Археолозите са открили скелет на младо магаре от средната бронзова

...
Археолозите са открили скелет на младо магаре от средната бронзова
Коментари Харесай

Ритуалните магарешки погребения в Израел

Археолозите са разкрили скелет на младо магаре от междинната бронзова ера в Тел Харор, западен Негев, Израел.

Магарето е ритуално подадено в кръгова апаратура в границите на свещеното място на града, наоколо до сирийския вид храм. Поради релативно сухите метеорологични условия, неповторимият древен обред с заравяне на магаре е добре непокътнат. Погребано е с мундщука и дисагите на гърба си.

Символична роля на копитните животни

 Йерусалим

Това е единствения прочут образец за заравяне на магаре в ритуалния подтекст. То хвърля значима светлина върху функционалната и алегорична роля на копитните животни в античния Близък Изток.

Друг скелет, отчасти опустошен, с изчезнал череп, принадлежащ на по-старо магаре, е открит непосредствено върху западната част на младото магаре. Отличителен пласт червеникаво-кафява глина обкръжава двата натрупа, а към тях има пласт пепел, съдържащ спомагателни костите на убити овце и кози.

Укрепен град

Тел Харор е едно от най-големите (около 40 декара) селища от бронзовата ера в южната част на Израел. Намира се на към 20 км на изток от Средиземно море. Разкопките на обекта са разкрили обилни остатъци от Средната бронзова ера (1700/1650-1550 година пр.н.е.). Бил е укрепен град, с солидни крепостни бастиони и бездънен трап.

 Останки

Свещеното място се намира в югозападната част на града, който калибрира три пластове. Включва остатъци от сирийски храм, склад или магазин в храма, необятен двор с олтари и голям брой паметни складове, и спомагателни структури.

Сред паметните характерности на сектора през неговото битие, са остатъци от многочислени жертви, като цели скелети на млади кучета и птици, някои от които са поставяни с блага, като глинени фигурки и дребни съдове. Именно те сочат, че регионът непрестанно е функционирал като набожен регион.

Ритуалното заравяне на копитните животни е завладяващ аспект от живота през третото и второто хилядолетие пр.н.е. за общества в Евразия и Северна Африка.

Магарешка привилегия

Съдейки от богатите текстови и иконографски записи, магарето е ясно културно-идеологически маркер, към който е прикрепена висока алегорична стойност. То отразява централната роля на магарето като товарно животно в общества, за които караваните изиграват съществена икономическа роля.

И в действителност, доста текстови препратки и иконографски представителства отразяват високия обществен статус на магарешки ездачи. Ездата на магарета е привилегия, която се употребява от кралски особи и други високопоставени персони.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР