Китайски учени са постигнали огромен пробив в разработването на 2D

...
Китайски учени са постигнали огромен пробив в разработването на 2D
Коментари Харесай

Китай постигна голям пробив в технология за производството 2D полупроводникови пластини

Китайски учени са постигнали голям пробив в създаването на 2D полупроводници с дебелина един атом, оповестява SCMP

Емил Василев преди 45 секунди 1 Сподели

Най-четени

IT НовиниДаниел Маринов - 22:32 | 25.08.2023

Археолозите са прекомерно уплашени, с цел да надникнат в гробницата на първия китайски император

IT НовиниЕмил Василев - 20:30 | 27.08.2023

Китай тества най-голямото Гаусово оръдие в света – то може да изстрелва 124-килограмови снаряди

IT НовиниДаниел Десподов - 15:25 | 25.08.2023

Най-мощната вятърна турбина в света сложи международен връх

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Китайски учени са постигнали забележителен пробив в региона на полупроводниците, оповестява South China Morning Post (SCMP). С дебелина от единствено един атом (наричани по този метод „ 2D “), тези новоразработени 2D полупроводникови пластини могат да бъдат създавани на ниска цена и евентуално да революционизират полупроводниковата промишленост, настояват основателите им.

С дебелина единствено един атом

Благодарение на своята специфичност, новият 2D материал има превъзходни полупроводникови свойства. Въпреки това екипът от учени се сблъсква с провокации, когато би трябвало да усили размера на пластините и да ги създава в огромни количества.

„ Доказахме на промишлеността, че това е научно осъществимо и вдъхнахме убеденост. Ако в бъдеще са налице промишлени условия, напредъкът в тази област ще се развие с огромни крачки. “

заяви в извънредно изявление за SCMP ръководителят на проучването професор Лиу Кайхуи от Пекинския университет

Както се оповестява в изследване, оповестено в Science Bulletin, новите пластини оферират някои значими усъвършенствания в съпоставяне със съществуващите силициеви чипове.

„ Когато силициевите транзистори стават по-тънки, техният надзор на напрежението се утежнява. Токът ще съществува даже когато устройството не работи. Това води до спомагателни разноски за сила и генериране на непотребна топлота. “

обяснява Лиу

Новият 2D материал се състои от кристални твърди субстанции с един или няколко атомни пласта. Благодарение на естествената си дебелина на атомно равнище пластините имат неповторими физични свойства и имат евентуални приложения във високоефективни електронни устройства.

„ Транзистор, построен от един пласт MoS2, (типичен 2D материал) с дебелина към 1 nm (нанометър), превъзхожда неведнъж този, изработен със същата дебелина силиций. “

добави Лиу

„ Някои 2D материали се смятат за съществена материална система за интегрална скица с размер 1 nm и по-малък. Те също по този начин са приети от промишлеността като способни да продължат или даже да надвишават закона на Мур, при който броят на транзисторите в интегралната скица се удвоява на всеки 2 години. “

казва Лиу

Въпреки това до момента учените се затрудняват да създават пластини от 2D материали с висока степен на отмереност и продуктивност на устройствата, макар че 2D материали могат да съществуват настрана на всеки пласт. Новите пластини могат да се подреждат пласт по пласт, в това число дружно с материали като графен или дихалкогениди на преходни метали (TMD) като молибденов дисулфид, волфрамов дисулфид, молибденов диселенид и волфрамов диселенид.

Можете да се запознаете с изследването в списание Science Bulletin.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР