Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването

...
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването
Коментари Харесай

Омбудсманът препоръча спешна актуализация на медицинските изделия за хората с увреждания

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати рекомендация до служебния министър на опазването на здравето доктор Асен Меджидиев и до шефа на НЗОК проф. Петко Салчев, в която за следващ път сигнализира за усложненията, които срещат хората с увреждания при използването на нужните им медицински произведения, помощни средства и уреди. В тази връзка омбудсманът упорства незабавно да бъдат взети съответни ограничения, за решение на проблемите, като се подсигуряват ползите на нуждаещите се жители с увреждания за облекчаване на техните потребности.

Диана Ковачева показва, че главно предизвикателство пред хората с увреждания са качеството на медицинските произведения, помощните средства и оборудванията и лимитните им стойности, които не са обновени повече от 10 години.

„ Недостатъчният размер на поддръжката, която се обезпечава от страната за закупуване на нови и подобаващи медицински произведения и неналичието на въведени механизми за съответното й актуализиране, основават действителни предпоставки за нарушение на правата на хората с увреждания “, акцентира проф. Ковачева.

Според омбудсмана, водената досега политика за даване на медицински произведения и помощни средства, които не са съобразени с самостоятелните потребности на нуждаещите се и с одобрени стандарти за качество, са в несъгласие с правилата на самостоятелния живот и с условията на Конвенцията на Организация на обединените нации за правата на хората с увреждания.

Общественият бранител отбелязва също, че още по-тревожна е обстановката с качеството на медицинските произведения, помощните средства и уреди през последните няколко месеца. Посочва, че от тъжба на Асоциацията на производителите и търговците с медицински произведения и помощни средства излиза наяве, че поради неосъвременяване на лимитните стойности на медицинските произведения и увеличаващите се цени на международните тържища на разнообразни първични материали, през последните 6 месеца се внасят по-евтини и базови медицински произведения, което се отразява на качеството им, а оттова и на правата на ползващите ги хора с увреждания.

„ Като се добави и казусът с несъответствуващите и извънредно удължени експлоатационни периоди за прилагане на изделията, ситуацията на нуждаещите се може да стане извънредно тежко, изключително в случай че те са възрастни хора, без задоволително приходи и без близки и родственици, които да им обезпечат поддръжка “, написа омбудсманът.

Проф. Ковачева акцентира още, че развиването и навлизането на нови технологии и благоприятни условия за компенсиране на дефицитите и за подкрепяне на хората с увреждания изискват динамичен метод за преразглеждане на описите с финансираните от страната медицински произведения. Акцентира, че все още остава трайно неуреден въпросът за механизмите, посредством които ще се актуализират описите с медицинските произведения, помощните средства и уреди по отношение на нови и по-качествени артикули.

„ Независимо от отправените рекомендации от омбудсмана, в признатата досега от Министерството на здравеопазването уредба по осъществяване на функционалността за даване на медицинските произведения и помощните средства не е планувано в комисиите, които ще приготвят и осъществят процедурата по договаряне на цената, до която НЗОК ще заплаща съответни медицински произведения, категорично да бъдат включени представители на хората с увреждания и на техните организации “, написа публичният бранител. И обръща внимание, че хората с увреждания би трябвало да имат водещо присъединяване в политиките, които директно ги засягат, и че е неприятна процедура да не се позволяват в процеса по реализиране на надзор върху качеството на медицинските произведения, както и при узаконяването на компаниите, търгуващи с тези произведения.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР