За първи път видяхме как черна дупка се пробужда
За първи път от началото на проучванията в дълбокия Космос човечеството стана очевидец на пробуждането на черна дупка в звездното пространство. Новината заяви Мегън Аргоу от центъра по астрофизика Джодрел банк във Англия, чийто екип е ръководел проучването.
Науката от дълго време е открила, че черните дупки са тип звезди. Поради голямата си маса те не излъчват светлина, а таман противоположното – гълтам я дружно със всички останали обекти, озовали се в обсега на мощната им гравитация.
С последното си изобретение екипът на професор Агроу съумя да потвърди, че пробуждането и повишаването на черните дупки протича в извънредно къс времеви интервал. Според досегашните теории оформянето на този вид звезди отнемаше епохи. Британските учени обаче са открили посредством наблюдението си, че следената от тях черна дупка се нараснала стотици пъти по мярка единствено в границите на няколко месеца.
С проучването си специалистите съумяха да хвърлят малко повече от теоретична светлина върху интензивността на така наречен супермасивни черни дупки. Анализът на данните от проучването бе показан на годишната национална конференция по астрономия на Британското кралско астрономическо сдружение в Ландидно, Уелс.
По първични калкулации следената черна дупка е точно от вида супермасивна. Според учените масата ѝ е колосална и се равнява на 20 милиона Слънца като това в Слънчевата система. Обектът се намира в съзвездието Риби, в вселена NGC 660, отдалечена на 42 светлинни години от Земята.
Науката счита, че свръхмасивните черни дупки са ситуирани в центъра на галактиките. Те са невидими за телескопите и се записват главно по голямата им гравитация. Счита се, че се засилват, когато съумеят да привлекат огромно количество материя. Процесът протича с мощно освобождение на сила, която свети, преди да бъде погълната от черната дупка.
Точна затова екипът на професор Аргоу съумял да следи пробуждането на тъмната звезда. Експертите правели наблюдения на вселена NGC 660, която внезапно станала стотици пъти по-ярка от нормалното си положение. В наблюдението на помощ на английските учени са се присъединили астрономи от Китай и Южна Африка, с цел да изследват по-прецизно интензивността на черната дупка.