. Партията шах продължава ".
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР