Борсовите индекси в САЩ се понижиха, а доходността на държавните

...
Борсовите индекси в САЩ се понижиха, а доходността на държавните
Коментари Харесай

Спадът на акциите в САЩ продължи след публикуването на протоколите на Фед

Борсовите показатели в Съединени американски щати се намалиха, а доходността на държавните облигации доближи 15-годишен връх, откакто протоколите от последната среща на Федералния запас демонстрираха, че централните банкери са обезпокоени от допустимо възобновление на инфлацията.   Доходността на 10-годишните държавни облигации се откри в сряда на 4,258%, най-високото ѝ затваряне от юни 2008 година, от 4,220% ден по-рано.   S&P 500 падна с 0,8%. Dow Jones Industrial Average изтри 181 пункта, или 0,5%. Nasdaq Composite загуби 1,1%.    И трите показателя са надолу с 2,2% за август.   Последните стопански данни също придават меродавност на визията за към момента мощната американска стопанска система, пораждайки опасения, че акцията на Фед за повишение на лихвените проценти може към момента да не е завършила, разяснява The Wall Street Journal.
  Федералният запас на Атланта преразгледа в сряда прогнозата си за напредък на брутния вътрешен артикул, поправен по отношение на инфлацията, до 5,8% за третото тримесечие, съгласно своя модел GDPNow. Тази прогноза беше 5% във вторник, преди публикуването на данните за продажбите на дребно, които са нарастнали повече от предстоящото през юли.   „ Нарастващата рентабилност на облигациите, съчетана със повишените оценки на акциите, значи, че би трябвало да оценим привлекателността на акциите по отношение на облигациите “, разяснява Тони Рот, основен капиталов шеф в Wilmington Trust.

S&P 500 се търгува при 18,1 пъти предстоящите облаги, съгласно данните на FactSet. През миналата година този индикатор беше 17,8.   Широкият показател към момента е нагоре с 15% тази година, макар разпродажбата през август. Някои вложители споделят, че е рано да се счита, че ралито на акциите е завършило изцяло.   „ Твърде рано е да чакаме значима смяна на пазара, до момента в който не забележим финален пробив в икономическата среда “, като да вземем за пример възходяща безработица или спад на корпоративните облаги, споделя Лорън Гудуин, пълководец в New York Life Investments.  Какво демонстрират протоколите на Фед от юлската среща   През юли Федералният запас увеличи своя референтен лихвен % с четвърт процентен пункт до диапазон сред 5,25% и 5,5%, което е 22-годишен връх.  Повечето членове на Фед са подкрепили нарастването на лихвените проценти предишния месец, само че някои показват нерешителност по отношение на по-нататъшни нараствания поради вероятните опасности от прекомерно високи лихви, излиза наяве от протоколите от юлската среща на Фед, оповестени в сряда.   В същото време членовете на Фед към момента виждат обилни опасности инфлацията да не падне толкоз, колкото чакат, което може да наложи ново покачване на лихвите тази година. Тези опасности включват по-силен стопански напредък и превръщане на скорошните усъвършенствания във веригата за доставки или спадове в цените на суровините, които значително са виновни за забавянето на инфлацията.   От протоколите от юлската среща на Фед излиза наяве още, че централните банкери към този момент не предвиждат криза през тази година, откакто по-рано обявиха упованията си за такава, поради опасения, че банковите банкрути ще провокират кредитна рецесия.

Преди два месеца множеството членове смятаха, че ще покачат лихвите до диапазон сред 5,5% и 5,75% за 2023 година, което допуска още едно нарастване с четвърт пункт по-късно тази година. Инфлацията обаче се забави доста през двата месеца, откогато централните банкери направиха тези прогнози.   Следващата им среща е на 19-20 септември.   Преди публикуването на протокола, вложителите във фючърсните пазари на лихвени проценти виждаха близо 1 към 3 късмет Фед да увеличи лихвите още веднъж тази година, само че единствено 10% късмет да настъпи нарастване идващия месец, съгласно CME Group.   „ Вярвам, че може да сме в точката, в която можем да бъдем търпеливи и да задържим лихвите постоянни “, сподели предходната седмица президентът на Фед на Филаделфия Патрик Харкър, член с право на глас в комитета за установяване на лихвите на централната банка.   Президентите на Федералния запас на Атланта и на Бостън, които обаче нямат право на глас, също споделиха, че биха могли да предпочетат по-дълга пауза.    Някои членове на Фед обаче се тревожат, че главният ценови напън може да се окаже по-устойчив, защото стегнатият пазар на труда разрешава на работещите да договарят по-високи заплати, което затруднява спомагателното понижаване на инфлацията.   Инфлацията се отдръпна от 40-годишния връх, доближат предишното лято, като показателят на потребителските цени се повиши с 3,2% през юли по отношение на година по-рано. Това е много под пиковото равнище от 9,1% през юни 2022 година   На годишна основа, базисната инфлация, която изключва променливите категории храни и сила, се намали през юли до 4,7%.

На конференция предишния месец ръководителят на Фед Джеръм Пауъл не изключи ново повишение на лихвените проценти на срещата на централната банка през септември. Той акцентира, че „ инфлацията неведнъж се оказа по-силна, в сравнение с ние и други анализатори чакахме “. „ Трябва да сме подготвени да следваме данните и като се има поради до каква степен сме стигнали, можем да си позволим да бъдем малко търпеливи, както и решителни “, сподели в типичния си жанр Пауъл.    Повишаването на лихвените проценти има за цел да охлади инфлацията, като забави стопанската система посредством повишение на разноските по заеми и понижаване на цената на активите. Но до момента в който инфлацията се забавя, както Фед от дълго време чака, икономическата интензивност в Съединени американски щати остава по-силна от плануваното.   Това основава евентуална компликация за членовете на Фед, които споделят, че икономическото търсене би трябвало да отслабне, с цел да сведе инфлацията до задачата от 2%. Американците обаче са нараснали разноските си на дребно през юли с най-бързия ритъм от началото на годината, което акцентира изненадващата резистентност на потребителите тази година.

Какво още се случи на пазарите в сряда   Най-добре представилата се компания в S&P 500 в сряда беше Progressive, чиито акции се покачиха с 8,9%, откакто застрахователят регистрира по-силни от предстоящото резултати през юли.   Акциите на Target се покачиха с 3%, откакто колосът за търговия на дребно регистрира облаги, които изпревариха упованията на Уолстрийт. Акциите на TJX се повишиха с 4,1% до рекорден връх, откакто търговецът на дребно също регистрира положителни резултати.    Акциите на производителя на електрически транспортни средства VinFast Auto паднаха с 19%.  На енергийните пазари цените на петрола се намалиха. Фючърсите на сорта Brent се откриха на 83,45 $ за барел, спад със 1,7% от цената в сряда и с 3,9% за седмицата.

На фона на опасенията към китайската стопанска система, показателят Hang Seng в Хонконг през вчерашния ден падна с 1,4%, като загубите му от началото на годината са над 7%. Shanghai Composite се намали с 0,8%. В Япония показателят Nikkei падна с 1,5%.   Водещите европейските фондови тържища закриха вчерашната търговия разнопосочно, като вложителите осмисляха данните за инфлацията във Англия, показва CNBC.    Индексът на потребителската инфлация е бил на равнище 6,8%а през юли по отношение на 7,9% през юни, регистрира Службата за национална статистика. Юлската стойност е най-ниската от февруари 2022 г. Анализатори въпреки всичко предвидиха по-ниско ниво - от 6,7% - за предишния месец.    Лондонският FTSE 1000 загуби 0,44%, във Франкфурт DAX се повиши с 0,14%, парижкият CAC спадна със 0,1%.   Паневропейският показател Stoxx 600 записва спад от 0,1%, като медийните акции поведоха загубите, спадайки с 0,9%, до момента в който тези на сдруженията от бранша на търговията на дребно нарастнаха със същия %.
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР