Англия спечели драматично с 2:1 гостуването си на Италия в

...

БИТКАТА НА ГИГАНТИ: Англия удари Италия в Неапол

Англия завоюва трагично с 2:1 гостуването си на Италия в огромния двубой от Група C на квалфикициите за класиране на Евро 2024, който бе повтаряне на финала от Евро 2020.

Трите лъва " поведоха в 12-ата минута, когато след ъглов удар топката стигна до Деклан Райс, който с шут с левия крайник порази вратата на " адзурите ". Хари Кейн вкара втори гол за Англия в 44-ата минута, когато вкара от дузпа за игра с ръка на Джовани Ди Лоренцо. Единадесет минути след началото на втората част Италия се върна в мача след гол на дебютанта Матео Ретеги, пристигнал след неточност на Хари Магуайър. Десет минути преди края на постоянното време Люк Шоу бе изпъден след два жълти картона за две минути. Въпреки него, отборът на Гарет Саутгейт удържа задатъка си и по този начин завоюва доста скъпи три точки на старта на европейските квалификации.

Мачът в Неапол стартира на високо движение, като домакините започнаха по-силно, само че първото по-добро състояние бе за " трите лъва ", само че ударът на Букайо Сака в 8-ата минута бе избавен от Джанлуиджи Донарума.

Четири минути по-късно Джуд Белингам проби през центъра и стреля от 20 метра, само че вратарят на Италия избави майсторски.

При ъгловия удар топката стигна до Хари Кейн на далечната греда. Неговият шут бе блокиран, само че топката стигна до Деклан Райс, който с удар от границата на вратарското поле вкара третия си гол с екипа на Англия.

След това попадение хората на Роберто Манчини пробваха да притиснат Англия, до момента в който гостите разчитаха на контраатаки. При едно такова нахлуване тъкмо след приключването на половин час от мача Калвин Филипс опита да откри долния десен ъгъл на Донарума, само че топката мина около вратата.

В 41-ата минута основният арбитър от Сърбия подмина претенциите на Англия за дузпа за игра с ръка на Джовани Ди Лоренцо, който препречи пътя на топката към Хари Кейн. След преразглеждане с ВАР обаче, Сърджан Йованович уточни бялата точка - дузпа за Англия! Зад топката застана Кейн, който с безукорен удар порази вратата на Италия. Това бе гол №54 за футболиста на Тотнъм с националната фланелка, като по този начин той става голмайстор №1 в историята на Англия.

В добавеното време Кейн сервира топката на Джак Грийлиш, който обаче не съумя да вкара топката в мрежата, пращайки я около левия непряк дирек.

Втората част стартира по-силно за хората на Гарет Саутгейт, които опитваха да си решат мача с трети гол. Вместо това, в 56-ата минута топката стигна до Марко Верати. Той откри Лоренцо Пелегрини на границата на наказателното поле. Футболистът на Рома незабавно подаде топката в пеналта, където напълно самичък бе оставен Матео Ретеги и той от чиста позиция вкара гол в дебюта си за Италия.

След това попадение в играта на " Скуадра Адзура " настъпи коренна смяна, като хората на Роберто Манчини заиграха доста по-добре, до момента в който Англия не успяваше да се оправи с натиска на своя съперник.

Така се стигна до 80-ата минута, когато Люк Шоу фаулира Ретеги, спирайки рискова офанзива на Италия. Съдията Сърджан Йованович се забави до момента в който вземе решението, което бе жълт картон. Това обаче бе втори жълт картон за футболиста на Манчестър Юнайтед в границите на 2 минути и по този начин Англия остана с човек по-малко на терена!

" Адзурите " обкръжиха наказателното поле на Англия в последните минути в търсене на втори гол във вратата на Джордан Пикфорд.

В последна сметка, хората на Гарет Саутгейт удържаха преднината си и по този начин си потеглят от Неапол с доста скъпи 3 точки.

В другия мач от тази група Северна Македония победи Малта с 2:1.

Италия – Англия 1:2

0:1 Деклан Райс (12`), 0:2 Хари Кейн (44`) д., 1:2 Матео Ретеги (56`)