Защо гъбите са полезни за сърцето
Гъбите са една от най-уникалните естествени храни. Става въпрос за ядливите гъби, тъй като на всички са известни провалите, които нанасят отровните им двойници.
Печурки, трюфели и други употребявани всеобщо през днешния ден гъби са били добре познати още в античността, за което свидетелства древногръцкият академик Теофраст, посветил им свои писания.
Гъбите имат хранителна стойност каквато имат зеленчуците и месните храни, т.е. наличието на белтъчините, мазнините, минералните соли и вода е особено и за техния състав.
Вкусовите им качества ги подреждат на челните места измежду другите растителни храни, а способността им да търпят всякаква топлинна обработка ги прави подобаващи както за съществена храна, по този начин и за добавка към всевъзможни ястия.
Наред с питателните им достолепия, би трябвало да изтъкнем и потребните свойства на гъбите, които ги вършат обект на интерес от страна на медицината.
Фунготерапията се занимава с проучване и потребление на лечебните свойства на гъбите. Важността на пеницилина и други антибиотици, които се съдържат в гъбите, са намерили от дълго време приложение в лечебната процедура.
Едно от забележителните достолепия на гъбите като храна е фактът, че те играят роля за здравето на сърцето. Важността на този факт допуска потребността гъбите да бъдат включени в ежедневното меню на всеки здрав възрастен човек.
На какво се дължат здравословните изгоди на гъбите за сърцето?
Протеините, витамините от група В, витамин С, никотиновата и фолиевата киселини, калият, калцият, фосфорът и желязото са детайлите, които въздействат позитивно върху работата на сърцето, на нервната система, на кръвообращението, а също по този начин укрепващо върху костите.
Гъбите, и в частност най-широко употребяваните печурки измежду всички 100 типа ядливи гъби, вършат най-хубава симбиоза със зърнените храни, месото и зеленчуците.
Съветите на диетолозите за избор на най-хубавите екземпляри от тази безумно вкусна естествена храна, са няколко.
- Добре е изборът да спре върху белите гъби, с розово или бежово оцветяване, само че наложително без тъмни петна;
- Матовият нюанс на шапчицата на гъбата демонстрира, че тя е прясна;
- Ароматът им също е индикативен, пресните миришат мощно и приятно;
- Свежестта на пънчето демонстрира, че скоро гъбата е била отделена от земята;
- Свежите гъби са твърди.
Трябва да се знае, че гъбите са тежка храна и не са подобаващи за неукрепналия храносмилателен тракт на деца под 5 години. Те не трябва да участват постоянно в тяхната хранителна диета.