Скарабеят - символ на възкресението в Древен Египет
В Древен Египет скарабеят е бил измежду най-популярните амулети за шанс, живот и благополучие.
Скарабеят е тип едро насекомо, които доближава до 2.5 сантиметра. Наричат ги още торни бръмбари или бръмбари-лешояди, тъй като се хранят с животинска тор и разложена плът. И мъжките, и женските скарабеи оформят топчета тор. Женската снася в тях яйцата си, след което те биват заравяни в земята. Когато се излюпят ларвите, те се хранят от торните топчета.
Скарабеите са знак на възкресението и са придобили тази си популярност най-много с това, че когато ларвите пораснат, бръмбарите излизат отдолу под земята, като че ли от нея се раждат.
Египтяните са вярвали, че свещеният бръмбар е знак на здравето, на закрилата на висшите сили и на безсмъртието. В същото време обаче скарабеят има и отрицателна страна.
По времето на фараоните, когато някой египтянин сгафел съществено, бил увиван жив в платнище и затварян в саркофаг, цялостен със скарабеи. С тялото бръмбарите се хранели, до момента в който умрели.
Амулетът, който изобразява скарабей, когато е направен от камък и върху него се гравират слова на силата, пази сърцето. Най-често в Египет амулетите със скарабей се създават от гранит или мрамор, от зелен базалт, от синя глина или фаянс. На тях наложително се изписват пожелания за шанс или вълшебен знаци.