Наложеното в страната извънредно положение, препоръката да си стоим повече

...
Наложеното в страната извънредно положение, препоръката да си стоим повече
Коментари Харесай

Расте натискът за отваряне на парковете за децата

Наложеното в страната изключително състояние, рекомендацията да си стоим повече вкъщи и затварянето на детските площадки и парковете сложиха в нежелано състояние децата. Педиатри предлагат да се вкара времеви диапазон, в който въпреки всичко родителите да могат да разхождат малчуганите на чист въздух и слънце в градските паркове и планините. Опасенията им са, че затворени у дома за по-дълъг интервал от време, децата не могат да изразходят силата си, което неизбежно води до невротично държание и проблеми.

Добър имунитет измежду децата се построява посредством уравновесен хранителен режим, разходки на чист въздух и физическа интензивност. Много е мъчно в сегашната обстановка децата да си стоят единствено у дома, тъй като те имат потребност да излизат на открито при спазването на всички противоепидемични ограничения, счита педиатърът доктор Николина Колева.

"Един от факторите за добър имунитет е постоянни, умерени физически извършения. Също по този начин разходки на открито, излагане на слънце. Като цяло закаляване на организма. От здравна позиция в историята на медицината едни от най-големите епидемии са се преборвали точно с разходките на чист въздух и слънце и по тази причина изолацията на децата вкъщи не мисля, че се отразява доста добре ", изясни тя пред БНР.

Намалената физическа интензивност и лимитираното излагане на слънчева светлина неизбежно води до срив на имунитета измежду децата, счита и завеждащият педиатричното поделение в многопрофилната болница в Добрич доктор Йовчо Йовев. Той също е на мнение, че парковете би трябвало да бъдат налични за децата в избран времеви откъслек.

"Аз мисля, че парковете и градините трябваше да останат тъкмо за разходка на децата, тъй като първо те имат най-голяма потребност, освен като нещо, което поддържа имунитета, а нещо, което поддържа физическото развиване, растежа и съзряването на детския организъм. Затварянето на детски заведения, ограничението на контактите реализира 94-95% от търсения резултат ", разяснява експертът.

Опасения, че след дългия интервал прекаран вкъщи децата ще боледуват по-често, показва и доктор Яница Радева. Затова и съгласно нея те би трябвало да бъдат към този момент допускани до разходки в парковете.

"Много от децата живеят в жилища, нямат никакъв достъп до пресен въздух, до слънцеогряване ", съобщи доктор Радева, по тази причина съгласно нея отчасти облекчение на режима с опция за визити в парковете е "много добър вид за децата, даже и да не е всеки ден - да има някаква опция да излизат децата ".

По думите на доктор Кремена Парушева терзание измежду родителите за имунизиране на децата поради изключителното състояние по-скоро няма.

"Има две групички. Едните са родители, които са обезпокоени, че закъсняват имунизациите и които упорстват да идват, да се вършат профилактичните съвещания и имунизациите. Другата групичка е да се отсрочват колкото може повече. Но това си е обикновено в всекидневието, даже когато нямаме опасността от ковид ", уточни тя.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР