Лабораторни тестове на шестте набедени в нарушение мандри доказаха, че

...
Лабораторни тестове на шестте набедени в нарушение мандри доказаха, че
Коментари Харесай

Мандри доказаха: Киселото мляко е истинско и в новите кофички

Лабораторни проби на шестте набедени в нарушаване мандри потвърдиха, че в новите полипропиленови опаковки киселото мляко резервира тъкмо толкоз добре качествата си, колкото в полистиролните, а акцията против новата, по-модерна и по-евтина опаковка, е комерсиална война.

През предишния месец шест огромни производители на българско кисело мляко - Маджаров, ОМК, Полидей (Домлян), Булдекс, Лактима и Ел Би Булгарикум, подадоха за серия проучвания създадено от тях кисело мляко по БДС, опаковано в два типа опаковки – досегашната полистеринова опаковка, приета от Българския институт по стандартизация, както и по-съвременната полипропиленова опаковка.

След обширно проучване в четири упълномощени лаборатории, в това число и в Българската организация по сигурност на храните (БАБХ), резултатите от пробите изрично потвърждават, че полипропиленовите опаковки са безусловно безвредни и резервират биологичната стойност на българското кисело мляко, като не повлияват на наличието на потребната му микрофлора.

Тези заключения са безапелационни и еднопосочни при всички производители, взели участие в проучванията. Направените проби са за миграция (за сигурност на опаковките, предопределени за контакт с храни) и за микробиология и органолептика (запазване на качествата на киселото мляко, създадено по БДС стандарта).

" В резултат на извършените проучвания е потвърдено, че не се следи миграция на химични субстанции от полипропиленовата опаковка в продукта, което е от извънредно значение за качеството му ", разгласи доцент доктор Райна Бряскова от ХТМУ София.

" Изпитването не сподели нищо ново, което да не е известно на всички в сектора ", изясни основният технолог на Трейс-Ипома, инж. Николай Коляндов. " Полезните млечнокисели бактерии се развиват еднообразно добре, както в полистиренова, по този начин и полипропиленова опаковки при опазване на неповторимото им съответствие. Киселото мляко, опаковано в полипропиленови опаковки, дава отговор на органолептичните, физикохимичните, микробиологичните характерности, усет, мирис и консистенция според условията на стандарта БДС 12:2000. "

Заключенията на специалистите от четирите профилирани лаборатории, в които бяха извършени тестванията, за следващ път поддържат мненията, залегнали в европейското и родно законодателства, съгласно които полипропиленът е утвърден за контакт с храни при съблюдаване на общите и характерни условия. В България той е позволен и използван за опаковки на млечни артикули още през предишния век (1982 г.).

Институтът по стандартизация обаче към този момент отхвърля да се съобрази с обективните обстоятелства и на процедура се оказва, че поддържа наложеното със стандарта монополно състояние за опаковките на кисело мляко, създадено по БДС, написа OFFNews.

Припомняме, че три дни, откакто през лятото производителите оповестиха желанието си да потвърдят с проучвания, че полистиреновите опаковки дават отговор на всички условия на БДС стандарта, незабавно бе свикано съвещание на Технически комитет 32 на БИС, който побърза да отхвърли предлагането за нова работна тематика – изменение на стандарт БДС 12:2010 " Българско кисело мляко” в частта за пакетирането.

" Желанието ни беше разискванията на Института по стандартизация да стъпят на справедливи обстоятелства, научно подкрепени и значими за вземането на решения за БДС в частта му за опаковките на кисело мляко ", споделят производителите. " Вярваме, че Българският институт по стандартизация в качеството му на публично-правна организация, чиито решения се основават на доверието на обществото, че се работи единствено и само в негова изгода, би трябвало да се съобрази с резултатите от извършените проби – нещо, което за жалост не се случи. "

Производителите изясняват решението си да създадат обществено притежание резултатите от извършените проби с желанието да бъдат пресечени спекулациите, появили се през лятото, че в полипропиленовите опаковки киселото мляко губи неповторимите си свойства и се трансформира в йогурт.

Според тях е значимо потребителите да не бъдат ограничавани в избора си на опаковки за кисело мляко по БДС при липса на действителни причини против потреблението на полипропиленови опаковки. Те се ангажират с цялостна бистрота пред обществото и упованията им са, че в последна сметка дебатът ще стартира да се води в интерес на потребителите.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР