България трябва да превърне в свой приоритет реформата на службите

...
България трябва да превърне в свой приоритет реформата на службите
Коментари Харесай

Кирил Петков пред Politico: Мощната мафия на ДС още има влияние в службите

„ България би трябвало да трансформира в собствен приоритет промяната на службите за сигурност и прочистването им от подкрепяни от Москва сътрудници. “

Това декларира съпредседателят на партия „ Продължаваме промяната “ Кирил Петков в, взето в партийната централа в София, оповестява Българска телеграфна агенция.

По думите на Петков, тази промяна е нужна за реализация на амбициозните  планове да се изкоренят корупцията и проведената престъпност у нас.

„ В безредните, постоянно изпълнени с принуждение години след рухването на комунизма, сътрудниците на българската Държавна сигурност играят голяма роля в основаването на мощна мафия, занимаваща се с изнудване, опиати и търговия с оръжие.

Тя към момента има необятно въздействие върху националната политика и правосъдната система. Много от апаратчиците на Държавна сигурност - мафиоти, които станаха известни, имаха тесни връзки с Москва.

Мисля, че в нашите служби за сигурност има надълбоко вкоренени опасности. Искаме да ги реформираме. “, безапелационен е Петков.

По думите му първата стъпка към реформиране е да се промени законът за това кой подписва назначенията на шефовете на другите служби за сигурност.

Сега това е обвързване на президента, сега Румен Радев, който е считан за проруски надъхан, отбелязва Politico и прибавя, че Петков желае тези пълномощия да бъдат в ръцете на Народното събрание. Втората стъпка, по думите на Петков, ще бъде да се ревизират всички чиновници в апарата за сигурност и да се проведат „ проби за етичност и честност “.

„ Ако успеем да създадем и двете неща, въздействието на Русия значително ще бъде отслабено “, показва той и прибавя, че Москва употребява корупцията като метод за пробутване на външнополитическите си ползи.

„ Когато започнахме да се борим с корупцията, в никакъв случай не сме знаели, че ще се борим непосредствено с Москва, само че се оказва, че това е една и съща битка. “, изяснява водачът на Политическа партия.

Президентът Радев реагира яростно на схващането, че разследващите служби се нуждаят от промени, заявявайки, че те към този момент „ са съществено реформирани “, и упрекна партията на Петков, че се е поддала на напън извън - визирайки Съединени американски щати и Европейски Съюз, показва Politico.

„ И в този момент тези хора желаят да обезглавят това управление “, изрази недоволството си президентът скоро след съставянето на държавното управление, добавя изданието.

Politico загатва и случая от края на предходната седмица в склад на оръжейната компания „ Емко “, за който изданието отбелязва, че е тясно обвързван с дебатите за съветската интервенция в България, като се напомня, че в годините обратно също е имало сходни случаи.

Politico прави ангажимента, че изявлението с Кирил Петков е направено преди случая с гърмежа в оръжейния склад, само че прибавя, че в диалога изданието е помолило съпредседателя на Политическа партия да разяснява в по-общ проект тези случаи и дали счита, че Русия нападна обектите от оръжейната индустрия.

„ Сигурен съм, че в случай че руснаците могат да спрат линия за доставки, те ще я спрат “, декларира Петков.

Той разяснява и съставянето на държавно управление с ГЕРБ-СДС по формулата с ротационна промяна на министър председателите и кандидатурата на някогашния еврокомисар Мария Габриел за министър-председател.

„ Казахме, че това е метод за превъзмогване на разликите “, декларира Петков и добавя, че може да има доверие на Габриел за антикорупционния дневен ред, тъй като тя не е била част от българската политика.

Politico обаче показва, че доста от последователите на Кирил Петков, които са най-вече младежи от огромните градове и са повярвали на обещанието му да изкорени корупцията и да донесе нова епоха в политиката в България, са се почувствали предадени от решението на обединението му да работи с ГЕРБ.

„ Нашите стандарти не са се трансформирали. Избираме само хора, които не са забъркани в корупция и за които не считаме, че има евентуален корупционен риск “, дава отговор Петков и прибавя, че партията не прави безпринципни взаимни отстъпки.

Politico отбелязва, че „ в този момент, когато ГЕРБ се върна на предна линия в политиката, един от най-големите въпроси е дали водачът им – някогашният министър председател Бойко Борисов ще бъде измамен под отговорност по някое от делата към него. “

Според Кирил Петков всичко това зависи от прочистването на правосъдната система от корупцията.

„ Не можете да преследвате някого на улицата, в Народното събрание или кабинетите на премиера без обикновено работеща правосъдна система. Ако България не се поправи в това отношение и не разполага с институционална рамка, ще продължаваме да водим тези политически борби без никакъв краен резултат. “, безапелационен е Кирил Петков.

 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР