Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е поискала увеличаване на броя

...
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е поискала увеличаване на броя
Коментари Харесай

Кьовеши иска повече европейски прокурори в България

Европейският основен прокурор Лаура Кьовеши е поискала увеличение на броя на делегираните прокурори в България. Това потвърдиха за " Сега " от пресофиса на Кьовеши. Делегираните прокурори (ЕДП) са български магистрати, които работят тук по делата, разследвани от европейската прокуратура. В момента квотата на България е 10 ЕДП, като едно от местата е свободно.

Кьовеши в този момент желае българските ЕДП да са 15. Мотивите за нарастването са увеличеният брой каузи, както и тяхната трудност, обясниха още от европейската прокуратура. Преди 10 дни Министерството на правораздаването разгласи, че сега европейските делегирани прокурори работят интензивно по 80 производства в България. " Коментирана бе нуждата от осъществяване на избор за още български делегирани прокурори, защото настоящите са много натоварени ", гласеше известието на министерството след среща на Кьовеши с Надежда Йорданова.

Деветимата настоящи делегирани прокурори бяха утвърдени от Кьовеши откакто Прокурорската гилдия на Висшия правосъден съвет придвижи номинациите им. Кьовеши обаче отхвърли няколко претенденти. А последната процедура по запълване на свободното десето място се провали поради липса на искащи.

От Люксембург в този момент дават отговор на " Сега ", че основният прокурор Иван Гешев е одобрил увеличението на броя на ЕДП. А европейската прокуратурата ги чака " допустимо най-скоро " и не разяснява, че България не може да запълни даже квотата си от 10. " Можем единствено да насърчим прокурорите да се причислят към европейската прокуратура ", гласи отговора им.

Предстои да бъде повишен броят на делегираните прокурори и в други страни. Според регламента за европрокуратурата във всяка участваща страна следва да има най-малко двама делегирани прокурори, като броят им се утвърждава от европейския основен прокурор в консултация с всяка страна членка.

По гледище на Кьовеши българските ЕДП се отделят в независима конструкция. Промените в Закона за правосъдната власт, които ще регламентират това, бяха импортирани от държавното управление в Народното събрание в края на май и към този момент бяха признати на първо четене от правната комисия. Заради политическата рецесия обаче, е допустимо да не бъдат признати дефинитивно.

По време на разискването в правната комисия представителите на ГЕРБ имаха възражения. Бранимир Балачев да вземем за пример съобщи, че предлаганите промени опонират на Конституцията и на независимостта на правосъдната система. Според неговото пояснение прокуратурата в България е единна и основаването на самостоятелна в нея прокуратура не кореспондира с духа на регламента за европрокуратурата. Опонираха му от Политическа партия, Българска социалистическа партия и Демократична България. Предложените законови промени са нужни за гарантиране на независимостта в активността на делегираните прокурори, като правилният прочит на наредбите не разкрива несъгласие с Конституцията, уточни Крум Зарков (БСП).

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР