Още през януари 2023 г. Министерство на иновациите и растежа

...
Още през януари 2023 г. Министерство на иновациите и растежа
Коментари Харесай

Ето как семейни фирми ще могат да кандидатстват за 117 млн. лева по нова програма

Още през януари 2023 година Министерство на нововъведенията и растежа (МИР) ще започва кандидатстване за приемане на безплатна финансова помощ за рационализация на фамилни предприятия и компании от креативните промишлености и занаяти, оповестиха от отрасловото ведомство.

То ще бъде допустимо по процедура за Подобряване на индустриалния потенциал на дребни и междинни предприятия на стойност над 117 млн. лева Тя е по Програма „ Конкурентоспособност и нововъведения в предприятията “ (ПКИП) 2021 – 2027. Процедурата ще бъде ориентирана към дребни и междинни предприятия и по-точно фамилни компании – предприятия, които се имат от повече от един член от семейство. Допустимите разноски ще са ориентирани към придобиване на машини, уреди, съоръжение и програмен продукт, свързани с индустриалните цели на предприятията.

Припомняме, че ПКИП бе утвърдена от Европейската комисия за рекордно къс период – за 48 дни. Изпратена бе на 16 август и утвърдена на 3 октомври. Общият й бюджет е 3 милиарда лева Тя е продължение на Оперативна стратегия „ Иновации и конкурентоспособност “ 2014-2020 (ОПИК) и е една от двете огромни стратегии за бизнеса, ръководени от Министерството на нововъведенията и растежа. Чрез нея ще се поддържат нововъведения в микро-, дребните и междинни предприятия в разнообразни стадии от развиването им. Ще се заплащат партньорски планове сред дребни и междинни предприятия и огромни сдружения за създаване на нови технологии и нововъведения.

Основните цели на програмата са два – „ Иновации и напредък “ и „ Кръгова стопанска система “. Предвидени са средства за създаване и внедряване на нововъведения във компаниите, развиване на предприемаческата екосистема, основаване на нови или развиване на към този момент съществуващи компании с фокус върху високотехнологичните браншове на индустрията, отбрана на патенти, индустриална благосъстоятелност и други Ще се подтиква дигитализацията, повишението на киберсигурността, поверителността на данните в дребните и междинни предприятия и на уменията на личния състав за работа с технологиите от Индустрия 4.0. Освен за по огромна енергийна успеваемост и автономия на компаниите, във втория приоритет – „ Кръгова стопанска система “, е заложено финансиране за по-ефективно потребление на ресурсите, създаването на артикули с по-голяма продължителност или с опция за преработване, повишение на използването на вторични първични материали, възстановяване ръководството на отпадъците и други

За рекордно къс период бе утвърдена и Програмата „ Научни проучвания, нововъведения и цифровизация за умна промяна “ 2021-2027 година (ПНИИДИТ) с бюджет от 2,14 милиарда лева – изпратена на 26 октомври и утвърдена на 5 декември. Само по двете нови стратегии дружно (ПКИП и ПНИИДИТ) МИР ще ръководи общо над 5 милиарда лева до 2027 година Те ще финансират стремително създаване и внедряване на нововъведения, както и въвеждането на научни разработки и тяхната комерсиализация в производствата и дейностите на компаниите.

Още след 1 януари стартира поетапно отваряне на обособените стратегии за кандидатстване. То се реализира единствено електронно през системата ИСУН (https://eumis2020.government.bg/), а повече информация е оповестена на уеб страницата на МИР (https://www.mig.government.bg/ ).
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР