Все повече стават експертите, които препоръчват да диверсифицирате част от

...
Все повече стават експертите, които препоръчват да диверсифицирате част от
Коментари Харесай

В биткойн или в имоти – коя алтернативна инвестиция да изберете?

Все повече стават специалистите, които предлагат да диверсифицирате част от портфейлите си в по този начин наречените " различни вложения ". Но какво тъкмо са различните вложения? Най-общо казано - всичко друго от акции, облигации и финансови принадлежности, търгувани на фондовите пазари...

Казано с по-прости думи - тук значително става въпрос за вложения, извънредно известни измежду вложителите, само че известни с други имена - като парцели и биткойни. Разбира се, това не изчерпва всички различни вложения, които могат да се употребяват от вложителите, с цел да диверсифицират своите портфейли надалеч от " токсичните " сега финансови пазари.

Много специалисти отхвърлят формулата 60/40 (60% в акции и 40% в облигации), известна от финансовите учебници, като даже приказват за " гибел " на обичайния портфейл, и показват схеми като 55/35/10 или даже 50/30/20, където последното число се отнася до % от активи на портфейла, насочван към различните вложения.

Повече за перспективете пред известни класове различни вложения, като парцелите и криптовалутите, ще можете да научите от специалисти в тези области по време на втория панел на капиталовия конгрес , проведен от Infostock.bg - " Алтернативни вложения ".

Модератор на панела ще бъде Стойне Василев, самостоятелен персонален финансов съветник, вложител и притежател на уеб страницата за персонални финанси в България - SmartMoney.bg, създател на книгата " Умни пари ", както и ръководител на Управителния съвет на Българската асоциация на персоналните финансови консултанти (БАЛФК).

Участие в панела ще вземе Асен Стойчев, шеф " Частно Банкиране " в Първа Инвестиционна Банка, както и доктор Щелян Калчев, съосновател на на IMVESTIA. В света на криптовалутите ще ви потопи Георги Манолов, специалист бизнес развиване в Nexo.

Защо да изберете различни вложения?

В продължение на десетилетия вложителите разчитаха на по този начин наречения портфейл 60/40 - композиция от 60% акции и 40% облигации, или нещо близо до това - с цел да генерират задоволително постоянен напредък и постоянен приход, с цел да реализиран финансовите си цели. И тази тактика не разочарова, генерирайки обща възвръщаемост от към 9% годишно.

Въпреки това, защото инфлацията в този момент се повишава, както и лихвените проценти, може да се наложи преосмисляне на тактиката. Това е по този начин, тъй като акциите и облигациите са склонни да падат дружно в среда с висока инфлация, без да оставят място за " скриване ".

Добавянето на различни вложения е един от методите за понижаване или противодействието на удара. Алтернативните вложения имат капацитета да доставят доходи и свръхвъзвръщаемост, или алфа.

Алтернативните вложения се отнасят до всичко, което не е акция, облигация или пари в брой. Те включват хедж фондове, частен капитал, недвижими парцели, инфраструктура, частен дълг и цифрови активи. Високите минимални вложения, дългите интервали на блокиране и от време на време тежките данъчни последствия, като цяло ги вършат несъответствуващи или непривлекателни за множеството вложители " на дребно ".

Повечето " ликвидни други възможности ", или ликвидни различни фондове, бяха стартирани след финансовата рецесия от 2008 година, с цел да обезпечат на вложителите " на дребно " диверсификация на портфейла, посредством излагане на различни капиталови тактики, като частни финансови фондове и хедж фондове. Те оферират по-ниски минимуми от артикули, ориентирани към професионални вложители и вложители с висока чиста стойност, и се търгуват елементарно, тъкмо като обществено търгуваните взаимни фондове.

Според Morningstar, през 2021 година ликвидните различни фондове са получили приток от 28,86 милиарда $. В своя пети годишен отчет за бранша Calamos Investments сподели, че всички категории ликвидни други възможности на Morningstar, които прегледа през 2021 година, са приключили годината с позитивна нотка, без значение от " необятната дисперсия в доходността ".

Вместо да избират една-единствена опция, експертите предлагат на вложителите да изградят " комплект от няколко тактики ", в които имат увереност и които в идеалния случай могат да обезпечат " източник на възвръщаемост, откъслечен с останалата част от портфейла ви ". Те поучават да се разпределят най-малко 10% от портфолиото за други възможности, защото всичко по-малко " няма да реалокира иглата задоволително, с цел да направи разлика или влияние ".
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР