Всички знаем, че плодовете и зеленчуците са не само вкусни,

...
Всички знаем, че плодовете и зеленчуците са не само вкусни,
Коментари Харесай

Кои са най-полезните есенни плодове и зеленчуци

Всички знаем, че плодовете и зеленчуците са освен вкусни, само че и здравословни. Не всеки обаче знае, че потребните субстанции в тях понижават, когато са отвън сезона, в който зреят. Когато плодовете и зеленчуците зреят по натурален метод под слънчевите лъчи, те резервират съдържащите се в тях витамини, а не подлежат на в допълнение отнасяне с изкуствени субстанции, целящи да го запазят за по дълго време или да забавят зреенето им, да вземем за пример. Ето за какво е за предпочитане да залагаме на сезонните култири.

Есента е сезон, който предлага обилие от здравословни, хранителни и вкусни пресни плодове и зеленчуци.

Вижте някои от есенните плодове и зеленчуци, които се отглеждат в родната ни страна и си спомнете за тях при идващото ви посещаване в зарзаватчийницата или на пазара:

Тиква

Тиквата е едно от най-полезните творения на пиродата. Богата на бета-каротин, витамин С и фолиева киселина, тиквата е главен антиоксидант. Консумацията й може да понижи риска от развиване на рак и да обезпечи отбрана против сърдечносъдови болести. Семената на тиквата също съдържат висока хранителна стойност и са потребни за организма поради цинка и омега-3 мастните киселини. Тиквата е подобаваща за главно ястие, гарнитура или десерт.
А Ако желаете да сте още по буйни и горещи в леглото, то най-добре се отървете от изкуствените стимуланти и заложете на тиквата!

 Ябълки

Ябълките лекуват, зареждат с сила и се борят с непотребните килограми.
Основните потребни свойства на ябълките се дължат на високото наличие на антиоксиданти и пектин в състава им. Те се борят с нездравословното влияние на свободните радикали, по едно и също време с това стимулирайки естествения развой на детоксикация на тялото.

Грозде

Гроздето съдържа доста калций, магнезий, натрий, желязо, алуминий, манган, сяра, фосфор, мед, йод, бром, цинк и силиций. Плодът е богат на витамините С, В1, В2 и Д, само че те се съдържат в ципата на зърната.

Круши

Крушите се разделят в две съществени категории – европейски и азиатски. От европейските най-популярните сортове са Бош и Барлет. Те са богати на фибри и спомагат за намаляването на „ лошия” (LDL) холестерол в кръвта. За да покриете дневната потребност от фибри и да си осигурите здравословен десерт, е най-добре да ги ядете пресни без да ги белите. Освен това усъвършенстват контрола на кръвната захар.

 Ряпа

Ряпата надали ще завоюва някой конкурс за хубост с особената си форма и наподобяващите на коса корени, само че пък компенсира с това какъв брой е хранителна. Според Центъра за проучвания в региона на рака „ Фред Хътчинсън “ в Сиатъл потреблението на цвекло понижава риска от рак на белите дробове и на простата. Освен това този кореноплоден зарзават е извънредно богат на витамин К. Този значителен мастноразтворим витамин е доста нужен за естественото зарастване на раните и развиването на костите, а дефицитът му води до кървене (включително от носа) и проблеми с менструацията.

Цвекло

Цвеклото е целогодишно, само че е най-хубаво през есента. Освен известното червен цвекло, може да откриете още златно, бяло, даже шарено. В магазините гледайте плодът да е корав и равен, а листата (ако се продава с тях) би трябвало да са светлозелени. Цвеклото е богато на бетаин, който укрепва сърцето и черния дроб, бори се с възпаленията и съгласно някои проучвания даже поддържа равнището на холестерола в норма. Освен това съдържа много нитрати, които укрепват притока на кръв към мозъка и понижават риска от развиване на деменция.

 Зеле

Като цяло е добре да му намерите място в менюто си, в случай че отслабвате, и то освен поради прецизната и съвсем невъзможна за осъществяване диета със зелева чорба. То е богато на фибри и съдържа много вода, а има и други съществени изгоди. Зелето, в това число дребният му вид, прочут като брюкселско зеле, съдържа витамин А и С и има висока централизация на борещите се с рака глюкозинолати, на които дължи и характерния си усет. Що се отнася до аленото зеле, „ повече” значи „ по-добре”. То дължи цвета си на антиоксидантите антоцианини, които са част от групата на флавоноидите и се борят с възпаленията в тялото. Имайте поради, че с цел да извлечете оптимални изгоди, би трябвало да го ядете сурово. Топлинната обработка да вземем за пример унищожава огромна част от потребните глюкозинолати.

Чесън

Чесънът е същинско естествено лекарство. Той съдържа алицин, химикал, който е доста дейно средство против вируси, бактерии и гъбички. Консумацията му понижава равнищата на LDL-холестерол в кръвта и защищава от редица по-сериозни болести като рак, да вземем за пример. И в случай че тези негови изгоди са ви известни, то може би не знаете, че чесънът (както и шоколадът) повдига и усъвършенства настроението.

Боровинки

Вкусен и нискокалоричен плод, който играе значима роля за попречване на инфекции на пикочните пътища и понижаване на риска от заболяване на венците, язви, сърдечносъдови болести и рак. Може да ги консумирате сушени или на направени на сок.

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР