В българските вярвания Света Варвара покровителства плодородието, децата, домашните птици,

...
В българските вярвания Света Варвара покровителства плодородието, децата, домашните птици,
Коментари Харесай

Почитаме Св. Варвара, празнуваме Женска Коледа frognews.bg

В българските вярвания Света Варвара покровителства плодородието, децата, домашните птици, заболяванията и най-много шарката.

Празникът е именуван още Женска Коледа - на този ден млади девойки " варварки " с нови премени, обикаляли по къщите и орисвали хората на благополучие и благодат. Стопаните ги дарявали за признателност с фасул, сушени плодове, ябълки и брашно.

Жените не работят никаква женска работа. Гадания и предсказания Гледа се кой ще влезе първи в дома, дали ще е мъж или жена, дали ще е добър човек с шанс, дали ще са цялостни ръцете му.

Ако е жена, през годината ще се мътят женски пиленца. Девойките, които желаят да се оженят, на Св. Варвара демонстрират какъв брой са пъргави и работни. Стават в ранни зори, опичат бяла погача и бързат да я раздадат по съседи и родственици. Която го стори първа, чака я венчило през годината. Обредни движимости, храни и знаци Трапезата се реди до прясно измазано огнище. Слагат се медна питка, паничка с мед, сол, пипер, шише с вода.

Жените изпичали питка, която вечерта оставяли край огнището - с цел да може баба Шарка да пристигна " да си хапне и отиде ". Върху обредния самун се палела огромна " варварска свещ ", след това стопанката на къщата разчупвала питата високо над главата си да пораснат класовете и децата. Смятали, че свещта има вълшебен свойства и я пазели през цялата година. Вярвали, че, в случай че я възпламенят при стихия или градушка, тя ще се разпръсне и че ще помогне, в случай че мъчно ражда добитъка. На трапезата се поставя пита с мед, ошав, пълнен пипер, пшеница, фасул и други постни ястия, които се прекадяват. Свещта се пали и през другите две кадени вечери - против Коледа и против Сурва.

На този ден домакинята приготвяла пшеница, варива или царевица - от нея всеки хапвал в къщата, с цел да не се " запече полето ". Раздавала и на комшиите. Децата пък прескачали накладен огън на кръстопът, с цел да бъдат здрави през цялата година и " да не ги завари Варвара ".

На места се прави обредното гадаене по първия посетител, " полазник ", влезнал в къщата - по това, дали е добър човек, цялостни ли са му ръцете, гадаели каква ще е идната година.

На този ден се правил и вълшебен обред на кокошките. Стопанката им хвърляла в ограден с въже кръг зърна царевица и казвала: " Яжте, съберете се, да не ходите по непознати дворове да се губите. "

Черпят Варвара, Варка, Варя, Барбара, Варадин
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР