15 неща, които спират дъха и на милиардерите
Уникална гривна е най-скъпият любовен подарък В класацията блестят черно-бяла фотография, ръчно направен iPhone и пиано, употребявано единствено един път
Стремежът към разкош и лукс постоянно е движел света напред. Не една ранглиста подрежда първенците по цена измежду картини, бижута, коли, къщи и активи. Но кои са топ 15 на най-скъпите неща в света? Ето един взор върху тях.
-->
1. Айфон " Сюприйм Роуз " 3GS - 2,9 милиона $
В наши дни е невероятно да живеем без мобилен телефон. Навсякъде сме с телефоните си - на учебно заведение, на работа и дориЕ в тоалетната. Въпреки това iPhone 3GS Supreme Rose не е нещо, което да използваме в банята. Това е най-скъпият айфон (iPhone), юридически в миналото. Телефонът, декориран от компанията за първокласни артикули Stuart Hughes се отличава с четири розови диаманта вид " багета " и 75 безупречно завършени скъпоценни камъка от същия тип. Ръчно направеният iPhone Supreme Rose коства най-малко 2,9 милиона $, без да броим абонаментния проект!
2. Кристално пиано - 3,2 милиона $
Наистина не е шокиращо, че пиано, напълно покрито с кристали, би било най-скъпото на света. Има милиони скъпи пиана, само че нито едно не е като кристалното пиано на Heintzman and Co. Прекрасният инструмент на стойност 3,2 милиона $ е необикновено нежен и може елементарно да се счупи. На него е свирено единствено един път от именития музикант Ланг Ланг на Олимпийските игри в Пекин през 2008 година.
3. Позлатено Бугати Вейрон - 10 милиона $
Бугати Вейрон (Bugatti Veyron) така и така е безценен автомобил и коства цяло положение. За рапъра Фло Рида обаче това не стига. Той купи колата за 1,7 милиона $, само че реши, че тя не е задоволително кореспондираща с високия му статус. Затова облицова колата в 24-каратови златни плочи и я украси с 60-сантиметрови джанти от чисто злато. Така Фло Рида подвигна цената на своето Бугати Вейрон до 10 милиона $, което го прави един от най-скъпите коли в света.
4. " Цигулката на Ингрес " - 12,4 милиона $
Ето този предмет е в категорията " не е за поверие "! Много от нещата в нашия лист са цялостни с цвят, направени са от скъпо злато или са в фрапантен жанр. Една елементарна черно-бяла фотография от средата на 20-те години на ХХ в. обаче коства луди пари. Емблематичната снимка от 1924 година " Цигулката на Ингрес " (Le Violon d`Ingres) демонстрира френската моделка Кики де Монпарнас откъм гърба и гола до кръста. Американският художник Ман Рей нарисувал музикални ноти върху тялото на тогавашната си държанка и модел, с цел да я направи да наподобява като цигулка. През май 2022 година оригиналът на " Цигулката на Ингрес " беше продаден на аукцион на " Кристис " за 12,4 милиона $. Така счупи предходния връх от 4,3 милиона $, подложен от друга фотография.
5. Гривната с пантера - 12,4 милиона $
Любовната история на абдикиралия английски крал Едуард VIII и американката Уолис Симпсън не би била цялостна без феноменалната диамантена гривна с форма на пантера. Едуард подарява на Уолис всевъзможни скъпи предмети, в това число бижута. Той даже се отхвърля от престола поради дамата, която обича. Но нищо не може да се съпостави с гривната пантера. Тя коства умопомрачителните 12,4 милиона $. Фирмата " Картие " основава превъзходното произведение в Париж през 1952 година, с цел да може някогашният крал да го подари на любовта на живота си.
6. " Приспивна пролет " - 19,3 милиона $
Притежаващ неповторим жанр Деймиън Хърст е един от най-известните и ценени живи художници. Той е прочут със серия от творби на изкуството, включващи мъртви животни, поддържани във формалдехид. Най-известният от поредицата - " Физическата неспособност на гибелта в мозъка на живия " (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living), показва тигрова акула, разграничена на три елементи, всяка сложена в стъклена витрина. Най-скъпото му произведение на изкуството е обаче емблематичното " Приспивна пролет " (Lullaby Spring), което беше продадено за 19,3 милиона $ през 2007 година, надминавайки всички упования. Произведението съставлява ръчно оцветени хапчета, подредени по рафтовете на долап.
7. Часовникът " Халюцинацията " - 55 милиона $
Компанията " Граф Даймъндс " (Graff Diamonds) е известна с неповторимите си спиращи дъха скъпоценни камъни. В името на традицията и положителното име през 2014 година те показаха най-скъпия часовник юридически в миналото - " Халюцинацията на Граф " (The Graff Hallucination). 110-каратовият часовник разполага с огромно многообразие от фасетки и цветове диаманти. Като най-скъп часовник той коства умопомрачителните 55 милиона $.
8. Ферари GTO от 1963 година - 70 милиона $
Ферари 250 GTO от 1963 година е най-скъпата кола, правена в миналото. Компанията създава единствено 33 модела, което я прави една от най-редките коли в света. През 2013 година алено Ферари 250 GTO сложи връх, откакто беше продадено за 52 милиона $. Този връх обаче устоя единствено няколко години. Сребристосиньо Ферари 250 GTO от 1963 година счупи всички предходни върхове, когато беше продадено за удивителните 70 милиона $ през 2018 година.
9. Заек - 91,1 милиона $
През 1986 година извънредно известният занаятчия Джеф Кунс приключва работата по три идентични статуи от неръждаема стомана, които се трансформират в негови звездни творби. Той продава две от скулптурите за по 40 000 $ и резервира третата - " Заек " (Rabbit). Скоро той става най-скъпото създание на Кунс. През 2015 година " Заек " беше продадена за 91,1 милиона $ на търг. Това е най-скъпото произведение на изкуството, продадено от жив художник.
10. " Картоиграчите " - 250 милиона $
В края на 1890 година френският художник Пол Сезан основава чудесна поредност от маслени платна, наречени " Картоиграчите ". Всяко изображение включва друг брой играчи и разположение на човешките фигури. През 2011 година кралското семейство на Катар закупи една от картините за удивителните 250 милиона $. Това е най-скъпата картина на Сезан продавана в миналото.
11. Диамантът " Хоуп " - 350 милиона $
Малко диаманти могат да се мерят с невероятния елмаз " Хоуп ". 45,5-каратовият камък е прочут с фантастичния си синьо-сив цвят. Ранната му история е тайнственост, само че най-вероятно идва от мините Холконда в Индия. През 1668 година той става владеене на френския крал Луи XIV, само че е откраднат през 1792 година Появява се още веднъж през 1839 година при банкерското семейство Хоуп (откъдето идва името му), а в последна сметка се озовава у търговеца на диаманти Хари Уинстън през 1949 година По-късно Уинстън подарява диаманта на американския Национален музей по естествена история през 1958 година. Въпреки че коства цяло положение, предходните притежатели на " Хоуп " са вярвали, че е анатемосан и носи злощастие и покруса на всеки, който го има. Днес е във витрина в музея и не пречи на никого...
12. " Спасителят на света " - 450 милиона $
Картината шедьовър " Спасителят на света " (Salvator Mundi) изобразява Исус Христос в синя дреха от епохата на Ренесанса, държащ кристално кълбо в лявата си ръка и правещ кръстен знак с дясната. Колекционери на арт предмети и музеи считат това за най-забележителната творба на Леонардо да Винчи. Експерти настояват, че да Винчи е нарисувал оригинала сред 1499 година и 1510 година за френския крал Луи VII. Въпреки че копия на картината от възпитаници на да Винчи има не едно и две, оригиналът е бил загубен във времето. Въпреки това е преоткрит през 2005 година от Александър Париш и Робърт Саймън. Те са платили единствено 1000 $ и разноските по възобновяване на емблематичната картина. През 2017 година " Спасителят на света " бе продадена за зашеметяващите 450 милиона $ от аукционната къща Кристис. Това е най-скъпата картина, продавана в миналото.
13. " Антилия " - 2 милиарда $
През 2012 година вторият най-богат човек в Азия Мукеш Амбани и фамилията му се реалокираха в най-сложно устроената и кичозно изглеждаща частна резиденция - " Антилия ". Разположен на улицата на милиардерите в гр. Мумбай, частният дом коства колосалните 2 милиарда $. Има шест етажа, включващи кинотеатър с 50 места, плувен басейн и три хеликоптерни площадки. Освен това " Антилия " разполага със снежна стая, където машина създава неестествен сняг. Има и още! Невероятният дом крие зад фасадата си набожен храм, спа, бална зала, здравен център и гараж за 168 автомобила. При своите внушителни 27 етажа " Антилия " е основана по този начин, че да може да издържи на земетресение от 8 степен по скалата на Рихтер.
14. Яхтата " Хистори Сюприйм " - 4,8 милиарда $
Най-скъпата яхта, създавана в миналото, е зашеметяващата " Хистори Сюприйм " (History Supreme). Малайзийският предприемач Робърт Куок разпорежда на английския производител Stuart Hughes да проектира тази фантастична 30-метрова яхта. Завършването й лишава три години, като притежателят заплаща удивителната цена от 4,8 милиарда $. Отличава се със солидна златна основа с други благородни метали, разпределени на всички места по корпуса и в обзавеждането. Луксозният лайнер включва основна спалня, стълбище и столова, всички със злато и платина.
15. Диамантът " Кохинор " - Безценен
Разбира се тук може да се слагат и други диаманти или картини, или каквото се сетим, което обаче не се предлага за продажба. Но гордостта и насладата от бижутата в короната на английското кралско семейство е скъпият елмаз " Кохинор ". Спиращият дъха елмаз се появява за първи път в мините Колур в Индия. Негови притежатели са били султан Алаудин Халджи, Шах Джахан, Надир Шах и Ранджит Сингх. 105-каратовият елмаз остава в фамилията на Ранджит Сингх до момента в който Британската империя анексира щата Пенджаб през 1849 година. 11-годишният махараджа Дулип Сингх отстъпва диаманта на кралица Виктория. В момента той се намира в Короната на кралицата майка. Отдавна обаче Индия и Англия спорят кой е същинският притежател на скъпото украшение.
Стремежът към разкош и лукс постоянно е движел света напред. Не една ранглиста подрежда първенците по цена измежду картини, бижута, коли, къщи и активи. Но кои са топ 15 на най-скъпите неща в света? Ето един взор върху тях.
-->
1. Айфон " Сюприйм Роуз " 3GS - 2,9 милиона $
В наши дни е невероятно да живеем без мобилен телефон. Навсякъде сме с телефоните си - на учебно заведение, на работа и дориЕ в тоалетната. Въпреки това iPhone 3GS Supreme Rose не е нещо, което да използваме в банята. Това е най-скъпият айфон (iPhone), юридически в миналото. Телефонът, декориран от компанията за първокласни артикули Stuart Hughes се отличава с четири розови диаманта вид " багета " и 75 безупречно завършени скъпоценни камъка от същия тип. Ръчно направеният iPhone Supreme Rose коства най-малко 2,9 милиона $, без да броим абонаментния проект!
2. Кристално пиано - 3,2 милиона $
Наистина не е шокиращо, че пиано, напълно покрито с кристали, би било най-скъпото на света. Има милиони скъпи пиана, само че нито едно не е като кристалното пиано на Heintzman and Co. Прекрасният инструмент на стойност 3,2 милиона $ е необикновено нежен и може елементарно да се счупи. На него е свирено единствено един път от именития музикант Ланг Ланг на Олимпийските игри в Пекин през 2008 година.
3. Позлатено Бугати Вейрон - 10 милиона $
Бугати Вейрон (Bugatti Veyron) така и така е безценен автомобил и коства цяло положение. За рапъра Фло Рида обаче това не стига. Той купи колата за 1,7 милиона $, само че реши, че тя не е задоволително кореспондираща с високия му статус. Затова облицова колата в 24-каратови златни плочи и я украси с 60-сантиметрови джанти от чисто злато. Така Фло Рида подвигна цената на своето Бугати Вейрон до 10 милиона $, което го прави един от най-скъпите коли в света.
4. " Цигулката на Ингрес " - 12,4 милиона $
Ето този предмет е в категорията " не е за поверие "! Много от нещата в нашия лист са цялостни с цвят, направени са от скъпо злато или са в фрапантен жанр. Една елементарна черно-бяла фотография от средата на 20-те години на ХХ в. обаче коства луди пари. Емблематичната снимка от 1924 година " Цигулката на Ингрес " (Le Violon d`Ingres) демонстрира френската моделка Кики де Монпарнас откъм гърба и гола до кръста. Американският художник Ман Рей нарисувал музикални ноти върху тялото на тогавашната си държанка и модел, с цел да я направи да наподобява като цигулка. През май 2022 година оригиналът на " Цигулката на Ингрес " беше продаден на аукцион на " Кристис " за 12,4 милиона $. Така счупи предходния връх от 4,3 милиона $, подложен от друга фотография.
5. Гривната с пантера - 12,4 милиона $
Любовната история на абдикиралия английски крал Едуард VIII и американката Уолис Симпсън не би била цялостна без феноменалната диамантена гривна с форма на пантера. Едуард подарява на Уолис всевъзможни скъпи предмети, в това число бижута. Той даже се отхвърля от престола поради дамата, която обича. Но нищо не може да се съпостави с гривната пантера. Тя коства умопомрачителните 12,4 милиона $. Фирмата " Картие " основава превъзходното произведение в Париж през 1952 година, с цел да може някогашният крал да го подари на любовта на живота си.
6. " Приспивна пролет " - 19,3 милиона $
Притежаващ неповторим жанр Деймиън Хърст е един от най-известните и ценени живи художници. Той е прочут със серия от творби на изкуството, включващи мъртви животни, поддържани във формалдехид. Най-известният от поредицата - " Физическата неспособност на гибелта в мозъка на живия " (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living), показва тигрова акула, разграничена на три елементи, всяка сложена в стъклена витрина. Най-скъпото му произведение на изкуството е обаче емблематичното " Приспивна пролет " (Lullaby Spring), което беше продадено за 19,3 милиона $ през 2007 година, надминавайки всички упования. Произведението съставлява ръчно оцветени хапчета, подредени по рафтовете на долап.
7. Часовникът " Халюцинацията " - 55 милиона $
Компанията " Граф Даймъндс " (Graff Diamonds) е известна с неповторимите си спиращи дъха скъпоценни камъни. В името на традицията и положителното име през 2014 година те показаха най-скъпия часовник юридически в миналото - " Халюцинацията на Граф " (The Graff Hallucination). 110-каратовият часовник разполага с огромно многообразие от фасетки и цветове диаманти. Като най-скъп часовник той коства умопомрачителните 55 милиона $.
8. Ферари GTO от 1963 година - 70 милиона $
Ферари 250 GTO от 1963 година е най-скъпата кола, правена в миналото. Компанията създава единствено 33 модела, което я прави една от най-редките коли в света. През 2013 година алено Ферари 250 GTO сложи връх, откакто беше продадено за 52 милиона $. Този връх обаче устоя единствено няколко години. Сребристосиньо Ферари 250 GTO от 1963 година счупи всички предходни върхове, когато беше продадено за удивителните 70 милиона $ през 2018 година.
9. Заек - 91,1 милиона $
През 1986 година извънредно известният занаятчия Джеф Кунс приключва работата по три идентични статуи от неръждаема стомана, които се трансформират в негови звездни творби. Той продава две от скулптурите за по 40 000 $ и резервира третата - " Заек " (Rabbit). Скоро той става най-скъпото създание на Кунс. През 2015 година " Заек " беше продадена за 91,1 милиона $ на търг. Това е най-скъпото произведение на изкуството, продадено от жив художник.
10. " Картоиграчите " - 250 милиона $
В края на 1890 година френският художник Пол Сезан основава чудесна поредност от маслени платна, наречени " Картоиграчите ". Всяко изображение включва друг брой играчи и разположение на човешките фигури. През 2011 година кралското семейство на Катар закупи една от картините за удивителните 250 милиона $. Това е най-скъпата картина на Сезан продавана в миналото.
11. Диамантът " Хоуп " - 350 милиона $
Малко диаманти могат да се мерят с невероятния елмаз " Хоуп ". 45,5-каратовият камък е прочут с фантастичния си синьо-сив цвят. Ранната му история е тайнственост, само че най-вероятно идва от мините Холконда в Индия. През 1668 година той става владеене на френския крал Луи XIV, само че е откраднат през 1792 година Появява се още веднъж през 1839 година при банкерското семейство Хоуп (откъдето идва името му), а в последна сметка се озовава у търговеца на диаманти Хари Уинстън през 1949 година По-късно Уинстън подарява диаманта на американския Национален музей по естествена история през 1958 година. Въпреки че коства цяло положение, предходните притежатели на " Хоуп " са вярвали, че е анатемосан и носи злощастие и покруса на всеки, който го има. Днес е във витрина в музея и не пречи на никого...
12. " Спасителят на света " - 450 милиона $
Картината шедьовър " Спасителят на света " (Salvator Mundi) изобразява Исус Христос в синя дреха от епохата на Ренесанса, държащ кристално кълбо в лявата си ръка и правещ кръстен знак с дясната. Колекционери на арт предмети и музеи считат това за най-забележителната творба на Леонардо да Винчи. Експерти настояват, че да Винчи е нарисувал оригинала сред 1499 година и 1510 година за френския крал Луи VII. Въпреки че копия на картината от възпитаници на да Винчи има не едно и две, оригиналът е бил загубен във времето. Въпреки това е преоткрит през 2005 година от Александър Париш и Робърт Саймън. Те са платили единствено 1000 $ и разноските по възобновяване на емблематичната картина. През 2017 година " Спасителят на света " бе продадена за зашеметяващите 450 милиона $ от аукционната къща Кристис. Това е най-скъпата картина, продавана в миналото.
13. " Антилия " - 2 милиарда $
През 2012 година вторият най-богат човек в Азия Мукеш Амбани и фамилията му се реалокираха в най-сложно устроената и кичозно изглеждаща частна резиденция - " Антилия ". Разположен на улицата на милиардерите в гр. Мумбай, частният дом коства колосалните 2 милиарда $. Има шест етажа, включващи кинотеатър с 50 места, плувен басейн и три хеликоптерни площадки. Освен това " Антилия " разполага със снежна стая, където машина създава неестествен сняг. Има и още! Невероятният дом крие зад фасадата си набожен храм, спа, бална зала, здравен център и гараж за 168 автомобила. При своите внушителни 27 етажа " Антилия " е основана по този начин, че да може да издържи на земетресение от 8 степен по скалата на Рихтер.
14. Яхтата " Хистори Сюприйм " - 4,8 милиарда $
Най-скъпата яхта, създавана в миналото, е зашеметяващата " Хистори Сюприйм " (History Supreme). Малайзийският предприемач Робърт Куок разпорежда на английския производител Stuart Hughes да проектира тази фантастична 30-метрова яхта. Завършването й лишава три години, като притежателят заплаща удивителната цена от 4,8 милиарда $. Отличава се със солидна златна основа с други благородни метали, разпределени на всички места по корпуса и в обзавеждането. Луксозният лайнер включва основна спалня, стълбище и столова, всички със злато и платина.
15. Диамантът " Кохинор " - Безценен
Разбира се тук може да се слагат и други диаманти или картини, или каквото се сетим, което обаче не се предлага за продажба. Но гордостта и насладата от бижутата в короната на английското кралско семейство е скъпият елмаз " Кохинор ". Спиращият дъха елмаз се появява за първи път в мините Колур в Индия. Негови притежатели са били султан Алаудин Халджи, Шах Джахан, Надир Шах и Ранджит Сингх. 105-каратовият елмаз остава в фамилията на Ранджит Сингх до момента в който Британската империя анексира щата Пенджаб през 1849 година. 11-годишният махараджа Дулип Сингх отстъпва диаманта на кралица Виктория. В момента той се намира в Короната на кралицата майка. Отдавна обаче Индия и Англия спорят кой е същинският притежател на скъпото украшение.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ