От Европейския потребителски център/ЕПЦ/ в България дават полезна информация как

...
От Европейския потребителски център/ЕПЦ/ в България дават полезна информация как
Коментари Харесай

Kак да си върнем парите за отменени събития в различни страни-членки на ЕС

От Европейския потребителски център/ЕПЦ/ в България дават потребна информация по какъв начин можем да си върнем парите за анулирани събития в другите страни-членки на Европейския съюз, оповестяват от центъра.

Заради пандемията доста културни и спортни събития в разнообразни страни от Европейски Съюз са били отсрочени за след месеци или даже за идната година. От ЕПЦ у нас оповестяват за възходящ интерес към въпроси свързани с това по какъв начин потребителите могат да си върнат парите назад за отсрочени събития у нас и зад граница.

Законодателството в Европейски Съюз не е планувало специфични условия, които да са общоприложими при анулацията на спортни или културни събития. Това значи, че правата на потребителите при анулация или отсрочване на концерт, спортна демонстрация или друго мероприятие зависят от националното законодателство на другите страни, както и от изискванията на контракта с уредниците на събитието. В някои страни към този момент са били въведени специфични правила за отплата, които важат единствено за анулирани събития в границите на пандемията, изясняват от ЕПЦ България.

Според ново законодателство в Германия уредниците на събития могат да издават ваучер вместо да връщат пари за неизползваните билети. Важно е обаче пропуските за анулираните прояви да са били купени преди 8 март 2020 година Стойността на ваучера би трябвало да еквивалентна на цената на билета. Ако талонът не се употребява до 31 декември 2021 година, потребителят може да изиска да му бъде осребрен, прецизират от ЕПЦ България.

В Италия също има нов нормативен акт, който позволява на уредниците на събития да издадат ваучери, които са годни 18 месеца след отлагането на мероприятията.

За фестивалите, които са отсрочени в Португалия клиентите могат да получат ваучери, които са годни до края на 2021 година Тези талони могат да се трансферират на други хора или да се употребяват за различен тип развлечение, което оферират уредниците. Ако ваучерите не се употребяват до 21 декември 2021 година, потребителят има право да изиска парите си назад, изясняват още от ЕПЦ България.

Съгласно закон, признат неотдавна в Литва, уредникът има право да дефинира по-късна дата на събитие, което е отсрочено, като билетите важат автоматизирано за него. Ако обаче тази дата не е комфортна за потребителя, то компанията може да му предложи ваучер. Срещу него може да се купят билети за бъдещи събития на същия уредник. Ако талонът не се употребява в границите на 1 година, потребителят може да изиска възобновяване на средствата назад, прецизират от ЕПЦ България.

Ако въпреки всичко потребителят не желае ваучер, може да опита да потърси друго гъвкаво решение, като се свърже с уредника на събитието, поучава Соня Спасова, шеф на ЕПЦ България.

Първо би трябвало да бъде тестван уеб сайтът, откъдето са купени билетите - най-вероятно там към този момент има оповестена информация и препоръки какви са вероятните варианти. В противоположен случай потребителят може да потърси имейл или различен метод за връзка с продавача. И макар положените старания, в случай че той не успее да се свърже с неговия продавач на билети или уредник на събития и те се намират в друга страна от Европейски Съюз, Исландия, Норвегия или Обединеното кралство, потребителят може да потърси безвъзмездна помощ и подпомагане на www.ecc.bg, допълват още от Европейски потребителски център в България.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР