Неподозираните факти за Целувката на Густав Климт
На 13-ти юли ще отбележим 153 години от раждането на австрийския художник символист Густав Климт. Той слага началото на така наречен Виенски сецесион в изобразителното изкуство.
Трите възрасти на дамата, Копнеж за благополучие, Адам и Ева – известните картини на Климт са доста. Има обаче една, с която никоя друга не може да се мери по известност. Това е Целувката.
Целувката на Густав Климт е лъжливо елементарен израз на любовта. Тя се трансформира в знак на ранния модернизъм и носи със себе си доста секрети.
По времето, когато рисува неповторимата си картина, Климт е в рецесия. Преди да я стартира, художникът изобразява голи тела върху тавана на една от залите на Университета на Виена. Критиката го разгромява – творението му е несъмнено като порнографско. Целувката изцерява накърнената известност на австрийския художник и го постанова като емблематичен.
Картината на Климт е продадена още преди да бъде приключена. Австрийската централа изложба излага Целувката за пръв път през 1908 г, когато към момента е незавършена. Именно това се оказва и спънка Музеят Белведере да я закупи от галерията. В желанието си да я причисли неотложно към сбирката си обаче, Музеят прави предложение, на което не може да бъде отказано.
За Целувката Музеят Белведере брои 25 хиляди австро-унгарски крони, през днешния ден възлизащи на 240 хиляди $. Преди това най-високата цена, давана за картина в Австрия, е 500 крони или към 4 800 хиляди $.
Веднъж сдобил се с картината, Музеят Белведере няма никакво желание да я продава. Никога. Австрия счита Целувката за национално благосъстояние. Ако въпреки всичко се стигне до продажба някой ден, се счита, че сумата ще счупи всички върхове. През 2006-та година друго произведение на Климт – Портрет на Адел Блох-Бауер I бе продадена за 135 милиона $ – до тогава най-голямата сума, давана за произведение на изкуството.
Предполага се, че Климт се въодушевява за картината по време на пътуванията си. Той употребява византийска мозайка, като прибавя злато в боите си. Така художникът поставя основите за присъщия си жанр.
Както е с доста от международно известните картини, персонажът на картината Целувка е незнаен. Някои мислят, че е автопортрет. Една от най-разпространените теории е, че изобразява моделиерката Емили Фльоге – дългогодишната държанка на създателя, и самия него.
Целувката впечатлява със своите размери. Тя е 180 см на 180 см, ситуирани на повърхност от 3.24 кв.м. Оригиналът е съвършен квадрат. Ликът ѝ обаче се употребява за постери, шалове, ръкавели и други За да придобие общоприетата правоъгълна форма, Целувката постоянно бива орязвана от двете страни.
Едно от актуалните приложения на Целувката е върху монети. През 2003-та година Австрия пуска възпоменателни монети от 50 евро. От едната им страна е Климт, а от другата – неговото известно произведение.
Целувката на Климт е на път да измести Мона Лиза на Леонадро да Винчи. Тя е доста по-голяма, а златният ѝ ореол приковава погледа. Повърхностните естетически аспекти ни хвърлят в дълъг размисъл за това какво се крие зад очевидното.