Възрастта на сатурновите пръстени изненада учените
Изследване на сатурновите пръстени съумя с акуратност да откри тяхната възраст. За изненада на научните среди пръстените се оказаха по-стари от самата планета.
Оказа се, че пръстените са с 4.4 милиарда години по-стари от Сатурн, като това число е три пъти по-голямо от предходните догатки на учените.
Лари Еспозито от университета на Колорадо в Боудър съобщи пред списание Nature, че възрастта на сатурновите пръстени е избрана посредством задълбочено проучване на прахта, попадаща в Сатурновата система.
Прахта е изследвана от галактическия уред Касини, който първи е съумял да мери скоростта, с която тя пада върху пръстените на Сатурн.
Проучването беше в детайли показано на годишната среща на Американския геофизически съюз.
Резултатите, получени от Касини, демонстрират, че прахта е 40 пъти по-бавна от това, което са предполагали учените. Резултатите от проучването оборват тезата, че в случай че пръстените на Сатурн са по-стари от планетата, то те ще са по-тъмни от нея.
Възможно е пръстените на Сатурн да са три пъти по-стари от самата планета, е безапелационният извод на учените от университета в Колорадо.
Космическият уред Касини изследва пръстените на Сатурн от 10 години, само че едвам тази година е съумял да събере задоволително материал от прахта към планетата, с цел да бъде извършено изследването.
Прашинките са събрани от далечния Куйперов пояс, като потокът и траекторията на галактическата прахуляк ясно посочили възрастта на пръстените. Отчетено е още, че извънредно малко прахов материал от Космоса навлиза в пръстените на Сатурн.
Все още обаче има поддръжници на теорията, че сатурновите пръстени са по-млади от планетата. Част от учените поддържат тезата, че пръстените са Сатурн са се образували след появяването на планетата, като в началото те са били нейни спътници.
Основната пръстенова система към Сатурн е с диаметър към 175 000 благи и е извънредно тънка – единствено към 33 фута.
Пръстените са формирани основно от лед, само че съдържат и дребни количества каменист материал.