В българския фолклор е известен практикуван странен обичай, наречен Гонене

...
В българския фолклор е известен практикуван странен обичай, наречен Гонене
Коментари Харесай

Тайнството на обичая Гонене на змей

В българския фолклор е прочут практикуван чудноват бит, наименуван Гонене на дракон. Заедно с обичаите Пеперуда и Герман съставляват летните традиции за прогонване на сушата.

Според националното поверие, в случай че настъпи продължителна суша и Пеперудата и Германа не съумеят да я прогонят, значи в селището се е настанил дракон. Този злотворен клиент не е от домашните пазители, а непознат, пристигнал от друго село, тъй като желае да грабне някоя мома или млада младоженка или с цел да стопира облаците и да не дава на дъжда да завали. Тогава общността взема решение да го прогони. Всичко това демонстрира, че празникът не е привързан с дата от календара.

След взимане на решението популацията бива предизвестено от глашатая за осъществяването на обичая. Хората не би трябвало да излизат от къщите си, а самите домове би трябвало да са необятно отворени, кучетата вързани, с цел да могат гончиите, които се наемат с прогонване на змея, да имат достъп до всеки дом и до всяко кътче в него. Според вярването змеят може да се крие на всички места - в домовете, в кошарите, в тесни скрити местенца и по тази причина би трябвало да се ревизира на всички места.

 Тайнството на обичая Гонене на дракон

С прогонването на змея се нагърбват единствено млади момци или мъже, които са физически здрави, с цел да могат да се преборят с рисков съперник като змея. Младите девойки и дами би трябвало да се скрият, с цел да не ги грабне змеят, когато хукне да бяга.

В потайните часове на нощта гончиите се събират на група или групи, в случай че селището е огромно. Те би трябвало да са оставили облеклата си до реката и да са чисто голи и боси, като носят единствено тежките си криваци.

Тръгват от къща на къща като търсят на всички места, ръчкат с тоягите си във всеки ъгъл и кътче, където може да се е скрил змеят. Обикалят цялото село и землището, с градини, воденици, кошари и всички общи местности, без да проговорят, тъй като се има вяра, че който проговори, ще се разболее от тежка погрешна болест, защото ще бъде ударен от змея.

 Тайнството на обичая Гонене на дракон

Когато обиколят на всички места, отиват до реката, изкъпват се, обличат облеклата си и се прибират тихомълком по домовете си. Смята се, че змеят си е отишъл и ще завали чаканият дъжд.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР