Над 1.8 милиона българи са срещнали новина, която смятат за

...
Над 1.8 милиона българи са срещнали новина, която смятат за
Коментари Харесай

Галъп: Почти всеки втори е против вдигането на бездимните цигари

Над 1.8 милиона българи са срещнали вест, която считат за подправена, единствено за последната седмица на юли. 

Изводите са от новия сондаж на „ Галъп интернешънъл “, извършен измежду 800 души по телефона сред 30 юли и 1 август. Той е част от самостоятелната изследователска стратегия на организацията и обезпечава оптималната представителност на данните посредством прилагане на панелна методика. Абсолютното оптимално отклоняване е ± 3.5 при 50% дялове. 1% от извадката е еднакъв на 55 хиляди души. 



34% от запитаните настояват, че в последната седмица са срещали подправени вести или вести, чието наличие считат за погрешно. 

37% от хората имат вяра, че чума по животните в Странджа е имало, само че 48% не имат вяра. Останалите се двоумят. Данните разкриват сериозен по размери проблем с доверието към всяка обществена информация у нас. На този декор, както може да се чака, болшинство от 68% считат, че управляващите не си правят работата добре в проблема със Странджа, а 26% считат, че я правят добре. Останалите се двоумят. Стои въпросът дали към този момент е допустимо институциите да убеждават жителите в нуждата от непопулярни ограничения, даже и тези ограничения да са правилни и нужни. 

Скорошното прекъсване на договорката с ЧЕЗ се харесва (мнозинство от 64% го одобрява), даже още повече се харесва апелът на Корнелия Нинова за повече страна в стопанската система, насочен посредством „ Визия за България “ (мнозинство от 73%). Най-много утвърждение в последните дни събира ветото на президента Радев над законовите ремонти, които се считат за лобистки (75%).

Ниско е утвърждението към повдигането на акциза на бездимните цигари – 45% утвърждават, само че 47% не го утвърждават. Явно е, че българите чакат надалеч по-убедителна работа от страна на органите на властта и насърчават решителната интервенция на страната, само че без да губят ориентир за това, кои са областите, където страната би трябвало да се намеси, и кои – не. Отстояването на националния и публичен интерес се поддържа, само че не и непотребните регулации и тежести, да вземем за пример. 



Протестът на майките и други обществени митинги в последните седмици се възприемат ясно като знак за действителен проблем, а не като функционалност на политически упоритости (каквито тълкования имаше). 69% са съгласни, че този вид митинги са удостоверение по-скоро за действителни проблеми. 8% намират политическите упоритости за водещи, а 18% признават, че не са задоволително осведомени. Останалите се затрудняват да отговорят.

Преходът фактически е засегнал надълбоко възприятието за държавност у нас. Вместо да се отстраняват нездравословните функционалности на страната (ненужни регулации, например), съгласно българите очевидно са отстранени значими такива - предотвратяването на монополи; действия, които засягат сигурността и т.н. 
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР