Феноменът Джил Прайс
Лошата памет е нещо, което за мнозина съставлява проблем. Феноменалната Джил Прайс обаче би дала всичко да се отърве от своите подробни мемоари, които за жал и основават проблеми през последните години.
Вече десетилетия наред неповторимата 48-годишна американка изумява лекари и учени със способността си да запомня безусловно всичко. От 14-годишна възраст насам Джил помни с елементи всеки собствен ден, в това число какво е яла, с кого се е срещнала и в какъв брой часа си е легнала. Това може би на пръв взор не наподобява чак подобен проблем, само че за специфичната жена съставлява чудовищна тежест.
Веднъж случили се, всички прекарвания на Джил остават вечно заключени в паметта ѝ, след което се появяват изненадващо под въздействието на парфюми, песни или изречения.
Състоянието на 48-годишната дама е толкоз извънредно и удивително, че медиците даже си разрешават да измислят нов термин за него - хиопертимезен синдром.
Джил, която е вдовица и работи като учебен админ, изяснява, че неповторимата ѝ заложба почнала да се развива, когато се преместила да живее със фамилията си в Лос Анджелис. Щом станала на 14 години през 1980 година, тя към този момент можела да назове безусловно всичко, което е претърпяла - феномен, изиграл ѝ неприятна смешка.
След доста премеждия и мъчителни моменти Джил най-сетне събира храброст и взема решение да потърси пояснение за казуса си. През 2000 година тя търси помощ при експерта професор Джеймс Макгаф, който работи в Центъра за невробиология и проучване на паметта. За нейно злощастие обаче специалистът е също толкоз сюрпризиран от положението на 48-годишната жена, колкото е и тя самата.
Когато се среща с явлението той остава като гръмнат. Ученият стартира да изследва невероятните качества на дамата, защото е твърдо решен да разкрие загадъчния случай.
Въпреки това и до ден сегашен експертите още не са разгадали изцяло положението на Джил. Някои от тях обаче допускат, че невероятната ѝ памет, се дължи на синестезия.
Синестезията съставлява положение, при което една визия се свързва с друга. Основна форма на синестезия е свързването на цветове с числа и букви.
Обикновено синестезията се предава генетично, само че тя не се възприема за заболяване, а по-скоро като събитие. Хората със синестезия са съответни и се отличават с извънредно мощна памет.