Алкохолните питиета не бива да се приемат като приспивателно средство,

...
Алкохолните питиета не бива да се приемат като приспивателно средство,
Коментари Харесай

Защо питието вечер не действа приспивателно?


Алкохолните напитки не трябва да се одобряват като приспивателно средство , тъй като действието им върху съня надалеч не е укрепващо. Това заключават специалисти по съня, отчитайки данните от особено изследване на резултата на алкохола върху механизмите на съня .

Посочва се, че към 20% от хората разчитат на спиртните напитки вечер като на сънотворно средство, оповавайки се на седативния резултат на алкохола в ниски дози. Такъв в действителност се регистрира, само че паралелно с отрицателно влияние върху качеството и количеството на съня през нощта.

В продължение на 5 години екип от университет в Мисури, Съединени американски щати, наблюдава по какъв начин потреблението на алкохол вечер преди лягане въздейства на вродената система на мозъка, регулираща потребността ни от сън и способността да заспим. Широко публикуваната доктрина, че вечерното пиво е надеждно сънотворно средство в действителност е пресилена и в огромна степен погрешна.

Алкохолът в ниски дози може да улесни заспиването, само че резултатът му върху качеството и количеството на съня е по-скоро отрицателно в 2 аспекта:
Алкохолът работи като диуретик и форсира образуването на урина като покачва вероятността от пробуждане нощем заради мощен апел за уриниране. Негативните последици от този му резултат се ускоряват при хора, елементарно се разсънват и заспиват мъчно след среднощно събуждане; Освен това алкохолът повлиява секрецията на хормона на съня мелатонин , който в естествени случаи се секретира в най-високи количества вечер. В дълготраен проект резултатът може да докара до разстройство на биологичния часовник и да обърка процесите, регулиращи чувството за унесеност или бодрост;

Свързани публикации.. Мелатонин и алкохол – безвредно ли е да се смесват? 0 По съня ще се ориентирате за риска от алцхаймер 0 5 съществени странични резултати от сънотворните 0

С оглед на получените данни, учените заключават, че резултатът от питието вечер може освен да не е упоителен, а в някои случаи даже да е изцяло противопоставен – да има ободряващо деяние и да затрудни заспиването.

Проучването регистрира и резултата на алкохолната абстиненция върху качеството на съня. Оказва се, че хората, които внезапно се отхвърлят от навиците си да пият алкохол вечер, също са изправени пред риск от проблеми със съня . Повишава се рискът от постоянно пробуждане нощем заради редуциране етапа на дълбокия сън при тези хора.

Затова всяка смяна на навиците, предхождащи заспиването, следва да бъде постепенна, с цел да се даде време на организма да пренастрои своя

биологичен

часовник и да се откри нов и постоянен модел на съня.
Източник: puls.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР