Състав на Върховния административен съд отменя предварителното (незабавно) изпълнение, с

...
Състав на Върховния административен съд отменя предварителното (незабавно) изпълнение, с
Коментари Харесай

ВАС: Интересът на 200 работници е по-важен - ТЕЦ Марица-3 да работи!

Състав на Върховния административен съд анулира предварителното (незабавно) осъществяване, с което бе спряна работата на Топлоелектрическа централа " Марица-3 " край Димитровград. Това стана, откакто полиция влезе в централата.

Решението е против насилствена административна мярка от 29 април 2022 година на шефа на хасковската Регионална инспекция за опазване на околната среда - да бъде прекратена работата на индустриална мощ от ТЕЦ-а в Димитровград - горивна апаратура с номинална мощ 370 MWth.

Върховните съдии анулират решение на хасковския административен съд, което бе в противоположна посока - че централата вярно е спряна с авансово осъществяване.

Де факто топлоцентралата към днешна дата е наложително изведена от екплоатация и са пломбирани местата за подаване на гориво. До това се е стигнало след...

"... установено нарушаване на изискването в комплексното позволение за излъчванията на отпадъчни газове и излъчванията на серен диоксид, което е довело до превишаване на нормите за наличие на нездравословни субстанции в атмосферния въздух на Димитровград. "

Върховните съдии обаче считат, че са налице " обилни по своите размери имуществени вреди в следствие от прекратяването на работата на инсталацията.

Върховните магистрати одобряват, че е налице нужда от отбрана на противопоставим публичен интерес от преустановяване на трудовата претовареност на над 200 служащи, които са лишени от своите трудови хонорари като са пуснати в безпланов отпуск. "

От съда акцентират, че анулират единствено предварителното осъществяване. Т. е. - разногласието всъщност за цапащата централа ще си продължи, само че до тогава тя ще може да работи.

Ето и известието на Върховен административен съд в оригинал:

Противопоставим публичен интерес в отбрана правото на труд на над 200 служащи докара до анулация на краткотрайното прекъсване на апаратура в Топлоелектрическа централа „ Марица 3 “

Върховният административен съд анулира определение на Хасковския административен съд и спря предварителното осъществяване на насилствена административна мярка от 29 април 2022 година на Директора на Регионалната ревизия по околната среда и водите – Хасково. С нея е прекратена работата на индустриална мощ от Топлоелектрическа централа „ Марица 3 “ в Димитровград - горивна апаратура, в частта казан OP 380в (1 бр.) за произвеждане на електрическа енергия с номинална топлинна мощ 370 MWth.

Спирането се ползва посредством наложително извеждане от употреба и пломбиране тук-там за подаване на гориво и/или други уреди към казан OP 380в за произвеждане на електрическа енергия с номинална топлинна мощ 370 MWth. Прилагането на мярката е обосновано с установено нарушаване на изискването в комплексното позволение за излъчванията на отпадъчни газове и излъчванията на серен диоксид, което е довело до превишаване на нормите за наличие на нездравословни субстанции в атмосферния въздух на Димитровград.

Предмет на разногласието пред Върховен административен съд е само настояването за прекъсване на предварителното осъществяване, позволено по силата на закона на оспорената пред Хасковския административен съд заповед.

Анализът на откритите нови условия пред Върховен административен съд демонстрира обилни по своите размери имуществени вреди в следствие от прекратяването на работата на инсталацията. Върховните магистрати одобряват, че е налице нужда от отбрана на противопоставим публичен интерес от преустановяване на трудовата претовареност на над 200 служащи, които са лишени от своите трудови хонорари като са пуснати в безпланов отпуск.

В свое тълкувателно решение по тълкувателно дело № 1 от 2009 година Върховният административен съд приема, че позволеното по силата на закона авансово осъществяване на административния акт не значи, че е реализирана пропорция сред презюмирания публичен интерес и вредите, които вероятно биха настъпили.

В правосъдното произвеждане пред Върховен административен съд е показана и нотариална покана от „ Хидро Пауър Ютилитис “ ЕООД за възнаграждение на над 36 млн. лв. неустойки по контракт за покупко-продажба на ток за месеците април и май. Причината е, че заради насилственото си и непланирано прекъсване топлоелектрическата централа не е изпълнила договореностите за доставка на записаните в контракта количества електрическа енергия и не може да стартира авансово планувания ремонт на инсталацията за интервала 1 юни – 31 август 2022 г.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР