Когато през 1922 година британският археолог Хауърд Картър за първи

...
Когато през 1922 година британският археолог Хауърд Картър за първи
Коментари Харесай

Момчето-фараон Тутанкамон разкри още от тайните си

Когато през 1922 година английският археолог Хауърд Картър за първи път стъпва в гробницата на Тутанкамон, надали е очаквал фурорa, който до ден сегашен ще съставлява неговото изобретение.

Амбициозният британец, който е измежду най-големите потенциали в египтологията има шанса да попадне на неоткрита и неразграбена от бракониерите погребална камера, в която почиват останките на един от египетските владетели - Тутанкамон.

Хауърд е разпален по античната египетска цивилизация още от юношеските си години и има шанса да бъде част от екипа на Пърси Нюбери. Като член на неговата експедиция Картър прерисува фреските в гробницата Бени Хасан, а малко по-късно се среща с лорд Карнаворн.

Запознанството сред двамата се оказва основно за орисите им. Лордът финансира експедициите и разкопките на Картър, като несъмнено най-големият им триумф е разкриването на гробницата на Тутанкамон.

След безплодни изследвания през ноември 1922 година британецът открива гробницата на момчето-владетел. Няколко месеца по-късно, през февруари 1923 година археологът отваря погребалната камера за първи от няколко хиляди години саркофагът на владетеля на Древен Египет още веднъж е озарен от слънчева светлина.

На бял свят излиза освен мумията на момчето, починало след доста малко ръководство, само че и цялостен куп скъпи съкровища, неразграбени от бракониери и крадци.

Откритието на Картър придобива международна популярност по няколко аргументи. Това освен е първият гроб на египетски държател, който е бил пощаден от набезите на иманяри. Но и скоро след разкриването му тези, дръзнали да нарушат покоя на владетеля, са застигнати от проклятието на фараона и стартират да измират един по един.

 Тутанкамон

Саркофагът на младият Тутанкамон е отворен благодарение на нагорещени железни трупи, несъмнено безчовечен и безусловно непросветен способ. По същият метод е била свалена и траурната златна маска на момчето-фараон.

Но най-голяма щета нанася директният контакт на мумията с атмосферата и слънчевите лъчи. Те я повреждат извънредно съществено и останките на владетеля се разпадат на 13 елементи.

Днес за величието на младия император припомнят съкровищата, открити в гробницата му, които са на последно международно турне, преди да се завърнат назад в родния Египет.

Изключителна колекция от предмети, открити в гробницата на Тутанкамон, беше открита в Лондон. Повече от 150 изключителни експоната, измежду които златни декорации, персоналния кинжал на фараона, дървен параден щит, гравюри, ритуални предмети и други са разполагаем на посетителите на изложба Сачи.

Една трета от експонатите за първи път напущат рамките на Египет и несъмнено съставляват интерес за ценителите. Когато експозицията напусне Лондон, експонатите ще бъдат съхранявани и изложени в Големия египетски музей, който се чака да отвори порти до пирамидите в Гиза идната година.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР