На 9 ноември 1918 година социалдемократът Филип Шайдеман произнася от

...
На 9 ноември 1918 година социалдемократът Филип Шайдеман произнася от
Коментари Харесай

Ваймар 1919: когато се раждаше демокрацията в Германия

На 9 ноември 1918 година социалдемократът Филип Шайдеман произнася от балкон на Райхстага думте: " Всичко за народа, всичко посредством народа! " На тази дата той провъзгласява германската страна за република. Първоначално тя се ръководи от краткотраен съвет от национални избраници под управлението на водача на социалдемократите Фридрих Еберт. Неговата задача е да реализира прехода от монархия към парламентарна народна власт.

В тези революционни за Германия времена, носещи белезите на революция, загиват няколко хиляди души. Сред жертвите са Роза Люксембург и Карл Либкнехт, който в навечерието на новата година основават Комунистическата партия на Германия. Четири дни преди избора за Национално заседание двамата са грубо убити. През декември 1918 година Конгресът на райхсъветниците, доминиран от социалдемократите,  се саморазпуска и открива пътя за първите общи, секрети и директни избори.

За първи път гласоподават и дамите

По същото време се състоява и още една премиера: дамите получават интензивно и пасивно право на глас. Освен това възрастовата граница за гласоподавателите е понижена от 25 на 20 години. Надеждата на Социалдемократическата партия да завоюва безусловно болшинство не се сбъдва. Партията печели 37,9 % от гласовете и е най-голямата политическа мощ, само че се нуждае от е съдружни сътрудници. И тя ги намира в лицето на католическата Центристка партия и в ляволибералната Германска демократична партия.

В Народното събрание обаче не влизат представители на Комунистическата партия, защото тя бойкотира изборите. Според комунистите, присъединяване в избори би било изменничество по отношение на революцията. Роза Люксембург на вятъра се пробва да убеди съпартийците си да не бойкотират изборите. От доброволния отвод на комунистите печелят социалдемократите и самостоятелните социалдемократи, но в умерени рамки. Още по-разочароващи се резултатите за тези партии, които гледат сериозно или отхвърлят младата република: дяснолибералната Германска национална партия и консервативната Германска национална народна партия печелят дружно едва 15 % от гласовете.

Ваймар 1919: Националното заседание заседава в постройката на Националния театърСнимка: picture-alliance/akg-images

Така картата на Германия почервенява, отбелязва по този мотив за Дъждовни води хамбургският историк Марсел Бой. Социалдемократическата партия печели изборите съвсем на всички места, а самостоятелните социалдемократи печелят в тогавашния промишлен център Хале-Мерзебург. В Бавария и в католическата западна част на страната печелят центристите и Баварската национална партия. В някои източни изборни региони печели консервативната антисемитска Германска национална национална партия.

Възникването на Националсоциалистическата партия

На 6 февруари 1919 година се организира първото съвещание на Националното заседание. Но не в Берлин, а във Ваймар. Повечето от 423-мата депутати, измежду които има и 37 дами, считат размирната конюнктура в Берлин за много рискова. Историкът Марсел Бойс не вижда някакъв минус в избора на Ваймар. " Мисля, че политическите развития през идващите години имат по-голямо значение ", споделя той.

Берлин 1919, на опашка пред изборната секция: преди 100 година за първи път и дамите получават изборни праваСнимка: ullstein bild

Бойс визирай преди всичко учредената от Адолф Хитлер през 1920 година в Мюнхен Националсоциалистическа немска работническа партия. Само за 10 години на фона на икономическата криза тя се трансформира от отцепническа в всеобща партия. Кулминацията на нейния напредък е разпадането на Ваймарската република през 1933 година. При това нацистката партия печели от демократичната конституция, създадена и гласувана от първото определено Национално заседание през 1919 година.

Принципът на разделяне на управляващите

И до през днешния ден правилото на разделяне на управляващите в Германия в огромната си част е същият, както по времето на Ваймарската република. С тази разлика, че президентът на Ваймарската република е имал доста повече власт, в сравнение с в този момент. Именно поради това Паул декор Хинденбург е могъл да назначи Адолф Хитлер за канцлер през 1933 година. От 1949 година насам президентът има единствено представителни функционалности. Бащите на новата конституция очевидно са си извадили поука от неуспеха на първата немска народна власт.

Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР