Как диета без месо влияе на интелекта ви?
В последно време става все по-разпространено хората да минават на някаква диета - изтъкване на месо, изтъкване на въглехидрати, уравновесено хранене и прочие Все повече и повече хората се грижат за здравето си. Дали от мисъл за здравето си, дали от мисъл за околната среда, вегетарианството и веганството като метод на живот също са доста публикувани, изключително измежду младите.
Тук няма да дискутираме изгодите и негативите от метода ви на хранене, нито ще обсъждаме дали би трябвало или не би трябвало да следваме избрана диета или метод на хранене. Просто ще разбираем по какъв начин лишаването от месо работи на умствената ни дарба и оттова - на интелекта ни.
Учените са разграничени по въпроса. Това е по този начин, тъй като към момента не съществува проучване с контролни групи, които да потвърдят или отхвърлят концепцията за връзката сред интелекта ни и яденето на месо.
Една от главните тези, които от време на време се подемат, е съществуването на креатинин в мозъка ни. Някои учени настояват, че има връзка сред равнищата на креатинин и интелекта на хората като се базират на проучване, извършено в Университета в Сидни.
По време на проучването две групи от хора са получавали креатинин и плацебо надлежно. Групата с креатинина е посочила надалеч по-високи резултати от другата. Според други обаче това е несъществена аминокиселина, която човешкото тяло може да синтезира единствено от други аминокиселини, т.е. не е от такова значение.
През 90-те години се разгласява проучване от наблюдение на хора, които са вегетарианци или вегани цялостен живот. Резултатите демонстрират, че в действителност при тях е понижен рискът от насърчаване на деменция. Естествено, това се прави с ангажимента, че може би не се дължи толкоз на приема на месо, колкото на нараствания банкет на плодове и зеленчуци.
В същото време обаче, BBC разгласиха публикация с резултати от проучване в Кения, съгласно което 555-те ученика, тествани за възстановяване на когнитивните им качества, демонстрират високи резултати след консумация на месо. За да се откри истинността от това проучване, са нужни по-задълбочени проучвания.
Резултатите и причините на BBC са подкрепени или оборени от разнообразни хора и откриватели. Едно от мненията е, че в действителност диетата, основана на плодове и зеленчуци, е доста по-разнообразна и доставя на организма огромно количество потребни субстанции, фибри и други
Един от главните причини срещу проучването в Кения е, че децата, върху които е направено то, са по този начин или другояче недохранени. Предоставяйки им задоволително питателна храна за интервал от време води до повишение равнищата на сила в организма, а оттова и на когнитивните функционалности на тези деца. Кой може да мисли, до момента в който е гладен?
Положителните аспекти на вегетарианството и веганството са доста и са изброявани не един път. Така да вземем за пример, стомашната флора се усъвършенства в пъти, когато преминете на сходен режим. Това е по този начин, тъй като бактериите, които се образуват в червата, са по-различни и подкрепят да сенамали подуването, както и да се усили скоростта на метаболизма.
В същото време обаче неналичието на някои витамини, които просто няма по какъв начин да бъдат набавени единствено от плодове и зеленчуци, могат да понижат равнищата на сила в тялото ви, а оттова и да повлияят на когнитивната активност.
При веганите също по този начин може да се следи понижено количество на калций поради изключването на млечните артикули от диетата.
Като цяло няма доста точни резултати по отношение на въздействието на месото върху човешкия разсъдък. Това, което би трябвало да се запомни обаче, е да се поддържа добре уравновесена вегетарианска или веганска диета с нужния банкет на витамини и минерали, които не могат да бъдат набавени посредством храната. Така ще си подсигурите нужните субстанции за здравословен и изпълнен с сила живот.