Въпреки банковите фалити и изключителната динамика на Уолстрийт през последните

...
Въпреки банковите фалити и изключителната динамика на Уолстрийт през последните
Коментари Харесай

Инвестиционните възможности въпреки банковата криза

Въпреки банковите банкрути и изключителната динамичност на Уолстрийт през последните месеци, звездите може да се подредят в интерес на упоритите „ бикове “, които още не са се отказали да купуват акции, написа Цветослав Цачев, основен капиталов съветник в ЕЛАНА Трейдинг.    Председателят на Федералния запас Джером Пауъл към момента не е сменил курса от стягане на паричната политика към наливане на пари във финансовата система. И защото не мисля, че в обозримо бъдеще още веднъж ще забележим големи тласъци под формата на покупки на облигации и агресия на салдото на централната банка в трилиони $, основен фактор за вложенията ще са икономическият напредък и упованията на вложителите за появяването на ликвидност към тържищата, разяснява специалистът и обобщава рисковете от криза, разтърсванията в банките и опциите за краткосрочни и дълготрайни вложения.   Рисковете от криза   Икономическата картина е повече от отрицателна, когато става дума за факторите, предвиждащи криза. Кривата на доходността предсказва криза (краткосрочните бумаги носят повече рентабилност от дългосрочните) и в това време тази разлика внезапно понижава, което исторически съответствува с началото на икономическа рецесия, показва Цачев.    По думите му корпоративните облаги падат още от средата на предходната година. Банките стягат изискванията за разпределяне на заеми, а събитията от последните седмици способстваха доста за процеса. Икономическият напредък няма от кое място да пристигна, откакто безработицата е на безспорни минимуми, а промишлеността към този момент регистрира контракция. Заедно с рента от 5% това  значи неизбежна криза в стопанската система, показва Цачев.    Силата и продължителността ѝ към този момент не тормозят икономисти и вложители. Особено, когато е предстояща отдавна и всеки по-осезаем спад на акциите е последван от френетични покупки на пут-опции и те са застраховка от свободно рухване на цените, по метода, по който се развиха събитията през 2008 година

Банковата рецесия не е рецесията от 2008 година   Американските банки имат отлив на депозити, поради страховете, че загубите им от преоценката на облигации носят риска от банкрут, показва специалистът и прибавя, че нещо сходно претърпя и швейцарската Credit Suisse, която обаче с изключение на 500 милиарда франка банкови активи имаше и 1.2 трилиона франка активи под ръководство.    Нито активите на щатските банки, нито на Credit Suisse, са неприятни, разяснява Цачев. Финансовите принадлежности костват по-малко по пазарни цени. Истинските проблеми биха пристигнали, в случай че по облигациите има банкрут, по този начин както стана през 2008 година Тогава загубите няма да са 10-15% и надлежно това да се покрива главно с капитала на банката. Те ще стигнат 60-70% и към този момент ще са повече от капитала. Такъв сюжет обаче към момента не е евентуален, показва капиталовият съветник.

Краткосрочни вложения   Финансовият бранш е рисков за вложения, тъй като банките към момента са в новините. Но и тъй като ще има съществени промени в щатския банков бранш във връзка с нормата на облага. Отливът на депозити от районните банки ще се насочи към огромните финансови институции, които така и така заплащат по-ниски лихви по депозитите, предизвестява Цачев.    Условията за кредитиране ще се затегнат и клиентите на банките действително ще усетят смяната. Големите банки ще завоюват, а дребните ще изгубят. Но икономическите резултати в по-дългосрочен интервал е допустимо да компенсират възможните облаги за огромните банки. Затова покупката на акции или секторен ETF би трябвало да се преглежда като краткосрочна инвестиция и да се има подготвеност да се затвори позицията даже на загуба, предизвестява още специалистът.    Според него краткосрочните вероятности не се изчерпват единствено със спекулативна договорка с банкови акции. Дори в противен случай, те са опция за инвестиция в растящи браншове като софтуерния. Защото стягането на изискванията за финансиране от банките и едновременното вливане на пари към огромните институции значи, че парите ще се насочат към финансови принадлежности. Облигациите ще завоюват, когато Федералният запас завърши с покачването на лихвите и стопанската система се забави. Но и акциите на растящи компании с ниско ниво на отговорности ще привлекат капитали. Ако погледнем добре представящите се акции през последната седмица, се виждат евентуалните водачи за пролетен борсов растеж – Apple, Alphabet, nVidia, Tesla, показва Цачев.

Дългосрочните вложения   Сред печелившите компании през последната седмица са и няколко компании от добива. На секторно равнище те затвориха в четвъртък с леко намаляване на седмична база. И са опция за инвестиция с небосвод до края на годината, тъй като ще завоюват от тласъците в китайската стопанска система и от поевтиняването на петрола до най-ниски равнища от края на 2021 година до момента, написа още специалистът.   Разпродажбите на суровините се дължаха и в огромна степен на затваряне на позиции от капиталовото поделение на Credit Suisse. Индустриалните метали и изключително лития пострадаха от прекратяването на дотациите за продажби на електрически коли в Европа и Китай в края на предходната година.    Това докара до огромен спад в търсенето от началото на 2023 година, само че е краткотрайно събитие. Инвеститорите, които вършат ребалансиране на портфейлите си, могат да се възползват от наклонността към търсене на повече първични материали и да усилят позициите си в бранша, споделя Цачев и прибавя, че инвестицията в първични материали е най-добре да се прави посредством акции на обособени компании. 
Източник: profit.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР