Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) спечели скъсеното основно състезание за

...

Дъжд спря MotoGP в Япония и донесе победа на Хорхе Мартин

Хорхе Мартин (Prima Pramac Racing) завоюва скъсеното главно съревнование за Гран при на Япония, 14-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм в клас MotoGP.

Надпреварата бе прекъсната по средата заради пороен дъжд, който направи изискванията прекомерно рискови за състезателите.

25-годишният Мартин бе отпред с време 24:06.314 минути след съвсем 13 обиколки преди прекратяването и оглави крайното класиране пред водача в шампионата Франческо Баная (Ducati Lenovo Team) на 1.413 секунди и петкратния победител в Япония Марк Маркес (Repsol Honda Team) с закъснение от 2.013 секунди. Маркес влезе в тройката за първи път от конкуренцията в Австралия през 2022 година.

Пилотите получиха цялостни точки, защото изминаха повече от половината отдалеченост. Дъждът стартира тъкмо преди началото. Директорите на надпреварата разрешиха на състезателите да сменят мотоциклетите си, а стартът бе даден по проект преди да се наложи прекъсването му, а опитът за рестарт бе несполучлив.

За Хорхе Мартин успеха бе втора в последните две надпревари.

Италианецът Баная остава отпред в генералното класиране с 319 точки, само че Мартин, който победи в спринта в събота, заема второто място единствено с 3 по-малко – 316. Третото място заема различен италианец Марко Бедзеки (Mooney VR46 Racing Team) с 265 точки.

Бедзеки финишира четвърти в днешната конкуренция пред петия Алейш Еспаргаро (Aprilia Racing), а шести се подреди миналогодишният победител в Япония Джак Милър (Red Bull KTM Factory Racing).

Следващият, 15-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм ще се организира в Индонезия в интервала 13-15 октомври. До края на сезона остават общо шест кръга.
Източник: novsport.com