Учени от Университета в Съри, Англия откриха, че хората, които

...
Учени от Университета в Съри, Англия откриха, че хората, които
Коментари Харесай

Учени определиха кои хора са най-застрашени от преждевременна смърт

Учени от Университета в Съри, Англия откриха, че хората, които избират да си лягат късно и се разсънват късно (така наречените " сови " ), са с по-висок риск от преждевременна гибел спрямо " чучулигите ", които се разсънват рано. Това се оповестява в пресрелиз на MedicalXpress.

В проучването са взели участие повече от 433 хиляди души на възраст от 38 до 73 години, които са разпределени в четири хронотипа: утринен, умерено утринен, вечерен и умерено вечерен. Състоянието на доброволците било следено в продължение на шест години и половина.

Оказа се, че при " совите " на рискът от преждевременна гибел от разнообразни аргументи, в това число сърдечно-съдови болести е с 10 на 100 по-висок от от този при " чучулигите ". Освен тома " совите " са по-склонни да страдат от диабет, психични и нервни разстройства.

Според учените, в случай че може да потвърди, че човешкият хронотип е до известна степен генетично свързан, то това демонстрира нуждата от смяна на дневния режим на " совите ", в това число смяна на началото на работния ден. Тези които са принудени да си лягат късно и се разсъни късно заради невъзможността да се реалокират своя биологичен часовник, живеят в свят, приспособени за " чучулиги ", заради което " совите " са подложени на стрес и срив в ежедневния темп.

Известно е, че преходът към лятното часово време провокира увеличение на броя на сърдечните офанзиви. Тъй като приблизителният брой на " совите " се прави оценка на 1.3 милиарда души, учените считат, че евентуалните опасности могат да надвишават изгодите от универсалния за всички дневен режим за през целия ден. Отчасти въпреки всичко е допустимо да се реалокира биологичният часовник благодарение на естествен сън и ярка светлина сутрин/Zdrave.to
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР