Изключително ценни дръвчета бонсай бяха откраднати от градина в префектура

...
Изключително ценни дръвчета бонсай бяха откраднати от градина в префектура
Коментари Харесай

Откраднаха вековни бонсай за над $100 хил. от японски майстор. Опечален, той отправи послание с инструкции към крадците

Изключително скъпи дръвчета бонсай бяха откраднати от градина в префектура Сайтама, намираща се покрай японската столица Токио, а потъналите в тъга притежатели насочиха прочувствено обръщение към крадците, в което ги инструктират по какъв начин да се грижат за дребните типове.

За кражбата заяви през вчерашния ден CNN, като акцентира, че цената на откраднатото надвишава $100 хиляди (118 хил.). В японски йени тя е минимум 13 милиона. Изчезнал е и рядко срещан тип хвойна бонсай на 400 година, който този месец е трябвало да се " състезава " в конкурс за хубост. Само премията за дребния тип надвишава 10 милиона йени ($90 хил.), съгласно Фуюми Имура - брачна половинка на майстора на бонсай, който е отглеждал откраднатите бонсай. 400-годишната хвойна е донесена от планина преди епохи и превръщането ѝ в бонсай е сложен развой, в това число поради обстоятелството, че е мъчно да се доближи и вземе истинското дърво от рисковите скалисти места, по които вирее. Когато сем. Имура взели редкия тип хвойна, тя била висока към метър. Когато я откраднали, била смалена до към 70 см.

" Грижихме се за тези миниатюри като за наши деца ", споделя тя. " Няма думи, с които да опишем по какъв начин се усещаме. Това е като да са отрязали крайниците ти. " Тя счита, че крадците са експерти, тъй като са подбрали най-ценните дръвчета от към общо 3 000 бонсай типове, ситуирани в градина с почти 5 000 хектара повърхност.

Съпругът на Имура - Сейджи Имура - е пето потомство занаятчия на бонсай. Неговото семейство се занимава с това от периода Едо (Токугава) (1603-1868).

Натъженото семейство желае своите бонсай обратно, само че осъзнава, че е малко евентуално те да бъдат върнати. Затова насочи обръщение с точни указания към крадците по какъв начин да се грижат добре за дребните им творби на изкуството. " Който и да ги е взел, дано ги полива постоянно. Шимпакуто (ценната хвойна) живее 400 години. Нуждае се от грижи и не може да оцелее и седмица без вода ", споделя Имура. " Те могат да живеят постоянно - даже и откакто ние си отидем - в случай че получават подобаващата грижа. "

Въпреки загубата фамилията ще продължи да пази своите бонсай, да култивира дръвчета, почтени за конкурс за хубост.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР