Главната дирекция "Национална полиция" (ГДНП) предава на прокуратурата материалите от

...
Главната дирекция "Национална полиция" (ГДНП) предава на прокуратурата материалите от
Коментари Харесай

МВР откри виновните за скъпия ток, дава ги на прокуратурата

Главната дирекция "Национална полиция " (ГДНП) предава на прокуратурата материалите от инспекцията за цената на електрическата енергия, налице са данни за закононарушение по смисъла на член 219 от Наказателния кодекс, оповестяват от Министерство на вътрешните работи.

Проверката стартира през септември 2021 година и бе инициирана след сигнал за голословно висока цена на електрическата енергия, предлагана на платформата за търговия на Българската самостоятелна енергийна борса в сегмента "Ден напред ". Обект на инспекцията бе интервалът сред месеците юни и август 2021 година, когато цената е варирала в необятен диапазон и в някои часове е достигала до 400 лева за MWh.

От страна на ГДНП бе изискана информация от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР), от Електроенергийния систематичен оператор (ЕСО), "ТЕЦ Марица изток 2 " и Българската самостоятелна енергийна борса (БНЕБ). Бе основана и работна група сред специалисти от ГДНП и КЕВР, която извърши инспекция и направи разбор на предоставените документи.

Според данните досега е изяснено, че съществува действителна опция БЕХ ЕАД, което е дружество с преобладаващо държавно присъединяване и господстващо състояние на пазара на едро на електрическа енергия, посредством несъмнено дъщерно сдружение, да понижава или прекратява даването на ликвидност за пазара "Ден напред ".

Установено е също по този начин, че за интервала от 15.07.2021 година до 3.08.2021 година са работили единствено две генериращи мощности на "ТЕЦ Марица изток 2 ", а след 4.08.2021 година последователно са включени и останалите генериращи мощности, при което двойно се е нараснала създадената и включена в електроенергийната система електрическа енергия и цената бележи внезапен спад в края на интервала - от 300 на 180 лева, при включени 5 генериращи блока на "ТЕЦ Марица изток 2 ".

Анализът на тази информация води до умозаключение, че невключването на генериращи мощности в електроенергийната система на България е довело до голословно високи цени (т.н. Задържане на потенциал, според Регламент (ЕС) 1227/2011 г.). Може да се направи и обосновано съмнение, че длъжностни лица от "ТЕЦ Марица изток 2 " са осъществили състава на закононарушение по смисъла на член 219 от Наказателен кодекс и от това са последвали обилни вреди за предприятието, които в съответния случаи се показват в неосъществена облага.

Работата по случая продължава.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР