Камерун, централноафриканска държава с 24 милиона души в Гвинейския залив,

...
Камерун, централноафриканска държава с 24 милиона души в Гвинейския залив,
Коментари Харесай

Войната и геноцида в Африка, за които светът нехае

Камерун, централноафриканска страна с 24 милиона души в Гвинейския залив, рядко се появява в новините - което е изненадващо, като се имат поради ужасните неща, които се случват там.
В един воюващ свят, цялостен с спорове, проблемите на страната едвам се загатват. Това е недалновидно. Както демонстрира Йемен, днешните локални компликации имат навика да станат утрешни интернационалните рецесии, написа Саймън Тисдал за вестник “Гардиън “.
Дългогодишното напрежение сред френската и англоговорящата общности на Камерун доближи до собствен пик предходната седмица с ареста на минимум 350 членове на главната опозиционна партия, чийто водач е затворен от януари. Хюман Райтс Уоч упреква силите за сигурност, че употребяват „ несъразмерна и безразборна мощ “.
Политическите репресии могат да бъдат най-малкото терзание на Камерун. Според нов отчет на Норвежкия съвет за бежанци Камерун е най-пренебрегваната рецесия в региона на преселването. От 2016 година спорът сред държавни сили и недържавни въоръжени групировки принуди 450 000 души да изоставен домовете си.
Според отчета „ 780 000 деца са отвън учебно заведение. Стотици села са изгорени, десетки хиляди хора се крият в храсталаците без филантропична поддръжка, а офанзивите се случват всеки ден. ”И държавното управление, и сепаратистите са упрекнати в “ ужасяващи нарушавания на правата на индивида ”.
Въпреки че спецификата се разграничава, Камерун не страда изолирано. Нестабилността на страната отразява тази на нейните съседи - Нигерия, Чад и Централноафриканската република - и по-широкия район на Сахел. В тази голяма област, в която живеят доста други по-малко докладвани спорове, днешното занемаряване от страна на развитите страни засява отровна бъдеща годишна продукция.
В Нигерия, известният протест на Боко Харам е с блокирано разширение. Но възходът на по-малко известни филиали на Ислямска страна, като по този начин наречената Ислямска страна Западна Африка и районните джихадистки групировки, е причина за възходящата угриженост, твърди американският Съвет за външни връзки.
Около 2,4 милиона души в басейна на езерото Чад са разселени. „ Въпреки че нигерийските военни възвърнаха контрола си в някои елементи на североизток, цивилните в Нигерия, Камерун, Чад и Нигер не престават да бъдат наранени от тежки нарушавания на човешките права, необятно публикувано полово и обвързвано с пола принуждение, насилствена готовност и самоубийствени атентати ", споделя организацията за бежанците на Организация на обединените нации.
Разследванията по Нов филантропичен план допускат, че незабавната обстановка в Сахел се ускорява бързо. „ Нарастването на насилието през последните месеци в Мали, Буркина Фасо и Нигер докара до разселването на повече от 440 000 души и 5 000 мъртви, откакто бойци - някои с връзки с Ал Кайда и ИД - уголемяват обсега си в целия район, ” заяви документът през май.,
Последствията от този развой са тежки. „ Докато те се издигат, джихадистите подпалват спорове сред разнообразни етнически групи… поставяйки под въпрос цялата обществена конструкция на района. Циклите на принуждение сред общностите в този момент води до повече гибел и изкореняват повече хора, в сравнение с директните джихадистки офанзиви ”, споделя НХП.
Пренебрегнатите или забравени спорове по никакъв метод не са лимитирани до Африка на юг от Сахара. Нито политическите, нито етническите, нито религиозните напрежения са единствените фактори.
Конфликтите постоянно се коренят в неуспеха на властническите, некомпетентни или корумпирани държавни управления да пазят своите жители, както е в Судан. Борещите се общности могат да се опасяват от силите за държавна сигурност повече, в сравнение с се опасяват от локалните милиции, както е в Кашмир.
И въпреки всичко невниманието на богатите страни, в комбиниране с нездравословното влияние на тяхното икономическо и културно държание, също са мощни фактори. Намесата и ескалацията на локални спорове от страна на марионетни сили се усилват, както се вижда в Либия, където съперничещи си страни поддържат противоположни страни в спора.
В същото време външното дипломатическо ходатайство и мирните старания на трети страни понижават, макар че общият брой на споровете се покачва, споделят от Института за проучване на мира в Осло. Западният свят от дълго време е закрепен, да вземем за пример, в мирния развой сред Израел и Палестина. За разлика от това в Сомалия не се следи сходен ангажимент, а тя е опустошавана от десетилетия на спор.
Това неуважение се утежнява от несъответстващите, подложени на критика западни бюджети за помощи в чужбина.Призивите на Организация на обединените нации за филантропична помощ нормално не срещат съответна финансова поддръжка. Помощта може да се трансформира в политически футбол, както се случи неотдавна с Венецуела. Междувременно, утежняването на положението на околната среда, обвързвано с рецесията с климата, води до увеличение на бедността и неравенството, което способства за споровете.
Изменението на климата, по-специално сушата, изигра основна роля в предизвикването на геноцида в Дарфур при започване на 2000-те години, когато земеделските стопани бяха изправени против пастири. Сега това е фактор в Ирак, Египет и други региони на Близкия изток, където се ускорява конкуренцията за все по-оскъдните доставки на вода. Това е фактор и при възраждането на предотвратими заболявания, както в Демократична република Конго.
Изменението на климата, по-специално сушата, изигра основна роля в предизвикването на геноцида в Дарфур при започване на века, когато земеделските стопани бяха изправени против пастири. Сега това е фактор в Ирак, Египет и други региони на Близкия изток, където се ускорява конкуренцията за все по-оскъдните доставки на вода. Това е фактор и при възраждането на предотвратими заболявания, както в Демократична република Конго.
Връзката с спора е явна. „ Деградацията на околната среда стартира да отеква и въздейства на икономическия напредък “, разгласи предишния месец изследване за устойчивостта на института „ Брукингс “: „ Бедствия, провокирани от времето и свързани с климата рискове, предизвикват хиляди смъртни случаи и 320 милиарда $ загуби през 2017 година..Недостигът на вода, обвързван с изменението на климата, към този момент способства за миграцията, което от своя страна може да докара до спорове. ”
Според Проекта за местоположението и данните за въоръжените спорове (ACLEDP) политическото принуждение и митинги са се нараснали в международен мащаб предходната година. " Тези трендове демонстрират малко признаци за прекъсване през 2019 година ", се споделя в него. В листата с горещи точки и относително подценявани спорове в Сахел, Южен Судан, южните Филипини и Мианмар, се открояват войните в Сирия и Афганистан, за които има повече информация. Международната спешна група (ICG) още повече уголемява мрежата. Нарастващото напрежение заради многочислени аргументи в Бенин, Того, Шри Ланка, Хондурас, Никарагуа, Косово и Иран също би трябвало да бъде деликатно следено, се споделя в отчета за рецесиите на ICG от юни.
В прочут смисъл това е невъзможна задача. В различен смисъл, по-голямо концентриране върху предотвратяването и разрешаването на спорове в полза на всички. Мащабът на предизвикването просто акцентира неотменимата действителност от XXI век: вместо да се слага под въпрос многостранният метод, интернационалната общественост би трябвало да работи по-тясно от всеки път, в случай че групово се надява да оцелее.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР