На 27 ноември, денят, в който в Киев бе почетена

...
На 27 ноември, денят, в който в Киев бе почетена
Коментари Харесай

Гладоморът влезе в колекцията на СГХГ

На 27 ноември, денят, в който в Киев бе почетена паметта на починалите в Гладомора, в Националната изложба в София завърши изложбата на в родената в Украйна българска художничка Йона Тукусер, открита 3 месеца по-рано. Същия ден Софийската градска художествена изложба, която е една от най-престижните у нас, откупи може би най-зловещото платно в изложбата — заради което в действителност художничката се заема с плана. Картината се назовава „ Сп. РОДИНА, 10-1990, ISSN, с. 58 / P-702, оп. 1, дело 102 a, 13. Гладът в Поволжието – 1921 “.

Йона е в пети клас и е шокирана, когато учителят по история демонстрира на децата брой на сп. „ Родина " със  снимка на сергия с човешки елементи на селски пазар през 1921 година Снимката е направена от милицията и на нея се виждат двама селяни, мъж и жена, които ден след ден продавали огромни количества пирожки с месо — до момента в който органите на реда схващат, че тези пирожки се вършат с човешко месо. Оказва се, че търговците са разкопавали гробове и са събирали черните дробове, сърцата и други черва от труповете. Били открити още много случаи на канибализъм и продажба на човешко месо.

Бъдещата художничка е шокирана, тъй като до тогава нямала никаква визия за огромните талази на всеобщ апетит и довели до необятно разпространяване на  канибализма в Съветка Украйна — през 1921,  през 1932—33 година и 1946-47 г. До малко преди рухването на Съюз на съветските социалистически републики тематиката е табу не единствено в учебните заведения и медиите, само че и в фамилна среда.

Йона  Тукусер е родена през 1986 година в семейство на българи в с. Главан, Бесарабия, Украйна. Завършва живопис през 2010 година в НХА, България. Първият ѝ план след дипломирането е „ Глад ", където тя слага универсалните проблеми за глада в границите на историческото събитие в Бесарабия през 20-ти век, лишило живота на над 100 хиляди българи. Провокирана е от неналичието на задоволително информация за тези исторически нещастия, освен в Русия, само че и в България —и от мисълта, че който не познава историята,  е наказан да я повтаря. Рисува картината по фотографията от списание „ Родина “, която към този момент е благосъстоятелност на СГХГ, през 2010 година

На същия ден, 27 ноември 2022 година, художничката имаше още един мотив за радост — в английското издание Impakter, под заглавие  Война и апетит: През очите на една художничка, родена в Украйна , излезе просторен материал за изложбата в " Квадрат 500 "  и за пътя ѝ в изкуството. Автор на текста е Калина Костадинова, млада българска режисьорка, възпитаничка на университета Тринити в Лийдс, която работи по няколко идни холивудски продукции на разнообразни длъжности.  
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР