Асоциация на индустриалния капитал в България с обръщение по повод

...
Асоциация на индустриалния капитал в България с обръщение по повод
Коментари Харесай

АИКБ напомни на 46-ото НС: Демокрацията изисква публичен диалог

Асоциация на индустриалния капитал в България с послание във връзка свикването на 46-ото Народно заседание. От там изясняват, че „ демокрацията изисква обществен разговор за реализиране на единодушие за политиките в името на по-добър живот за всеки гражданин”. АИКБ упорства за подобен разговор и за такова единодушие.

Цялата позиция:

„ В демократичните страни ръководството се избира от Суверена. В модерните страни държавните управления водят „ тристранен разговор “ с работодателите и синдикатите, наричани дружно „ обществени сътрудници “ по всички значими за обществото въпроси, изключително за тези, касаещи стандарта на живота. Такъв е и европейският модел на демократично устройство, обществено партньорство и индустриални връзки.

В нашата страна на последните (а и предпоследните) избори, Суверенът избра смяната. Управляващата до момента коалиция получи доста по-малко от половината подадени на изборите гласове. В същото време Суверенът не припозна нито една партия, на която да довери осъществяването на смяната. Нещо повече! Като вземем поради присъединяване в изборите, никоя партия не получи даже 10% поддръжка от имащите право на глас. Суверенът разпореди смяната да се извърши с обединените старания на няколко партии.

Всичко това явно постанова разговор за реализиране на единодушие и образуване на болшинство от определените в Народното събрание за осъществяване на смяната, за дълбоки промени в редица браншове и единодушие за неотложни решения в Народното събрание за антикризисни ограничения и актуализация на бюджета, за ръководство на средствата от европейските стратегии и бюджета за 2022 година И на основата на постигнатото в разговор единодушие, парламентарно болшинство да дефинира изпълнителите/формира държавното управление. Страната има потребност от парламент и излъчено в разговор държавно управление, а не от нови избори. Нов национален избор надали ще създаде кардинално друга конструкция в Народното събрание. Мнозинството българи желаят смяна на модела на ръководство и това проличава от двата вота. България не би трябвало да губи повече сериозно скъпо време в миг, в който Европа потегля бързо да се възвръща и уверено да обновява стопанската система си.

АИКБ приканва за открит разговор първо по целите и политиките, а по-късно по персоналния състав на бъдещото държавно управление, което да ги осъществя. Призоваваме за обединително изпитание от всички показани в Народното събрание партии и депутати като подсещаме, че и ролята на съпротива е почтена, когато аргументирано подлага на критика, само че не минира ръководството на страната.

За АИКБ приоритет на целите е положителната и постоянна бизнес среда и условия за развиване на предприемачеството – защото влошената бизнес среда е основната спънка пред ускореното развиване на Родината ни. А подобряването на живота на всеки българин директно зависи от изискванията за предприемачество, зависи от действието на правова страна, от неприкосновеността на собствеността, от уверено ограничение на корупцията, сивия бранш, кражбите и разхищенията на обществени средства, ограничение на картелите и монополите. За нас е значимо запазването на добре работещия данъчен модел, продължение на промените в образованието, ускорение на подготовката ни за встъпване в Организацията за икономическо сътрудничество и раз, Шенген и Еврозоната. Не като самоцел, а като реализирани стандарти.

Притеснителна е неналичието на единодушие измежду политическите сили по целите, изключително в региона на правосъдната промяна, правната сигурност, отбраната на собствеността. България е преди всичко в Европейски Съюз по дял от Брутният вътрешен продукт на бюджетните разноски за бранш сигурност и за правосъдна система, а чувството на българските жители и бизнес за сигурност е проблематично. В същото време страната ни е измежду последните по дял на разноските за здравна предварителна защита и профилактика, само че във връзка с болничната помощ е над междинното равнище – т.е., обществото заплаща хората да се лекуват, а не с цел да не се разболяват. Липсва споделена визия за промени в бранш „ енергетика и климат “ – за либерализацията на пазара и отбрана на уязвимите, за прехода от въглеродна към неутрална към климата енергетика и стопанска система, дати за затваряне на въглищните централи и заместващи мощности плюс пълноценна реализация на работещите във въглищните райони и безвъглеродно развиване на районите. Липсва единодушие по съществени аспекти на пенсионната система, като актуализацията на пенсиите и връзката им с осигурителния принос.

Демокрацията изисква обществен разговор за реализиране на единодушие за политиките в името на по-добър живот за всеки жител.

Настояваме за подобен разговор и за такова съгласие”, приключва позицията.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР