Върховният административен съд обяви първото си решение във връзка с

...
Върховният административен съд обяви първото си решение във връзка с
Коментари Харесай

Съдът задължи ЦИК да приема електронни подписи

Върховният административен съд разгласи първото си решение по отношение на парламентарни избори 2022. Върховните магистрати анулираха Решение № 1198 - Народно събрание от 2 август 2022 година на ЦИК, в частта в която се планува документите, с които партиите дефинират свои членове в районните изборни комисии (РИК) би трябвало да са саморъчно подписани, без да е нужна нотариална легализация.

Административно дело № 7039 от 2022 година беше формирано през Върховен административен съд по тъжба на Коалиция " Демократична България - Обединение ", които още веднъж желаеха електронният автограф да важи при подаването на изборни бумаги. Според обединяването решението на ЦИК за документите, с които партиите дефинират свои членове в РИК опонира на националното и европейското законодателство. Припомняме, че и на изборите предходната година седеше същия проблем, а за последните избори 2021 година на листата на " Демократична България ".

От Демократична България в жалбата си се позоваха на правилник на Европейски Съюз от 2014 година, че " правната мощ на квалифицирания електронен автограф е равностойна на тази на саморъчния автограф ". В ЦИК обединението е внесла искане комисията да обясни дали " саморъчно подписани " значи, че документите за РИК не могат да бъдат подавани електронно и подписани с дипломиран електронен автограф (КЕП).

Върховните магистрати одобряват, че условието на ЦИК опонира на разпореждания от националното и европейското законодателство . Общият принцип, (извън изключенията) е, че документите могат да бъдат подписани с ръчно положен автограф или с дипломиран електронен автограф.

Върховният административен съд изпраща преписката на ЦИК за ново изговаряне при съблюдаване на напътствията, дадени в претекстовете на решението.
 Демократите питат ЦИК ще приема ли е-подпис и по какъв начин
Демократите питат ЦИК ще приема ли е-подпис и по какъв начин

Липсват правила по отношение на присъединяване в електронни описи

В решението си от през днешния ден Върховен административен съд показва, че според наредбата на член 8, алинея 2 от Закона за електронното ръководство, административните органи, лицата, осъществяващи обществени функционалности, и организациите, предоставящи публични услуги, са длъжни да дават всички услуги в границите на своята подготвеност и по електронен път, в случай че закон планува особена форма за осъществяване на обособени дейности или издаване на съответните актове. Аналогична е наредбата на член 18а от Административнопроцесуалния кодекс.

Освен това, в текста на член 13, алинея 3 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги е посочено, че дипломиран електронен автограф е електронен автограф по смисъла на член 3, т. 12 от Регламент (ЕС) № 910/2014. В допълнение към този претекст е наличието на член 25, т.2 от същия директно използван Регламент, съгласно който правната мощ на квалифицирания електронен автограф е равностойна на тази на саморъчния автограф.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР