На 8 февруари ще излезе решението на Конституционния съд дали

...
На 8 февруари ще излезе решението на Конституционния съд дали
Коментари Харесай

Министър Йорданова: Главният прокурор трябва да носи своята отговорност

На 8 февруари ще излезе решението на Конституционния съд дали правосъдният министър има право да желае предварителното освобождение на основния прокурор. Пленумът на Висш съдебен съвет ще реши дали събраните материали по този проблем ще са безспорни и задоволителни за освобождението на Иван Гешев. Това съобщи пред отрасловият министър Надежда Йорданова и добави: „ Главният прокурор би трябвало да носи своята отговорност ”.

„ В момента от Прокуратурата се замитат избрани случаи ”, съобщи Йорданова и попита „ какво става с кюлчетата, банкнотите... Година и половина по-късно – по какъв начин работят. Има ли експертиза за достоверността на записите? “

По думите й се измислят оправдания, с цел да не кажат, че Прокуратурата отхвърля да прави следствие по този случай. Към днешна дата няма ефикасен механизъм, по който да се търси отговорност от основния прокурор – предварителното му освобождение или наказателна отговорност.

„ Проблемът не е единствено в личността, само че и в самата институция. Има разнообразни варианти за надзор върху Обвинението. Едната е Министерство на вътрешните работи да може единствено да образува досъдебни производства, които след това прокуратурата ще може да отхвърли в случай че реши, че не са законосъобразни. Другата концепция е в случаите, когато прокуратурата откаже да образува произвеждане – отводът да може да бъде обжалван пред съда ”, счита правосъдният министър.

Тя разяснява и Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ). Преди дни ръководителят й Сотир Цацаров подава оставката си в деловодството на Народното събрание.

По думите й актуалната антикорупционна комисия продължава да служи „ като бухалка за неуместните и бърсалка за комфортните “.

„ Тази комисия би трябвало да бъде със засилени пълномощия, в това число потреблението на специфични разследващи средства, които да могат да се употребяват в съда ”, добави Йорданова.

„ Не съм водила диалози за съответни персони за ръководители на двете комисии, на които следва да се раздели КПКОНПИ. По-важно е с какви пълномощия и по какъв начин тъкмо ще работят тези органи “, сподели още тя.

По отношение на казуса с домашното принуждение у нас, министърът на правораздаването посочи, че жертвите на домашно принуждение са както дами, по този начин деца и мъже. За 2021 година били издадени 3244 заповеди за протекция.

Предвижда се разширение на кръга забрани, които да се постановат след издаването на такава заповед – в това число контакт по телефон и интернет.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР