Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова. Снимка: БГНЕС Трябва да сме

...
Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова. Снимка: БГНЕС Трябва да сме
Коментари Харесай

Еврокомисарят по правосъдието: Парите на ЕС не бива да отиват в държави, където победителят взема всичко


Еврокомисарят по правораздаването Вера Йоурова. Снимка: БГНЕС

" Трябва да сме сигурни, че европейските средства не отиват в страни, където спечелилият взима всичко ". Това разяснява еврокомисарят по правораздаването Вера Йоурова в сряда във връзка концепцията си за обвързване на върховенството на закона в страните членски с отпущането на еврофондове.

По думите й това не е лост за наказване на обособени страни.

" Получих през днешния ден (сряда) задачата да предложа определение по какъв начин да обвържем спазването на върховенството на закона с приемането на средства от бюджета на Европейски Съюз след 2020 година Това не би трябвало да се възприема като допустимо наказване на обособени страни. Не приказваме за слагането на условия за приемане на средства от Европейски Съюз - не трябва да се бърка - а за правенето на определение, съгласно което страните, получатели на средства, би трябвало да имат работеща и самостоятелна правосъдна система ", сподели Йоурова, представена от Българска телеграфна агенция.

Тя подсети, че спазването на върховенството на закона е залегнало в член 2 от Договора за Европейски Съюз, тъй че не се вкарва нищо ново.

" Не става дума за нищо ново, само че си давам ясна сметка за зародилите опасения. Определението, което би трябвало да предложа, следва да не оставя никакво място за тълкувания, каквито към този момент се появиха. Съвсем разумно е, когато отпускаме пари, събрани от европейските данъкоплатци, да има гаранции за без значение правораздаване и господство на закона ", сподели Йоурова.

Европейските институции са при започване на договарянията за новия бюджет, който възлиза на близо 1 трилион евро. Той би трябвало да бъде оповестен през май.

Идеята на Йоурова идва поради тежките проблеми на Европейски Съюз с Полша, където държавното управление прави съществени опити да придобие надзор над правосъдната система. Подобни проблеми има в Унгария, където ръководещите се пробват да озаптят медиите и гражданския бранш. Сега терзания за поврат в битката с корупцията има и в Румъния.

На този декор България също има тежки проблеми с правосъдната система, политизираният си Висш правосъден съвет и концентрацията на медийна благосъстоятелност.

Срещу Варшава към този момент стартира процедура за задействане на член 7 от Договора за Европейски Съюз, което може да докара до отнемане от глас на най-голямата източноевропейска страна при взимането на решения в европейските институции.

В началото на годината заместник-председателят на Европейска комисия Франс Тимерманс съобщи пред Европейския парламент в Страсбург, че върховенството на закона на всички места в Европейски Съюз не е по желание.

" Върховенството на правото не предстои на избор на основата на националния суверенитет. Това е главен въпрос за съществуването на Европейски Съюз ", изясни Тимерманс по случай събитията в Полша.

Преди него еврокомисарят за бюджета Гюнтер Йотингер заяви, че се обмислят два метода - за неспазване на върховенството на правото да следва лишаване на достъп до финансиране от Европейски Съюз, а при обезпечено господство на закона да бъдат обезпечавани повече европейски пари.

Преди ден " Ройтерс " разяснява, че западноевропейските страни би трябвало да запълнят дупката, която се отваря от напускането на Англия, а техните сътрудници в Източна Европа основават непрекъснато нови проблеми. Затова се ускорява и натискът да има ясна връзка сред приемането на дотации и спазването на стандартите на Европейски Съюз.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР