Твърде много котки и недостатъчно ракообразни - сегашният набор от

...
Твърде много котки и недостатъчно ракообразни - сегашният набор от
Коментари Харесай

Учени призовават за по-голямо биоразнообразие в емоджитата

Твърде доста котки и незадоволително ракообразни - сегашният набор от емоджита не показва тъкмо степента на биоразнообразието, следено в природата, което е в ущърб на напъните за запазване на околната среда, оповестяват ДПА и Агенция Франс Прес, базирайки се на проучването на трима италиански учени.

Тримата експерти насочат апел за по-голямо биоразнообразие в емоджитата, откакто са открили, че " дървото на живота " не е тъкмо показано от пиктограмите.

Италианските биолози консервационисти Стефано Мамола, Матиа Фаласки и Джентиле Франческо Фичетола са категоризирали емоджитата, свързани с природата и животните, които са налични в онлайн каталога Емоджипедия. След това те са сравнили биоразнообразието им с това в действителния свят.

Като цяло те са разпознали емоджита, представляващи 112 организма - 92 животни, 16 растения, една гъба и един микроорганизъм. 
" Наличните все още емоджита обгръщат необятен набор от скотски типове, до момента в който растенията, гъбите и микроорганизмите са незадоволително показани ", пишат биолозите в проучването си, оповестено в американското списание айСайънс (iScience). 

" Подобна мощна таксономична пристрастност е в сходство с актуалното публично схващане за биоразнообразието, което има наклонност да дава приоритет на животните пред другите таксони. "

Изследователите са открили, че във връзка с животните гръбначните (бозайници, птици, влечуги, земноводни и костни риби) са доста по-добре показани спрямо действителното им благосъстояние, до момента в който членестоногите са незадоволително показани.

Проучването им демонстрира, че гръбначните  съставляват 76 % от животинските емоджита.
       
Членестоногите - инсекти, паякообразни и ракообразни, са съразмерно едва показани, макар че съществуват 1,3 милиона типа членестоноги спрямо едвам 85 000 известни типа гръбначни животни, написа Българска телеграфна агенция. Изследователите също по този начин означават, че няма емоджита, които да показват плоските червеи или нематодите, макар че съществуват повече от 20 000 типа Plathelminthes и също толкоз типове нематоди.
       
Тримата учени споделят, че един по-представителен азбучник с емоджита може да подкрепи диалозите за биоразнообразието и неговото запазване.

Изследователите фактически са разкрили доста повишение на биоразнообразието на емоджитата, като животинските таксони, показани като такива, са се нараснали над два пъти от 2015 година до 2022 година, като през 2020 година са били показани анелидите с прибавянето на емоджи " червей ", а през 2021 година са последвали ракообразните с прибавянето на емоджи " червен корал ".

" Това нарастване на филогенетичното многообразие, задвижено от по-малко известни таксони, акцентира позитивната наклонност на разширение на опциите за връзка посредством емоджита. Това разрешава на потребителите на цифрови платформи да разискват по-ефективно редица тематики и настроения, свързани с биоразнообразието, оттатък иконите, изобразяващи емблематични типове ", пишат откривателите.

" Въпреки че рецесията с биоразнообразието може да наподобява отдалечена от живота онлайн, в нашето все по-дигитално общество не би трябвало да подценяваме капацитета на емоджитата за повишение на осведомеността и разпространение на разнообразието на живота на Земята ", пишат още тримата учени от университета на Милано.

" Разработването и популяризирането на разнородни и приобщаващи сбирки от емоджита е от значително значение, с цел да се подсигурява, че дървото на живота е заслужено показано в инструментите за цифрова връзка ", допълват те.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР