Човешките жертвоприношения може да изглеждат брутални и кървави за съвременните

...
Човешките жертвоприношения може да изглеждат брутални и кървави за съвременните
Коментари Харесай

Жертвоприношенията имали ключова роля във формирането на древните общества

Човешките жертвоприношения може да наподобяват брутални и кървави за актуалните обществени стандарти, само че тези практики са били нещо напълно нормално за античните общества.

Много откриватели са на мнение, че този тип формализирано ликвидиране за помиряване на другите божества е изиграло основополагаща роля в построяването и поддържането на постоянни общности със обществени йерархии.

Ново изследване на учени от университета на Уелингтън, Нова Зеландия, направено измежду 93 култури в Азия, Океания и Африка, потвърди, че тази кървава религиозна процедура е помогнала също по този начин за основаването на висшите съсловия и класовата система.

Човешкото жертвоприношение било необятно публикувано в тези по този начин наречени Австронезийски култури. До него се прибягвало като последна мярка за наказване, при погребения на значими особи и даже за освещаване на нови здания и лодки.

Жертвите нормално били на най-ниското равнище в обществената стълбица, даже плебеи, а тези, които ги принасяли, имали висок обществен статус. Те били свещеници, вождове, богати търговци, като всеки от тях употребявал жертвоприношенията и с цел да насади възприятието на боязън измежду ниските пластове на обществото.

В зората на Европейската колонизация завоевателите били ужасени от ритуалните човешки жертвоприношения на ацтеките. Изследователи на този исторически интервал настояват обаче, че точно този злокобен бит бил форма на обществен катарзис. Той служил като опрощение за политически спорове, публичен строеж и даже за източник на протеин в обществата, където канибализмът се практикувал.

Учените се спрели на региона на Океания и Югоизточна Азия, защото в тази част на света съществували и съществуват огромен брой дребни общества с разнообразни обществени структури, вариращи от елитарни общества до комплицирани цивилен държавни управления. Точно и заради тази причина откривателите считали, че регионът е естествена лаборатория за междукултурни изследвания.

Във всяка от изследваните култури учените отчели дали в нея съществувала практиката за човешкото жертвоприношение, каква е степента на развиване на обществената подчиненост преди идването на европейците, доколко обществото е разграничено на съсловия.

Оказало се, че предколониалните култури, при които липсвала разлика в благосъстояние и ясно изразено състояние в обществото, не познавали човешкото жертвоприношение.

В другата прекаленост са тези, които практикували кървавия обред. Те имали ниска, междинна и висша класа, жречески каста и аристокрация. Точно това предиздвикало учените да заключат, че пътят до актуалното общество е бил дълъг, кървясъл и изпълнен с редица обществени несправедливости.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР