''Датата е важна от гледна точка на това, че протестите,

...
''Датата е важна от гледна точка на това, че протестите,
Коментари Харесай

Настимир Ананиев пред ФАКТИ: ГЕРБ се страхуват от българите в чужбина

''Датата е значима от позиция на това, че митингите, които се случиха предходната година, лятото, желаеха оставката на това държавно управление и предварителни избори. С една дума избори, колкото се може по-бързо. За това беше основно да се знае по кое време са те, защото по Конституция президентът има тези два месеца, в които има право да ги назначи. Между другото, аз го приветствам за консултациите, които направи. Те в действителност нямат аналог''. Това съобщи пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ водачът на партия ''Волт'' България Настимир Ананиев. Той разяснява назначената от президента дата за идните парламентарни избори (4 април) и още няколко настоящи тематики.

''Бях на консултациите при него, те нямат аналог. За мен всеки, който желае да ръководи, би трябвало да прави сходни обществени съвещания. Всеки да излезе и да каже какво желае. А не работна група, в която не се знае кой влиза в нея, какви са му ползите, има ли някакви лобистки ползи, или други, а да си излезеш с името и лицето и да кажеш: ''Аз предлагам еди-какво си'''', добави за консултациите при президента той.

''Около всички извънпарламентарни партии се получи това обединяване, че първо желаеме отдалечено гласоподаване. Опцията в този момент е по пощата, само че фокусът в този момент е електронно отдалечено гласоподаване. В XXI век всичко ни е цифрово, безусловно всичко. Всичко вършим през телефона - банка, ръководим бизнеси и всичко останало. Защо да не може да гласуваме? Обединихме се към пощата, тъй като за нас това е най-лесното, което може да се направи. Но дори да кажем: ''Ок, дано да не го вършим в България, тук може да не сме готови''. Защо не направихме гласоподаване по пощата за всички българи в чужбина? Аз най-малко имам вяра на всички пощи, които са в целия Европейски съюз, живял съм в Ирландия. В Ирландия българите, в случай че желаят от Корк да не отиват до посолството в Дъблин, да пуснат по пощата глас, а в изборния ден да се отворят пред комисия всичките тези писма и да се направи протокол. Това можеше да се направи и по този метод да не се карат българите в чужбина да нарушават противоепидемичните ограничения, локдаун и всичко останало'', разяснява Настимир Ананиев.

Лили Маринкова помоли събеседника си да разяснява изявлението на президента Радев, който съобщи, че в случай че изборите са били през есента на 2020 година, то България като страна е щяла да си спести милиарди.

Коментарът на водача на ''Волт'' България бе следният:

''Усещането което остава е, че ГЕРБ желае да завоюва служебно тези избори като си купи разнообразни общности като им даде някакви средства. Аз допускам, че президентът засяга последните три месеца на предходната година, когато, в случай че не се неистина, са изхарчени 7,7 милиарда лв. в разнообразни направления, което е 2 или 3 пъти повече от общоприетото, основано на предишния интервал. С една дума има едно разпределяне на пари в разнообразни посоки, което цели две неща - или да си подсигури избори, или да си подсигури запас дори за по-следващи избори. Ако някой възнамерява да не е на власт за известно време на него отново ще му би трябвало запас. Даваме образец незабавно с прословутите ''Автомагистрали'' (държавната компания), където сега мисля, че има над 3.5 милиарда излети за разнообразни планове, само че тези планове ще се случат с подизпълнители. ''Автомагистрали'' нямат техниката, нямат хората, нямат ресурса да го създадат в този миг. Прескачат се публичните поръчки, с цел да може да се каже: ''Ти слушкаш ли? Ти ще вземеш поръчка. Ти не слушкаш и няма нищо да вземеш''. Това е стилът на ръководство, който гледаме. От тази позиция се получи този конфликт сред министър председател и президент. За това и ми харесва президентът. В последните 20 години президентите в никакъв случай не са влизали непосредствено в конфликт с ръководещите. Борисов е привикнал да може да се схваща с всички - кой ще натисне, кой ще купи, кой по някакъв метод ще се контракти с него. Той е доста мощен в това нещо - да откри метод, без значение дали е отрицателен или подтикващ, тази социална поръчка или онази, само че да може да се разбере с всеки. За пръв път видяхме Румен Радев, който апропо, би трябвало да отбележим това нещо, той не идва от политическа класа, той не е от някое от политическите фамилии или партии, някой от кариерата, той пристигна боен, който влезе като самостоятелен претендент, подсилен от една от главните политически партии, и стана президент. За мен той дава отговор на дефиницията за жител. Всъщност, жител стана президент. Той се сблъска с този модел и продължава да се сблъсква, той не отстъпва. Знаете, че поддържа митингите на хората, които в действителност излязоха поради него, след невижданото навлизане на прокуратурата в президентството''.

Според Ананиев в пъти ще се вдигнат процентите на дали своят вот българи в чужбина, в случай че се вкара електронно отдалечено гласоподаване, само че ръководещите нямат интерес от това. ''ГЕРБ нямат такова желание, тях ги е боязън от хората в чужбина. Много от тях не са избягали, те са изгонени в чужбина от ГЕРБ и това ръководство. За тях гласуването е доста значим развой и доста значимо право'', означи политикът. Той изрази терзанието си и по отношение на това, че откакто Англия към този момент е отвън Европейски Съюз, то секциите за българите там ще са доста по-малко и отпреди.

''Вижда се страхът в ГЕРБ, нищо не се прави и аз се надявам роднините, другари на всички тези хора в чужбина, които няма да имат опция да гласоподават, да излязат и да гласоподават от тяхно име, да изразят техния митинг посредством гласуване'', добави Настимир Ананиев.

''Българите в чужбина в един миг ще станат повече от българите в България'', сподели той и добави, че българските диаспори в чужбина са тотално неглижирани все още. ''Te се усещат гневни. Когато си ядосан това е страст, което не е неприятно, тъй като и гласуването е страст. Проблемът е, че доста хора са се отвратили. Това целят ръководещите - да отвратят хората. Има и доста хора в България, които са отвратени. Казват: ''Всички са маскари, за никой няма да гласоподавам, всичките са едни и същи''. По този метод моделът продължава да работи, тъй като моделът има едно ядро от подвластни (може да е администрация), следен избор (може да е по всевъзможен начин), корпоративен избор през публични поръчки и други неща, който подсигурява една минимална численост хора, които гласоподават. От тази позиция, в случай че излязат доста хора да гласоподават, няма по какъв начин да се компенсира. За това е доста значимо да се излезе и да се гласоподава. Намери някой, който ти харесва и гласувай за него. Ако би трябвало гласувай против някого. Въпросът е да стартира един цивилен рестарт, да се събере една сериозна маса от хора в идващия парламент, с цел да стартират тези промени, с цел да се почувстваме ние европейци. Нито опазването на здравето ни европейско, нито правораздаването, нито приходите са ни европейски, а ние сме 13-та, влизаме в 14-та година в този момент, членове на Европейския съюз'', съобщи още водачът на ''Волт'' България.

''Ние в действителност видяхме и отговора на Борисов (към коментара на президента), който сподели: ''Ама на кой да не дам? На пенсионерите ли, на служителите на реда ли''? Но в действителност какво направи? Вместо на пенсионерите да им реши дълготрайно казуса с актуализация на пенсиите и с пенсии, които най-малко не са под прага на беднотия... В момента прагът на беднотия е над 370 лв., а минималната пенсия е 300 лв.. Има доста хора със стаж, не приказваме за обществена минимална пенсия, приказваме за някой, който е работил 40 години и най-после взима 300 или 320 лв. пенсия. А прагът на беднотия е 370 лв.. От друга страна, той (б.р. премиерът) сподели: ''На служителите на реда ли да понижа парите''? Проблемът с служителите на реда е, че той им подвигна заплащането без никакви промени. Министерство на вътрешните работи има потребност от промени. В момента се подвигнаха заплащанията в Министерство на вътрешните работи бранша, само че без никакви промени. Винаги, когато вдигаш, влагаш пари в нещо, би трябвало да се предложат и да се употребява опцията да се създадат промени в този сектор'', разяснява още Настимир Ананиев.

''Има подобен сюжет да се повтори сюжетът с Орешарски, който пристигна за една година, надали не се появи, че Борисов е единствен и несравним, стопираха се парите и не знам още какво. Сега се вижда, че парите, които се отпускат от Европа, те не стигат до елементарния човек, те не стигат до микро и макро бизнеса. Никоя от ограниченията не можа да стигне до хората. Има някакви ограничения, само че те са доста безредни. Не виждам стратегия'', сподели той и даде образец със сестра си, която работи в кафе, в този момент е в неплатен отпуск и към момента не е получила нито един лев като обезщетение. ''Знаете ли какъв брой хиляди българи са като нея, в тази обстановка? Минали през празници без никакъв приход и една администрация, която бави тези ограничения. Мярката е да ти помогне, когато имаш потребност, не когато към този момент тотално си банкрутирал, набутал си се с още заеми, бързи заеми, с цел да можеш да живееш, а по-късно ти подмятат едни пари, които дори не можеш да се оправиш с тях'', възмущава се политикът.

Лидерът на ''Волт'' счита, че през февруари или март може да избухне икономическо неодобрение у нас. ''Икономическо неодобрение от безработни хора, от бизнеси, които се оставят да банкрутират. Страшно доста бизнес ще банкрутира тази година и ние тук приказваме за микро, дребен и фамилен бизнес. Борисов постоянно споделя за мярката 60/40, само че тя работи за огромните фабрики, за огромните бизнеси. Тя не работи за микро, дребен и фамилен бизнес. До елементарния човек не стига нищо като помощ. При тези хора в един миг гневът може да се окаже доста по-силен и да се окаже, че тези митинги няма да са мирни, каквито бяха митингите лятото'', допуска той.

Ананиев разяснява и разминаванията в тезите на вицепремиера Томислав Дончев, който съобщи, че не е срещу да се снима с телефон броенето на бюлетини, и зам.-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Ципов, който е на противоположния полюс. ''Играят постоянно, както постоянно, положителното и неприятното ченге. Класическа система, в която единият споделя: ''Да, за какво не''? А другият споделят: ''Не, не може''''. ''Няма да го създадат, тъй като ги е страх'', счита водачът на ''Волт'' България. Той е безапелационен, че при ръководещите има тотално разминаване сред думи и дейности.

На срещата с президента от ''Волт'' са предложили да се предложили на ЦИК да наложи ротации на ръководителите на секционни изборни комисии, тъй като в годините обратно се вижда, че ГЕРБ имат пожизнени ръководители.

''Призовавам безусловно всички гласоподаватели, хора, които ще гласоподават, а всички би трябвало да гласоподават, да гласоподават машинно. Във всички секции ще е наложително да има машини. Машината с едно натискане на копчето изважда машинния протокол и в случай че някой се опита да манипулира нещо, това може да бъде хванато. Това се случи на европейските избори. Спомняте си, че едно Неправителствени организации тогава направи съпоставяне сред хартиените и машинните протоколи и откриха 10% разлика в гласуванията. И какво направи ГЕРБ? Забрани машините за локалния избор. Това беше техният отговор. Затова дано всички да гласуваме машинно, повече хора да излязат и аз съм сигурен, че това ръководство ще си замине'', насочи своя апел политическият водач.

''Волт'' България е част от партньорската мрежа ''Изправи се.БГ'' на Мая Манолова, разясни Настимир Ананиев, а по-късно изрази задоволството си, че част от мрежата към този момент и ''Отровното трио''.

''Аз се надявам това обединяване да може да съставлява митинга и настояванията на митинга за смяна. Ние имаме потребност от смяна, имаме потребност от рестарт в България, някак си да затворим този преход. Тези партии, доста от тях са от години на терен, дават обещание неща, които за жалост не се случват. Важното е да се даде опция на жителите да вземат участие в този развой, тъй като доста от хора не се усещат част. Те разделят: ''Аз гражданинът'' и ''Те политиците''. Не е по този начин. Всеки един човек би трябвало да взе участие в процеса. В Ирландия, отново ще я дам за образец, там се направиха цивилен асамблеи към всички институции. Това е лаборатория на Съвета на Европа, тестват по какъв метод може жителите и институциите дружно да взимат решения. С една дума жителите да се усещат, че са част от това решение, а не да гласоподават за някой и по-късно 3-4 години, с опрощение, да псуват от екрана или на маса''.

Целия диалог можете да изгледате във видеото:



Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР