До 2100 г. е възможно 77 % от сушата на

...
До 2100 г. е възможно 77 % от сушата на
Коментари Харесай

Глобалното затопляне и изменението на климата променят туризма драстично

До 2100 година е допустимо 77 % от сушата на Малдивите да бъде под вода
Ще съществува ли туризмът подобен, какъвто го познаваме или ще се промени вечно? Този въпрос към този момент не звучи просто като главоблъсканица, а проблем, който чака решение в най-обозримо бъдеще.  

Изменението на климата и световното стопляне съставляват съществени провокации за интернационално приетите туристически дестинации, като заплашват техните екосистеми и инфраструктура. Вследствие на това туристическият бранш е изправен пред нови провокации, свързани с тези въздействия.

Според данни на Световния съвет за пътувания и туризъм за 2022 година туристическият бранш е оценен на 7,7 трилиона $ и способства за 7,6 % от международната стопанска система.

Макар че към момента се възвръща от пандемията Covid-19, в този момент промишлеността е изправена пред спомагателни провокации заради неподходящите последствия от изменението на климата. Стойността на бранша преди Covid-19,-19 беше 10 трилиона $, което представляваше почти 10,4 % от международната стопанска система.

В отчет от проучване на Университета в Кеймбридж се акцентира негативното влияние на повишението на морското ниво, рисковите метеорологични феномени и окисляването на океаните върху инфраструктурата, подпомагаща морския туризъм.

Увреждането на кораловите рифове, повишението на температурите и горските пожари в допълнение заплашват туристическите дестинации.

В проучване на Световния стопански конгрес (СИФ) за 2023 година се акцентира негативното влияние на рисковите горещини върху туристите. Примери като горските пожари в Гърция, горещите талази в Италия и анулацията на полети в Съединени американски щати илюстрират този проблем.

Авиационният бранш, който е от решаващо значение за туризма, също се изправя пред провокации, свързани с рисковите горещини. Някои американски авиационни компании трябваше да понижат броя на пасажерите и багажа или да отсрочат полетите по време на 46 градуса по Целзий.

Поведението на туристите също се трансформира заради повишението на температурите. Изследване на Европейската комисия демонстрира, че в случай че световното стопляне продължи, туристическите действия в Европа може да се изместят от юг на север.
 Снимка: iStock by Getty Images
Това може да докара до понижаване на броя на туристите в южните дестинации и до увеличение на броя на туристите в северните.

Поради изменението на климата Малдивите, една от най-застрашените туристически дестинации, са изправени пред евентуалната заплаха от потапяне на огромна част от сушата им заради покачването на морското ниво.

По данни на министерството на туризма на Малдивите до 2100 година е допустимо 77 % от сушата им да бъде под вода.

По сходен метод Карибският басейн, мощно подвластен от туризма, е очевидец на избелване на кораловите рифове и повишение на морското ниво.

В Европа Алпите се борят с незадоволителните снеговалежи, което се отразява на зимния туризъм. Венеция е изправена пред провокации, свързани с климата, в това число повишаване на морското ниво и рискови метеорологични феномени, които заплашват историческите ѝ забележителности.

В Южна Азия известните крайбрежни райони се борят с утежняването на качеството на околната среда, породено от несъразмерния туризъм и замърсяването. Тайланд, Малайзия и Филипините са въвели ограничения за запазване на крайбрежните си екосистеми.

Африка също е застрашена от забележителна загуба на биоразнообразие, което оказва въздействие върху сафари туризма. По данни на Световната банка до 2100 година континентът може да загуби 50 % от типовете си птици и бозайници и 20-30 % от живота в езерата.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР