Днес Православната църква почита паметта на Свети Фотий, патриарх Цариградски

...
Днес Православната църква почита паметта на Свети Фотий, патриарх Цариградски
Коментари Харесай

Голям празник: 17 красиви имена черпят заради патриарха Цариградски

Днес Православната черква уважава паметта на Свети Фотий, патриарх Цариградски и на Преп. Вукол, свещеник Смирненски. Преп. Вукол бил възпитаник на св. ап. Йоан Богослов, който го посветил за свещеник на гр. Смирна. В Смирна тогава имало малко покръстени, само че измежду всички св. Вукол се отличавал със своите добродетели. Целия си живот светецът отдал в работа на Бога.
Житие на свети равноапостол Фотий, патриарх Цариградски
Свети Фотий се родил в Цариград към 820 година от богат и благороден жанр. Баща му се казвал Сергий, а майка му – Ирина, чийто брат бил женен за сестрата на византийската императрица Теодора. Родителите на Фотий страдали изповеднически за своето намерено иконопочитание по времето, когато византийските императори били иконоборци.
Фотий получил най-хубавото обучение на своето време и бил най-ученият представител на тогавашна Византия. Той бил учител в популярната Магнурска школа в Цариград, където се учел славянският равноапостол Константин – Кирил Философ и малко по-късно – българският цар Симеон Велики. Фотий заемал високи служби в страната, на най-вече обичал да се занимава с науките.
Заради изключителните си дарования и високото си обучение той бил подложен през 858 година за цариградски патриарх. Патриарх Фотий насърчил Константин Философ да стане християнски мисионер на славяните. Той написал до българския цар Борис І обстойно обръщение върху християнската религия и живот.
Патриарх Фотий се борил срещу изопачаванията на християнството и постоянно влизал в различие с византийските императори. В взаимозависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и отново възстановяван на патриаршеския трон, до момента в който най-сетне умира в изгнание на 6 февруари 891 година.
Свети Фотий оставил богато книжовно завещание, с помощта на което узнаваме за съчинения на антични свети отци, които той имал на разположение, само че до нас не са стигнали. Приснопаметният йеромонах Неофит Рилски е превел от гръцки житие и работа в чест на св. патриарх Фотий. Тази книга е напечатана в Цариград през 1849 година.
Днес имен ден честват всички с имената Доротея, Огнян, Огняна, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Светла, Светлана, Светозар, Светлозар, Светослав, Светослава, Фотий, Фотин, Фотина и Фотьо.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР