Абу Даби. Обединените арабски емирства обявиха, че занапред няма да

...
Абу Даби. Обединените арабски емирства обявиха, че занапред няма да
Коментари Харесай

Преглед на някои от основните теми в британския печат

Абу Даби. Обединените арабски емирства оповестиха, че отсега нататък няма да цензурират западни филми, които ще може да бъдат гледани от всички над 21-годишна възраст. Продукциите към този момент ще бъдат прожектирани в страната „ съгласно интернационалната им версия “, увериха от Медийния регулаторен орган, написа английският вестник The Times .

Преди това в ОАЕ имаше категория прожекции 18+, само че толкоз малко интернационалните филми дават отговор на нея, че тези със „ зрели “ или „ обидни “ подиуми биваха показани на борда за цензура и неотложно биваха блокирани.

Римейкът на Стивън Спилбърг на „ Уестсайдска история “, пуснат в Обединеното кралство този месец, беше неразрешен в редица страни от Персийския залив, явно тъй като включва транссексуален воин. ОАЕ и останалите желаеха от Disney да направи съкращения на кино лентата, само че компанията отхвърли.

Не е ясно дали медийните управляващи ще пуснат наново филми, които преди този момент са били неразрешени или мощно цензурирани.

През последната година имаше трагично преразглеждане на строгите ислямски закони, които от дълго време господстват в ОАЕ: хората към този момент не се нуждаят от лиценз за закупуване на алкохол; неженените двойки имат право да живеят заедно; самоубийството е декриминализирано; и неомъжените дами не би трябвало да бягат от страната, с цел да раждат. Работната седмица е съкратена на четири дни и половина – в миг, когато пандемията накара хората по света да преоценят работните си графици – и от идната година уикендите ще се състоят от събота и неделя, с цел да се приведат в сходство със западните празници и пазари.

Последните старания са част от продължаващия блян за привличане на повече чужденци в страната. Те към този момент превъзхождат локалните поданици с девет към едно, само че множеството от дълго време са в несъгласие със строгите ислямски закони, наложени от страната, която стана самостоятелна през 1971 година

ОАЕ е втората по величина стопанска система в Персийския залив и се сблъска с тежка криза предходната година, защото COVID-19 се отрази върху туристическата промишленост и цените на петрола доближиха рекордно ниски равнища. Тъй като районът се пробва да се приготви за бъдеще след петрола, привличането на вложения и квалифицирани служащи е от решаващо значение.

Темпът на промените е частично обвързван с развиването в Саудитска Арабия, която се пробва да се преобразува като по-толерантно общество, като ОАЕ са нетърпеливи да си върнат част от задграничните вложения, които са отишли към Рияд.

***

Лондон/Берлин. В Германия, на фона на продължаващото повишаване на цените на силата, цените на електрическата енергия за семействата се покачиха до връх - и в този момент, когато тежката зима наближава, филантропичните служащи от ден на ден показват опасения, че рецесията може да бъде тежък удар за най-бедните фамилии в страната, написа The Independent .

„ Тарифите за отопление в Германия са се нараснали с към 30 % от предходната година “, сподели Нина Олмайер, шеф на Германския детски фонд за правна поддръжка, пред английския вестник. „ За да отопляват жилищата си, бедните фамилии би трябвало да икономисват от други съществени артикули и услуги - да вземем за пример храна или облекла. А коронавирусът в допълнение усложни обстановката, защото хората прекарват повече време вкъщи “.

Според статистическата работа на Европейски Съюз Евростат, цените за електрическа енергия за семействата в Германия през първата половина на 2021 година са били най-високите в целия Европейски съюз - 0,3193 евро за kWh. Междувременно, с изключение на тези разноски, сметките за ток в страната се начисляват с разнообразни такси, налози и заплащания за потребление на мрежата, за които германците би трябвало да заплащат още повече, написа The Independent. Както отбелязва наблюдаващият на изданието, през октомври някогашният канцлер на Германия Ангела Меркел се опита да реализира понижаване на разноските за електрическа енергия в семействата, като понижи таксата за поддържане на сила от възобновими източници с 42,7%, само че защото тази мярка ще влезе в действие едвам през януари 2022 година, бедните фамилии по този начин и не осетиха смекчаването на финансовия товар.

„ Вероятността хората, живеещи покрай линията на бедността, да я пресекат, в този момент се е нараснала и всичко това е поради цените за електрическа енергия “, разяснява Нина Олмайер обстановката в изявление за The Independent. „ Възможно е някои фамилии да не могат да купят дарове за децата си, тъй като в противоположен случай ще би трябвало да ги оставят без парно. Това е, което ни тревожи “.

Както се акцентира в материала The Independent, в Германия съвсем 3 милиона деца живеят под прага на бедността; в това време, макар че исторически делът им е бил по-висок в някогашната Германска демократична република, в последно време те стават от ден на ден и повече във Федерална Република Германия. И макар обстоятелството, че доста фамилии получават обществена поддръжка от страната, която покрива по-голямата част от сметките за ток, те въпреки всичко би трябвало да заплащат сами главната ставка и тя ще би трябвало да нарасне през 2022 година, написа английският вестник.

Енергийната сигурност е един от главните цели на новия немски канцлер Олаф Шолц и неговото съдружно държавно управление, се споделя в публикацията. Като част от съглашението, подписано сред партиите в новата ръководеща коалиция, Берлин планува изцяло да се откаже от въглищата до 2030 година, а до 2040 година - от газа, само че това изисква огромни вложения в развиването на възобновима сила - и тези разноски към този момент се трансферирани върху плещите на немските консуматори, написа The Independent.

Отделна роля в енергийната рецесия в Европейски Съюз изигра „ скандалния “ газопровод „ Северен поток 2 “, който беше приключен, само че не стартира работа, защото операторите към момента чакат съответните позволения от европейските надзорни органи, отбелязва създателят. „ Според някои “, в отговор на тези забавяния съветският президент Владимир Путин реши да понижи доставките на синьо гориво за Европа, което предизвика рецесията, акцентира журналистът. Както отбелязва той, самият съветски водач внезапно отхвърли сходни догатки – дейната поддръжка на Германия за построяването на газопровода обаче мощно разгневи съдружниците на страната, които считат, че Москва може да трансформира плана в „ политическо оръжие “.

***

Брюксел. Държавите от НАТО към момента не са решили какъв ще бъде съставът на участниците и форматът на договарянията с Русия по въпроса за гаранциите за сигурност, написа английският вестник The Financial Times .

Позовавайки се на формалните представители на Алианса, изданието отбелязва, че към момента „ няма консенсус “ по този въпрос. Според един от събеседниците на вестника сега се водят полемики по какъв начин тъкмо НАТО ще отговори на предложенията на Москва. Изданието твърди, че западните политици ги считат за неприемливи, само че биха желали да избегнат безапелационен отвод, който заплашва в допълнение да усложни връзките с Руската федерация, и да се опитат да намерят общ език.

„ Проблемът тук е, че в случай че просто кажете „ не “ [в отговор на настояванията на Москва], тогава се губи цялото пространство за маневриране в договарянията “, сподели почитан посланик от НАТО пред изданието.

На 17 декември съветското външно министерство популяризира два проектодокумента за даване на правни гаранции за сигурност от Съединени американски щати и НАТО. В същия ден Северноатлантическият съвет удостовери приемането им и разгласи готовността си за разговор с Русия за създаване на доверие, в случай че Москва „ предприеме съответни ограничения за понижаване на напрежението “.

По-рано беше обявено, че помощникът на съветския президент Юрий Ушаков е споделил на американския консултант по националната сигурност Джейк Съливан, че Москва е подготвена неотложно да стартира договаряния по тези документи. Русия ще бъде показана на консултациите от заместник-министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Рябков.

По-рано съветският президент Владимир Путин прикани НАТО да стартира основни договаряния за даване на Москва на надеждни и дълготрайни гаранции за сигурност. Той посочи, че Русия има потребност тъкмо от това, защото западните сътрудници на Москва не са изпълнили съответните си устни задължения.

***
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР