Номинацията за Букър е по-специална за мен и много различна.

...
Номинацията за Букър е по-специална за мен и много различна.
Коментари Харесай

Георги Господинов:Номинацията за „Букър" е по-специална за мен

Номинацията за „ Букър " е по-специална за мен и доста друга. Не съм си го представял. Българският език за първи път е показан на тази премия. Това сподели писателят Георги Господинов в изявление за „ Тази неделя " по бТВ.

По думите му книгите би трябвало да излизат, когато са написани и във всяко време, изключително в най-лошото. „ Това мое метафорично говорене за вируси и за пандемия, не съм предполагал, че ще се материализира, въпреки и в друга пандемия. Това беше първото и най-страшното. Другото беше експлоадирането на войната. Ние пишем, с цел да не се случат нещата. Те, за жалост, до някъде се случиха и то по-рано, в сравнение с ги чакахме, в това число с последната глава на романа, която разказва началото на една война ", добави писателят ", споделя още Георги Господинов.

Георги Господинов печели читателите още с дебютния си " Естествен разказ ", преведен на 23 езика. За него рецензията споделя, че е " първият по рождение и по популярност разказ на поколението на 90-те ". 13 години по-късно разгласява " Физика на тъгата ", който се трансформира в най-награждавания и купуван български разказ, отличен и с премията за централноевропейска литература „ Ангелус ". Разказът му " Сляпата Вайша " го събира с аниматора Теодор Ушев, а филмът по описа е номиниран за „ Оскар ".

В разгара на пандемията излиза романът му " Времеубежище ". Въпреки опасенията, че е издадена в безвремието на локдауна, книгата се трансформира в книжовен феномен и читатели от целия свят заживяват със подиуми от българското минало. Романът е отличен с една от най-големите европейски награди за литература - Премио Стрега Еуропео.

Във вторник " Времеубежище " стана един от шестте романа, които ще се състезават за книжния „ Оскар " - литературната премия " Букър ". Към оценката за британска литература от 2005 година се връчва и „ Букър " за интернационален разказ. Призът са печелили едни от най-големите в актуалната международна литература - класикът на актуалната американска литература Филип Рот и носителката на Нобеловата премия за литература Олга Токарчук.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР