Намаляващото обществено доверие към ваксинирането е сериозно предизвикателство, което вече

...
Намаляващото обществено доверие към ваксинирането е сериозно предизвикателство, което вече
Коментари Харесай

Отказът от имунизации разболява все повече европейци 


Намаляващото публично доверие към имунизирането е съществено предизвикателство, което към този момент оказва своя резултат върху здравето, съобщи Европарламентът. Епидемиологичните данни демонстрират обилни пропуски в приемането на имунизациите, а също и равнища на покритие, които са прекомерно ниски, с цел да обезпечат съответна отбрана на популацията от заболявания, предотвратими посредством имунизация. Това означават със угриженост евродепутатите в резолюция, гласувана през днешния ден.

Широко публикуваното и растящо съмнение по отношение на имунизирането към този момент има последствия като предотвратима зараза на дребна шарка в няколко страни. Евродепутатите акцентират, че имунизациите са прецизно тествани в тествания с голям брой стадии и че са постоянно преоценявани. Те също по този начин приветстват идното начало на взаимна акция, съфинансирана от Здравната стратегия на Европейски Съюз, за увеличение на броя на хората, които са имунизирани. Евродепутатите предизвикват и Европейска комисия да ускори поддръжката си за националните старания за имунизиране. Те оферират подсилване на правната база на Европейски Съюз за покритието на имунизациите и приканват Комисията да обезпечи по-хармонизиран и по-добре координиран график за имунизиране в целия Европейски Съюз.

Евродепутати приканват за повече бистрота в производството и оценяването на ваксини и техните помощни средства, финансирането на самостоятелни научни стратегии и вероятните странични резултати от имунизациите, с цел да се възвърне доверието в имунизациите. Те също по този начин акцентират, че учените би трябвало да рапортуват всеки спор на ползи, а тези, които попадат в спор на ползи, би трябвало да бъдат изключвани от комисиите за оценяване. Конфиденциалността на разискванията на комисията за оценяване на Европейската организация по медикаментите също би трябвало да бъде повдигната и научните, а научните и клинични данни би трябвало да станат обществени. Евродепутатите поддържат и започването на основан на обстоятелствата и научно аргументиран разговор с гражданското общество, с цел да се предотврати разпространяването на недостоверна, подвеждаща и ненаучна информация за имунизациите.

Евродепутати декларират, че няма по какъв начин да бъде аргументиран фактът, че цената на цялостен пакет ваксини за едно дете през 2014 година е била 68 пъти по-висока в сравнение с през 2001 година Те поддържат съществуващо съглашение, позволяващо груповото закупуване на ваксини, като по този метод страните членки сплотяват покупателната си дарба.

„ Важно е да отбележим, че хората в България, които избират да не се имунизират, са в двете крайности на социума. Една част от тях са с над междинния стандарт на живот и имат достъп до свръхинформация. Друга част са под прага на беднотия, с най-малък или никакъв достъп до опазване на здравето и осведоменост. Необходимо е да се комуникира с малцинствените групи, само че и с тези с висок стандарт. Нужна е предварителна защита и във връзка с бежанците, чийто здравен статус е незнаен. Повишаването на информираността по отношение на изгодите от имунизирането е от основно значение за публичното здраве “, разяснява българският евродепутат Момчил Неков.

Според приблизителни калкулации имунизирането предотвратява 2,5 милиона смъртни случая по света годишно и понижава разноските за характерно лекуване на заболявания, в това число антимикробно лекуване, се споделя в резолюцията. Евродепутатите означават, че сред 2008 и 2015 г. в Европа е имало 215 000 случая на заболявания, предотвратими посредством имунизация, в това число грип. Дребната шарка е тежка болест, а от началото на 2016 г. в Европейски Съюз са докладвани 57 смъртни случая, породени от нея. Според Европейския център за надзор и предварителна защита на болесттите най-вече случаи на болестта са докладвани от Румъния (5 224), Италия (4 978), Гърция (1 398) и Германия (906) сред 1 февруари и 2017 г. и 31 януари 2018 г. Това се равнява на надлежно 35%, 34%, 9% и 6% от всички случаи, докладвани от страните в ЕС/ЕИП. От 1 януари 2018 г. насам са докладвани седем смъртни случая в 4 страни – Румъния (3), Италия (2), Гърция (1) и Франция (1).

Евродепутатите също по този начин показват, че имунизацията посредством имунизиране оказва помощ за оправянето с антимикробната устойчивост (АМР). В проекта си за битка с АМР Европейска комисия разгласи тласъци за подобряването на диагностиката, намирането на антимикробни други възможности и ваксини.

Комисията се приканва да показа самодейност за засилено съдействие против болести, предотвратими посредством имунизация, през второто тримесечие на 2018 г.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР